Budujemy Dom
Wykańczanie / Schody / Artykuły

Schody drewniane

Tradycyjnie schody drewniane wytwarzało się z tarcicy sosnowej, świerkowej lub dębowej. Obecnie wykorzystuje się również wiele innych drzew: jesion, klon, buk, brzozę, wiśnię, orzech, a także gatunki egzotyczne; schody z nich są zwykle kilkadziesiąt procent droższe.

Dwie podstawowe konstrukcje to schody drabiniaste i policzkowe (policzkiem nazywa się boczną belkę biegu lub – np. w przypadku żelbetowych – jego bok). Często też z drewna wykonuje się schody kręte.

Schody drewniane drabiniaste

Dwa sposoby montowania drewnianych schodów policzkowych
Dwa sposoby montowania drewnianych schodów policzkowych – z elementami stopnia wsuwanymi od dołu i od gór
Schody drabiniaste składają się po prostu z dwóch belek policzkowych i stopnic, do nich zamocowanych. Można je więc zaliczyć do ażurowych. Służą zwykle jako pomocnicze: np. piwniczne, strychowe. Co bynajmniej nie znaczy, że muszą być prymitywne. Za przykład mogą posłużyć schody składane. Po złożeniu mieszczą się w skrzynce. Ta z kolei chowa się w suficie.

Do przemieszczania się między piętrami, w których przebywamy stale – a nie co jakiś czas, jak strych czy piwnica – najwygodniejsze są schody drewniane policzkowe. Składają się z dwóch belek policzkowych, stopnic i podstopnic. Policzki mają zwykle grubość 5 cm, wysokość ok. 30 cm; zależy ona od wymiarów stopni. Te z kolei są grubości 4-6 cm. Podstopnice, oczywiście, mogą być cieńsze, 2-3 cm.

W wykonaniu zwykłym montaż biegu polega na tym, że w gniazda wydrążone (wyfrezowane) w belkach policzkowych wsuwa się stopnice i podstopnice. Belki zaś ściąga się nakrętkami nakręcanymi na metalowy pręt (sworzeń) obustronnie gwintowany.

Schody drewniane siodłowe

Schody siodłowe
Schody siodłowe
Za elegantsze uważa się schody ze stopniami nakładanymi (siodłowe). Górną stronę policzków wycina się w kształt schodkowaty. Do pionowych ścianek przyśrubowuje się podstopnice, do poziomych zaś stopnice. Policzki muszą być bardziej wytrzymałe niż przy schodach zwykłych. Grubość bali wynosi zatem 6-8 cm, szerokość zaś 29-27 cm – tak, by pod wycięciami pozo-stało 15-18 cm drewna nie naruszonego.

Jak widać, na takie schody trzeba zużyć więcej lepszego (bo o większym przekroju) drewna. Droższe jest też wykonanie.

Schody drewniane kręte

Schody kręte
Schody kręte z metalowym słupem nośnym (fot. Centrum Schodów)
Coraz większą popularnością cieszą się schody kręte. Jak inne mogą stanowić dekoracyjny element wnętrza, nie zajmując w nim zbyt dużo miejsca. Jeśli przyjąć minimalną wymaganą długość stopnia 80 cm, średnica wersji okrągłej nie przekroczy 2 m.

Typowa postać tych schodów to słup nośny, najczęściej stalowy lub aluminiowy, rzadziej drewniany, dołem i górą zamocowany do stropów, a wokół niego wachlarzowato rozmieszczone stopnie.

Spotyka się jednak również konstrukcje policzkowe. Deski policzkowe, są tu wygięte w linię spiralną (ściślej: śrubową).

Wadę schodów krętych stanowi pewna niewygoda poruszania się po nich, spowodowana klinowym kształtem stopni.
aktualizacja: 2009-09-22

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

ale z was filozofowie,tyle to ja sam wiem

Gość artur marzec

24 Lut 2009, 09:27

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik Nowość w ofercie firmy Schody Prudlik, to niezwykłe schody gięte ażurowe, wykonane z drewna dębowego bejcowanego. Balustrada jest zrobiona ...
Schody strychowe EXTREME
Schody strychowe EXTREME W przypadku słabo izolowanego dachu lub nieogrzewanego strychu warto ograniczyć straty ciepła instalując schody, które zabezpieczą dom ...
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem Gotowe bloki schodowe Buszrem umożliwiają szybkie i proste budowanie schodów i różnicowanie poziomów wykonywanej nawierzchni.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze