Budujemy Dom

Schody wykończone jesionem - nie skrzypi, nie trzeszczy, nie ciemnieje

Artykuł na: 4-5 minut

Drewnu jesionowemu na schodach niczego złego nie możemy zarzucić. Nie skrzypi, nie trzeszczy, nie ciemnieje. W części roboczej, czyli na schodach do piwnicy, zleciliśmy przytwierdzenie antypoślizgowych płytek gresu. Dobrze się tu sprawdzają, nie odpadły, nie popękały - mówią Ania i Rafał, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy schody remontowali w 2002 r.

Schody wykończone jesionem - nie skrzypi, nie trzeszczy, nie ciemnieje

Parametry domu: murowany, 270 m2, 4 półpiętra, wysokość kondygnacji ze strefą dzienną 2,80 m.

Schody:

 • Czterobiegowe między półpiętrami, szer. 110 cm (szer. dolnego stopnia w holu głównym 1,65 cm); 
 • Stopnice i podstopnice obłożone drewnem jesionowym, pomalowanym dwuskładnikowym matowym lakierem, w piwnicy wykończone gresem.
 • Konstrukcja - wylana z żelbetu. 
 • Stopnie - wys. 18 cm, gł. 31 cm. 
 • Balustrada - wys. 100 cm, z drewna jesionowego. 
 • Oświetlenie - lampy w suficie. 
 • Lokalizacja - w centralnie położonym holu.
W głównym holu wyburzono ściany i poszerzono schody
W głównym holu wyburzono ściany i poszerzono schody.

Zakres remontu: poszerzenie schodów na kondygnacji ze strefą dzienną, dobudowanie schodów na zaadaptowany strych (z prywatną przestrzenią dla rodziców), wymiana wykończenia schodów, założenie balustrady.

Decyzja: kiedy rodzice i siostra zbudowali po sąsiedzku wspólny dom i przeprowadzili się do niego, w starym rodzinnym zostaliśmy z dziećmi i rozpoczęliśmy generalny remont. Dotyczył między innymi kilkupoziomowej klatki schodowej. W holu za wiatrołapem, wyburzyliśmy ścianki działowe obejmujące szafę wnękową. Wskutek tego mogliśmy poszerzyć dolne stopnie i zbudować dekoracyjną, wygiętą w łuk, ściankę, a na niej balustradę z drewna.

Zaadaptowaliśmy strych, mieszczący się nad ostatnim piętrem mieszkalnym, na strefę wyłącznie małżeńską. Oczywiście, adaptując strych, dodatkowo zwiększyliśmy liczbę schodów i półpięter, ale w przyszłości liczymy się z ewentualnością zamieszkania gdzie indziej.

Właśnie z tego powodu rodzice opuścili ten dom i zamieszali w parterowym. My pewnie też przekażemy go młodszemu pokoleniu. Podczas renowacji zdemontowaliśmy stare wykończenie schodów, bo uległo zniszczeniu.

Balustradę wykonano z drewna jesionu
Balustradę wykonano z drewna jesionu

Czterobiegowe schody - rady i przestrogi:

Rodzice wykończyli stopnice i podstopnice parkietem bukowym, my wybraliśmy drewno jesionowe. Miało idealnie pasować do nowego parkietu z klepek jesionowych. Poprosiliśmy też o pomalowanie drewna wytrzymałym lakierem, ale wybraliśmy matowy - nie lubimy błyszczących powierzchni. Lakier okazał się supertrwały! Chodzimy po nim już 16 lat, a wygląda jak nowy, nigdzie się nie łuszczy i nie wyciera. Myjemy go ciepłą wodą. Tylko na początku stosowaliśmy środki myjące do drewna, lecz teraz wolimy to robić bez użycia chemii. Czysta woda wystarcza!

Drewnu jesionowemu też niczego złego nie możemy zarzucić. Nie skrzypi, nie trzeszczy, nie ciemnieje. W części roboczej, czyli na schodach do piwnicy, zleciliśmy przytwierdzenie antypoślizgowych płytek gresu. Dobrze się tu sprawdzają, nie odpadły, nie popękały. Ułożono je na solidnej zaprawie klejowej i prawidłowo zafugowano. Wcześniej klatka schodowa na każdym półpiętrze była obudowana ścianami i nie potrzebowała balustrad.

Po otworzeniu jej w głównym holu, poprosiliśmy stolarza o zamontowanie ładnej wygiętej balustrady z tralkami w kształcie smukłej łezki i prostym pochwytem. Jest funkcjonalna, ma idealną wysokość. W trakcie renowacji nie "bawiliśmy się" z poprawieniem wysokości jednego szczytowego stopnia w danym biegu - jest odrobinę niższy od pozostałych. Zbyt dużo byłoby z tym kłopotu. Rada - rozmiarów stopni należy koniecznie dopilnować na etapie wylewania konstrukcji z betonu. Nie zmienialiśmy oświetlenia na klatce, istniejące górne jest OK.

Czterobiegowe schody - koszty:

 • remont około 10 000 zł
Klatka schodowa na parterze
Klatka schodowa na parterze ma elegancki charakter.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-11-16

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik Nowość w ofercie firmy Schody Prudlik, to niezwykłe schody gięte ażurowe, wykonane z drewna dębowego bejcowanego. Balustrada jest zrobiona ...
Schody strychowe EXTREME
Schody strychowe EXTREME W przypadku słabo izolowanego dachu lub nieogrzewanego strychu warto ograniczyć straty ciepła instalując schody, które zabezpieczą dom ...
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem Gotowe bloki schodowe Buszrem umożliwiają szybkie i proste budowanie schodów i różnicowanie poziomów wykonywanej nawierzchni.

Jakie schody wybrać: zamknięte w klatce schodowej czy otwarte w salonie?

Schody wewnętrzne są ważnym elementem funkcjonalnym domu, a w otwartych wnętrzach również estetycznym. Wybierając schody, powinniśmy określić potrzeby domowników i zdecydować, czy chcemy zintegrować ze sobą kondygnacje, czy raczej podkreślić ich odrębność i zyskać większą swobodę w ich użytkowaniu.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".