Budujemy Dom

Kiedy wykonać schody betonowe a może warto zastosować schody drewniane?

Artykuł na: 4-5 minut

Schody betonowe związane są konstrukcyjnie ze stropem i podciągiem poprzez zakotwienie w nim zbrojenia i oparcie płyty schodowej. Na dole schody spoczywają na fundamencie lub podciągu na niższej kondygnacji. Ich wykonanie jest możliwe po zalaniu stropu, z którego wyprowadzono pręty zbrojeniowe do połączenia ze zbrojeniem płyty schodowej.

 Schody betonowe wykończone drewnem

 Schody betonowe wykończone drewnem
(fot. Kaźmiercza)

W praktyce, ze względu na konieczność przerwania robót murowych do czasu aż świeżo wylany strop uzyska dostateczną wytrzymałość, w tym czasie wykonuje się deskowanie schodów i po zazbrojeniu zalewa betonem.

Można oczywiście przełożyć wykonanie schodów na później, stawiając w ich miejsce prowizoryczną pochylnię z nabitymi listwami przeciwpoślizgowymi. Jednak przy schodach zabiegowych pochylnia może okazać się zbyt stroma dla umożliwienia bezpiecznej komunikacji, a prowizoryczne schody zbyt pracochłonne w wykonaniu.

Dlatego warto zrobić schody betonowe od razu co rozwiąże problem zapewnienia komunikacji między kondygnacjami w czasie prowadzenia dalszych robót, a niewykończoną powierzchnię - nawet w przypadku jej uszkodzenia - łatwo będzie później je wykończyć. Schody betonowe mają też inne zalety. Można je wykończyć w dowolny sposób okładając stopnie i podstopnice drewnem, płytkami ceramicznymi lub kamiennymi, wykładziną dywanową.

Podczas wchodzenia nie skrzypią. Jednak przy ich wykonywaniu podczas robót konstrukcyjnych trzeba dokładnie określić ostateczne poziomy podłóg na dole i górze, z uwzględnieniem warstw podkładowych i grubości posadzki oraz rodzaju i grubości nawierzchni schodów.

Ich wykonanie pozwoli też na uniknięcie nieprzewidzianych komplikacji gdy okaże się np. że ich bieg nie zapewnia dostatecznej wysokości przejścia pod konstrukcją dachową, w wyniku błędu projektanta lub wykonawcy.

Schody drewniane są budowane głównie w domach o lekkiej konstrukcji szkieletowej ale również i w domach murowanych. W domach szkieletowych w zasadzie nie ma innego rozwiązania chyba że zdecydujemy się na schody metalowe. Niezależnie od konstrukcji domu zbudowanie docelowych schodów przed zakończeniem innych prac wiąże się z ryzykiem zniszczenia ich przez przypadek lub niefrasobliwość pracowników.

Dlatego schody drewniane rzadko kiedy montuje się w stanie wykończonym przed zakończeniem robót instalacyjnych i tynkowania, a do tego czasu korzysta się z pochylni lub schodów prowizorycznych. Jeśli jednak zdecydujemy się na wcześniejsze zamontowanie schodów, to trzeba je odpowiednio zabezpieczyć przed zabrudzeniem porysowaniem czy też wgnieceniem.

Ułożenie nawet grubej folii nie daje pełnego zabezpieczenia, a jednocześnie może spowodować poślizgnięcie się, dlatego warto na stopniach ułożyć nakładki zabezpieczające Można je wykonać z desek o szerokości zbliżonej do szerokości stopni i kładzionych na podkładce ze spienionej folii co umożliwi równomierny rozkład obciążeń. Przed zsuwaniem się desek zabezpieczają pionowe nakładki przybite od czoła. Można też postąpić inaczej.

Ponieważ schody drewniane są to najczęściej schody policzkowe z bocznymi belkami nośnymi (policzkami) konstrukcję nośną można wykonać "na gotowo". Nie jest ona specjalnie narażona na uszkodzenia, wystarczy więc okryć ją grubszą folią. Natomiast stopnie z surowych desek o grubości co najmniej 32 mm mocuje się prowizorycznie do konstrukcji nośnej. Po zakończeniu "brudnych" robót stopnie wymienia się na docelowe.

aktualizacja: 2018-11-09

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat Schody betonowe związane są konstrukcyjnie ze stropem i podciągiem poprzez zakotwienie w nim zbrojenia i oparcie płyty schodowej. Na dole schody spoczywają na fundamencie lub podciągu na niższej kondygnacji. Ich wykonanie jest możliwe ...

MTW Orle - osuszanie budynków

10 Lis 2015, 12:06

Schody drewniane są ładniejsze od kamiennych,dają więcej ciepła.Teraz są dobre lakiery więc użytkowanie takich schodów i utrzymanie w dobrym stanie jest łatwe.Oczywiście jeśli nie żałujemy na koszcie wykonania schodów bo jeśli ktoś chce mieć tanie schody to lakier wykonawca ...

Gość marzena31450

10 Lis 2015, 08:04

Ja mam schody drewniane, ale z pewnego źródła. Mam już je 5 lat i nie widać do tej pory śladów użytkowania.

Gość jeruzalem

20 Sty 2015, 09:42

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik Nowość w ofercie firmy Schody Prudlik, to niezwykłe schody gięte ażurowe, wykonane z drewna dębowego bejcowanego. Balustrada jest zrobiona ...
Schody strychowe EXTREME
Schody strychowe EXTREME W przypadku słabo izolowanego dachu lub nieogrzewanego strychu warto ograniczyć straty ciepła instalując schody, które zabezpieczą dom ...
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem Gotowe bloki schodowe Buszrem umożliwiają szybkie i proste budowanie schodów i różnicowanie poziomów wykonywanej nawierzchni.

Budujemy Dom 10/2018

Tematem tego numeru jest budowa domu dla alergika. Spełniając kilka warunków można znacznie ulżyć tym mieszkańcom nowego domu, którzy borykają...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".