Budujemy Dom

Schody na pięć sposobów

Artykuł na: 9-16 minut

Przedstawiamy kilka propozycji, mniej i bardziej popularnych, różniących się technologią, czasem wykonania oraz kosztami. Oczywiście wszystkie ceny należy traktować poglądowo. Wpływ na nie ma wiele czynników, takich jak wielkość schodów, konstrukcja, użyty materiał, wykończenie, elementy dodatkowe (balustrada, oświetlenie), a także odległość inwestycji od producenta (w przypadku schodów na zamówienie).

Schody na pięć sposobów

1. SCHODY ŻELBETOWE PŁYTOWE

To najczęściej wybierana przez inwestorów opcja. Tego typu konstrukcje powstają na etapie budowy stanu surowego. Schody żelbetowe są wytrzymałe, ognioodporne, nie skrzypią, mogą mieć rozmaity kształt (choć w przypadku bardziej skomplikowanych konstrukcji trudniej wykonać deskowanie - trzeba więc zatrudnić doświadczoną ekipę) i dowolne wykończenie.

Schody żelbetowe, wylewane w deskowaniu
Największą popularnością cieszą się schody żelbetowe,
wylewane w deskowaniu na budowie. (fot. M. SZYMANIK)

Przy wykonaniu stropu, wyprowadzone z jego boku pręty łączy się ze zbrojeniem schodów. Element ten musi być zakotwiony również na dole - w fundamencie osadzonym w gruncie bądź w stropie niższej kondygnacji. Płytę tworzy się wylewając beton w pochylnym, podpartym od spodu deskowaniu. Beton nie może mieć zbyt rzadkiej konsystencji, aby nie wypływał z szalunku. W zależności od tego, jak umiejscowione są schody, ich boczne krawędzie zamyka się deskowaniem policzkowym z obu stron lub tylko z jednej - gdy przylegają do ściany.

Uwaga! Pierwszy i ostatni stopień muszą mieć tak dobraną wysokość, aby po ułożeniu warstw podłogowych nie różniły się wysokością od pozostałych.

Schody żelbetowe można wykończyć na różne sposoby. Najmniej kosztochłonnym rozwiązaniem jest zastosowanie farby do betonu (po wcześniejszym usunięciu wszystkich nierówności), ale efekty mogą pozostawiać wiele do życzenia.

Lepszym pomysłem jest ułożenie wykładziny dywanowej, którą przytwierdza się do podłoża specjalnym klejem. W innym wariancie schody wykańcza się płytkami ceramicznymi. Warto wybrać produkty antypoślizgowe, najlepiej z ryflowaną powierzchnią. Jednak najczęściej stosowanym materiałem wykończeniowym do schodów z betonu jest drewno. Mocuje się je do podłoża kołkami lub klejem do parkietu (od strony ściany należy umieścić materiał amortyzujący). Warto wybierać gatunki twarde i wytrzymałe, takie jak dąb czy jesion, albo drewno egzotyczne (merbau, tek, heban, jatoba), ale ma ono swoją cenę.

Koszty schodów żelbetowych

Za wykonanie prostej żelbetowej konstrukcji łączącej kondygnacje zapłacimy 1-2 tys. zł. Bardziej skomplikowane biegi mogą pochłonąć 4-5 tys. zł. Często jednak wykonawcy kalkulują koszt wykonania tego elementu razem ze stropem.

Ostateczny koszt zależy od wybranego wykończenia. W przybliżeniu można przyjąć, że za materiały na obłożenie 17-stopniowego biegu drewnem dębowym zapłacimy 2-3 tys. zł. W tej cenie, obok drewna, jest też preparat gruntujący, klej, lakier itp. Zastosowanie drewna egzotycznego podniesie cenę nawet o 50-100%. Tańsze będzie wykończenie takich stopni płytkami gresowymi. Za kafelki, zaprawę klejącą i spoinującą zapłacimy ok. 1 tys. zł.

Do tego trzeba doliczyć robociznę i koszt wykonania balustrady. Element ten, w zależności od materiału, kosztuje od 200 zł/m (gotowa balustrada stalowa z marketu budowlanego) do nawet 2 tys. zł/m (model ze szkła hartowanego na profilu ze stali nierdzewnej).

2. SCHODY DREWNIANE GOTOWE - PROSTE

Chętnie wybieraną alternatywą schodów żelbetowych są biegi z drewna. Materiał ten, ceniony za naturalność, pasuje w zasadzie do każdego wnętrza. Do ich produkcji wykorzystuje się najczęściej rodzime gatunki drewna - dąb, buk, jesion, klon, modrzew, sosnę czy świerk.

Gotowe schody drewniane
Schody gotowe można zamontować samodzielnie,
także w istniejącym już budynku. (fot. ATRIUM)

Schody gotowe, oferowane np. w marketach budowlanych, mają modułową, samonośną konstrukcję. Zazwyczaj policzkową lub ze stopniami opartymi na belce centralnej (często wspornik ten wykonany jest z metalu). Modele drabiniaste, składające się z dwóch belek policzkowych i przymocowanych do nich stopnic, są przeważnie dość strome (kąt nachylenia do 60º), dlatego prowadzą raczej do rzadziej użytkowanych pomieszczeń, np. na strych.

Tego typu schody można łatwo (z instrukcją) zamontować we własnym zakresie - na etapie wykańczania domu. Wystarczy tylko przytwierdzić je do podłogi i stropu lub ściany za pomocą kołków rozporowych.

Koszty gotowych schodów drewnianych

Najtańsze gotowe schody drewniane kupimy już za 1,2-1,5 tys. zł (drewno sosnowe, szerokość 80 cm, 14 stopni, balustrada). Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszt lakieru (ok. 200 zł). Bardziej efektowne konstrukcje kosztują 2-3 tys. zł. W sprzedaży można też znaleźć modele za 10 tys. zł, które zostaną dostarczone pod wskazany adres gratis.

3. SCHODY DREWNIANE NA ZAMÓWIENIE

Większość inwestorów wybiera modele dostępne na zamówienie. Takie rozwiązanie daje dużo większe możliwości niż w przypadku schodów gotowych, oferowanych w szerokiej sprzedaży. Przede wszystkim to producent dopasuje parametry schodów do pomieszczenia - a nie na odwrót.

Drewniane schody na zamówienie
Schody na zamówienie mogą mieć dowolny kształt. Bardzo efektownie wyglądają
np. modele wachlarzowe, ale potrzeba na nie dużo przestrzeni. (fot. DOMAŃSKI)

Do punktu sprzedaży najlepiej udać się więc z projektem domu. Montażu dokonuje przeważnie wyspecjalizowana ekipa, co ogranicza ryzyko popełnienia błędu na tym etapie. Schody na indywidualne zamówienie to także większa swoboda wyboru konstrukcji i materiału, z jakiego wykonane będą biegi.

Obok najpopularniejszych modeli policzkowych i z belką nośną, oferowane są np. bardzo modne ostatnio schody dywanowe, w których stopnie i podstopnie połączone są ze sobą przy krawędzi. Taki sposób wykonania sprawia, że wyglądają tak, jakby powstały z jednego kawałka drewna. Zamiast drewna rodzimego, można zastosować gatunki egzotyczne - merbau, heban, jatobę czy mahoń. Jest nie tylko trwalsze, ale także świetnie się prezentuje.

POLECAMY REPORTAŻ

Schody dywanowe za 20 000 zł, balustrada ze stali za 5600 zł

Schody na zamówienie mogą mieć niemal dowolny kształt. Inwestorzy z zasobnym portfelem mogą się zdecydować choćby na efektowne biegi wachlarzowe, które będą ozdobą każdego wnętrza. Można je wyposażyć np. w ręcznie kute balustrady. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w otwartych wnętrzach.

Koszty schodów drewnianych na zamówienie

Ceny schodów drewnianych na zamówienie są bardzo zróżnicowane. Niektórzy producenci wyceniają osobno stopnie z konstrukcją i balustradę, inni kompletny produkt. Montaż może być już wliczony w cenę, albo pochłonie np. 15% wartości zamówienia. W zależności od kształtu, rozmiaru, użytych materiałów i elementów dodatkowych, za tego typu biegi zapłacimy od 10 tys. do nawet ponad 100 tys. zł.

4. SCHODY SZKLANE

Ich nazwa może być nieco myląca, ponieważ tego typu schody mają zazwyczaj konstrukcję ze stali, a szklane są tylko stopnie, czasami też balustrada. Oczywiście elementy wsporcze mogą być prawie niewidoczne, dzięki czemu biegi dodadzą lekkości każdemu wnętrzu.

Takie konstrukcje świetnie prezentują się szczególnie w nowoczesnych, minimalistycznych przestrzeniach mieszkalnych. Stosuje się w nich przezroczyste lub mleczne szkło hartowane - kilka warstw połączonych jest specjalną folią, co gwarantuje bezpieczne użytkowanie. Powierzchnia może być pokryta warstwą antypoślizgową (np. wykonaną metodą sitodruku). Schody szklane powstają na zamówienie, mogą mieć więc kształt idealnie dopasowany do wnętrza.

Schody ze szklanymi stopniami i balustradą
Biegi szklane świetnie pasują do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. (fot. HARTGLASS)

Koszty schodów szklanych

Podobnie jak przy omawianych poprzednio schodach drewnianych na zamówienie, również i w tym przypadku można spotkać się z bardzo zróżnicowanymi cenowo ofertami. Niektórzy producenci oferują same szklane stopnie (cena liczona jest za element lub m²), inni gotowe konstrukcje. Decydując się na schody szklane, trzeba się liczyć z wydatkiem przynajmniej 20 tys. zł. Do tej kwoty należy doliczyć koszt montażu.

5. SCHODY METALOWE SPIRALNE

Metal to materiał plastyczny, z którego można łatwo wykonać schody o dowolnej konstrukcji. Nic więc dziwnego, że większość z nich ma spiralny kształt.

Takie rozwiązanie to propozycja przede wszystkim dla inwestorów dysponujących ograniczoną ilością miejsca. Jak wspomniano, schody spiralne nie są zbyt wygodne w użytkowaniu. Nie da się po nich przenieść np. większych mebli. Sprawdzają się więc w szczególnych przypadkach, np. jako droga na rzadziej użytkowane poddasze.

Ponieważ metal przenosi drgania, a stąpanie po nim potęguje odgłos kroków, lepiej zdecydować się na schody ze stopniami wykończonymi drewnem, które zdecydowanie lepiej tłumi dźwięki.

Schody spiralne z metalu
Decydując się na schody z metalu, warto wybrać model, w którym całe stopnie lub ich fragmenty będą wykonane z innego materiału (np. drewna), który lepiej tłumi dźwięki. (fot. RINTAL)

Koszty schodów spiralnych

Gotowe schody spiralne kupimy w markecie budowlanym już za 2-4 tys. zł. Za ich montaż zapłacimy kilkaset zł.

Jak wybrać schody wewnętrzne? Żelbetowe, drewniane czy... stalowe?

Norbert Skupiński
fot. otwierająca: pixabay.com / Martinschuschi

aktualizacja: 2018-10-30

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

2 godziny temu, Gość Marcin napisał: Czego chcieć więcej? Jeśli mają być z podanej lokalizacji - to pewnie KUPĘ kasy... chcieć... albo jeszcze więcej...

uroboros

11 Kwi 2018, 04:42

Moim zdaniem rewelacyjną opcją są schody z granitu. Odporne na uszkodzenia, elegancki wygląd. Czego chcieć więcej?

Gość Marcin

11 Kwi 2018, 02:36

Polecam prosty kalkulator na Androida do przeliczenia schodów po podaniu wysokości kondygnacji. https://play.google.com/store/apps/details?id=roman.kalkulatorSchodow2

Gość aboandrus

16 Lis 2017, 19:55

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik Nowość w ofercie firmy Schody Prudlik, to niezwykłe schody gięte ażurowe, wykonane z drewna dębowego bejcowanego. Balustrada jest zrobiona ...
Schody strychowe EXTREME
Schody strychowe EXTREME W przypadku słabo izolowanego dachu lub nieogrzewanego strychu warto ograniczyć straty ciepła instalując schody, które zabezpieczą dom ...
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem Gotowe bloki schodowe Buszrem umożliwiają szybkie i proste budowanie schodów i różnicowanie poziomów wykonywanej nawierzchni.

Jakie schody wybrać: zamknięte w klatce schodowej czy otwarte w salonie?

Schody wewnętrzne są ważnym elementem funkcjonalnym domu, a w otwartych wnętrzach również estetycznym. Wybierając schody, powinniśmy określić potrzeby domowników i zdecydować, czy chcemy zintegrować ze sobą kondygnacje, czy raczej podkreślić ich odrębność i zyskać większą swobodę w ich użytkowaniu.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".