Budujemy Dom
Wykańczanie / Schody / Artykuły

Schody żelbetowe

Do najpopularniejszych schodów, nie tylko w budownictwie jednorodzinnym, należą schody żelbetowe: tanie, odporne na ogień. Nadanie im pożądanego kształtu nie przysparza szczególnych trudności. Można je formować na miejscu, najlepiej równocześnie ze wznoszeniem ściany.

Tagi: stopnie
Prefabrykowane żelbetowe schody wielkowymiarowe
Prefabrykowane żelbetowe schody wielkowymiarowe

Wygodnie jest wykorzystać gotowe żelbetowe schody prefabrykowane. Mogą być wykonane z elementów drobno- lub wielkowymiarowych.

Wymiary schodów - głębokość osadzania stopni

W naszym domu, zwykle wymurowanym z cegieł, pustaków lub bloczków, dogodniejsze są schody żelbetowe wykonane z elementów drobnoelementowych. Mają postać pojedynczych stopni tzw. wspornikowych.

Podczas wznoszenia ściany, zostawia się w niej odpowiednie bruzdy, głębokości (wyznaczającej głębokość osadzenia stopni) co najmniej 20 cm, a przy szerokości biegu większej niż 1 m – nawet 25 cm. Do montowania stopni ustawia się podporę – belka, w odległości 2/3 biegu od ściany, podparta na stojakach tak, by miała nachylenie takie jak przyszły bieg. Stopnie wsuwa się w bruzdę, począwszy od najniższego. Kolejne będą się opierały na położonych niżej.

Każdy stopień wypoziomowuje się klinem stalowym lub dębowym, wbijanym między niego a dno bruzdy. Wolną przestrzeń w bruździe wypełnia się następnie betonem drobnoziarnistym, spoiny zaś między stopniami – zaprawą cementową. Mur w sąsiedztwie stopni musi wytrzymać duże obciążenia. Powinien więc być wykonany z cegły dobrze wypalonej, murowanej zaprawą cementową wysokiej marki. Podporę można usunąć po 28 dniach od zakończenia montażu.

Montowanie prefabrykowanych żelbetowych schodów drobnoelementowych
Montowanie prefabrykowanych żelbetowych schodów drobnoelementowych

Tego rodzaju schody żelbetowe montuje się na ścianie solidnej, w praktyce – nośnej. Jeśli takie ich umiejscowienie z jakichś powodów nie jest możliwe, mamy natomiast miejsce na coś w rodzaju klatki schodowej, możemy zamontować schody z prefabrykatów wielkowymiarowych, charakterystyczne raczej dla budynków wielorodzinnych. Składają się z całych płyt biegowych oraz spocznikowych.

Do osadzenia płyt biegowych konieczny jest żuraw, a więc i dostęp od góry. Pracę trzeba więc wykonać przed położeniem stropu. Jeśli prefabrykaty zostały dostarczone w postaci takiej, że nie wymagają już wykańczania, stopnie i obrzeża płyt musimy na czas dalszych robót zabezpieczyć przed uszkodzeniem.

Na ogół jednak przy schodach żelbetowych wykańczamy stopnice i podstopnice, a także – już z innych powodów – pas ściany bezpośrednio nad nimi (cokół). Wybór wykończeń mamy obszerny. To jedna z zalet tego materiału, na osłodę jego masywnego, ciężkawe-go wyglądu.

Stopnice trzeba pokryć materiałem odpornym na ścieranie. Dobrze się do tego nadają podłogowe płytki ceramiczne (terakota), gresowe, klinkierowe. Wytwarza się specjalne ich wersje schodowe, z kilkoma przeciwpoślizgowymi rowkami przy jednej z krawędzi. Powinny się znaleźć przy czole stopnia.

W wykonaniach bardziej wyszukanych stopnic można zastosować marmur lub granit. Jeżeli zależy nam na wykładzinie przyjaźniejszej, nie tak twardej, możemy stopnie wyłożyć drewnem – ale raczej dębowym niż naprawdę miękkim, np. sosnowym. Jeśli już się na nie decydujemy, warto stopnie zaopatrzyć w nakładki ochronne z tworzywa, dolną częścią zaciskane na wysięgu.

Także wykładzina tekstylna nadaje stopniom poczucia miękkości i ciepła. Podstopnice warto wykończyć materiałem odpornym na uderzenia i niezbyt jasnym. Trudno bowiem uniknąć uderzania o nie czubkami butów, co nie tylko naraża na pękanie, ale także brudzi. A te elementy dobrze widać przy wchodzeniu.

Wymiary schodów żelbetowych

Schody do piwnicy i w części mieszkalnej zwykle znacznie się różnią, bo nie są projektowane według tych samych zasad
 Schody do piwnicy i w części mieszkalnej zwykle znacznie się różnią, bo nie są projektowane według tych samych zasad

Prostym i skutecznym sposobem wykończenia podstopnicy schodów żelbetowych jest pokrycie jej tynkiem cienkowarstwowym koloru ciemnego, dobrze harmonizującego z wykładziną stopnic. Jeżeli stopnice są pokryte drewnem, najlepiej będzie pasowała podstopnica z tego samego materiału.

Cokolik zazwyczaj okłada się materiałem tym samym co stopnice. Spód biegu (podniebienie) najlepiej otynkować i pomalować jak ściany czy sufit.

aktualizacja: 2013-01-24

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Znowu zdanie przewodnie jest niezdarne. Co to zaczy można je formowac na miejscu razem z budowaniem ściany? Jakiś kociokwik!  Natomiast tu jest ważniejsze niedopowiedzenie: Cytat z art.:     "W naszym domu, zwykle wymurowanym z cegieł, pustaków lub bloczków, dogodniejsze ...

zenek

18 Lip 2017, 20:55

a jak zachowuje się marmur na schodach, ostatnio oglądałem na stronie marmur-dulemba.pl bardzo fajne schody i tak się głośno zastanawiam

Gość lola

18 Lip 2017, 20:29

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik Nowość w ofercie firmy Schody Prudlik, to niezwykłe schody gięte ażurowe, wykonane z drewna dębowego bejcowanego. Balustrada jest zrobiona ...
Schody strychowe EXTREME
Schody strychowe EXTREME W przypadku słabo izolowanego dachu lub nieogrzewanego strychu warto ograniczyć straty ciepła instalując schody, które zabezpieczą dom ...
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem Gotowe bloki schodowe Buszrem umożliwiają szybkie i proste budowanie schodów i różnicowanie poziomów wykonywanej nawierzchni.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze