Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Artykuły

Jakie są pożądane parametry techniczne ścian zewnętrznych?

Jakie są pożądane parametry techniczne ścian zewnętrznych?

Ściany to jedne z najważniejszych elementów domu. Nie tylko odgradzają wnętrza od środowiska zewnętrznego, ale pełnią także istotną funkcję konstrukcyjną. Muszą być więc jednocześnie wytrzymałe i trwałe, zapewniać dobrą izolacyjność cieplną, szczelność i dźwiękoszczelność, a przy tym być estetyczne.

Wytrzymałość ścian zewnętrznych

Ściany przenoszą rozmaite obciążenia – stropu, dachu, ciężaru własnego, a także parcia wiatru. Ponieważ jednak domy jednorodzinne nie są zbyt wysokie, powstające obciążenia mogą znieść nawet stosunkowo mało odporne materiały, takie jak beton komórkowy i ceramika poryzowana. Materiały o większej wytrzymałości (np. żelbet) stosuje się w miejscach, gdzie obciążenia są rozłożone na małą powierzchnię. W ten sposób wykonuje się często wąskie filary międzyokienne.

Ponadto materiały używane do budowy ścian mają znacznie mniejszą wytrzymałość na rozciąganie niż na ściskanie, dlatego np. w nadprożach okiennych czy wieńcach, gdzie działają też siły rozciągające, stosuje się wzmocnienie w postaci zbrojenia.

Trwałość ścian zewnętrznych

Elewacje z bloczków betonowych są bardzo odporne na uszkodzenia oraz na warunki atmosferyczne
Elewacje z bloczków betonowych są bardzo odporne na uszkodzenia oraz na warunki atmosferyczne (fot. Joniec)

Ściany narażone są na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych – deszczu, śniegu, wiatru, mrozu i promieni UV. W związku z tym materiały do wykończenia elewacji muszą być nienasiąkliwe, odporne na mróz i na płowienie koloru, spowodowane działaniem słońca.

Pod względem trwałości, wyróżniają się ściany trójwarstwowe, szczególnie te, których warstwa elewacyjna została wykonana z cegły klinkierowej. To bardzo trwały materiał, który bez odnawiania wytrzymuje nawet kilkadziesiąt lat.

Mniej trwałe i odporne na uszkodzenia są tynki cienkowarstwowe, stanowiące wierzchnią warstwę w ścianach dwuwarstwowych (nakładane na styropian lub wełnę mineralną) – przeważnie wymagają pokrycia farbą co kilka lat.

Tradycyjne tynki cementowo-wapienne, stosowane obecnie na ścianach jednowarstwowych, są jeszcze mniej odporne na czynniki atmosferyczne, ale kilkakrotnie grubsza warstwa sprawia, że nie tracą swoich właściwości przez wiele lat.

Ciepłochronność ścian zewnętrznych

To cecha, do której należy przywiązać szczególną wagę. Skuteczna ochrona przed ucieczką ciepła daje przecież wymierne efekty w postaci niższych rachunków za ogrzewanie domu i większego komfortu użytkowania. Niestety, trudno o materiały, które charakteryzowałyby się jednocześnie dużą wytrzymałością i dobrymi właściwości termoizolacyjnymi. Dlatego ściany mają najczęściej budowę warstwową – część nośna przenosi obciążenia, a ocieplenie odpowiada za ciepłochronność.

Przepisy stanowią, że współczynnik przenikania ciepła U dla ścian nie może być większy niż 0,25 W/(m²·K). Aby spełnić taki warunek, ściana jednowarstwowa musi być wykonana z materiału o wysokiej izolacyjności cieplnej i mieć grubość przynajmniej 40–45 cm. Ale i to nie gwarantuje, że będzie ona dobrze chronić przed ucieczkami ciepła.

W tego typu ścianach trudniej jest bowiem uniknąć mostków termicznych. Pojawiają się one tam, gdzie materiał ścienny, ze względów konstrukcyjnych, musi być zastąpiony betonem. Co prawda w takich miejscach, jak wieniec stropowy, nadproża drzwi i okien czy mocowania balkonów, można zastosować rozwiązania systemowe (np. specjalne docieplone kształtki), ale są one dość drogie.

Dobrą izolacyjność cieplną najłatwiej uzyskać w ścianach wielowarstwowych. Przykładowo, wykonanie 18-centymetrowej warstwy nośnej z bloczków wapienno-piaskowych o znikomej termoizolacyjności i pokrycie jest ociepleniem – styropianem lub wełną mineralną grubości 15–20 cm – zapewni uzyskanie współczynnika przenikania ciepła U wynoszącego nie więcej niż 0,19–0,24 W/(m2·K).

Akumulacyjność cieplna ścian zewnętrznych

Zdolność ścian do magazynowania ciepła wpływa bardzo korzystnie na stabilizację temperatury w pomieszczeniach. Poza tym pozwala efektywnie wykorzystywać energię pochodzącą z innych źródeł ciepła (np. z nasłonecznienia), niż system grzewczy. Wysoką akumulację zapewniają ściany, w których wewnętrzna warstwa wykonana jest z ciężkich materiałów, a od zewnątrz znajduje się gruba warstwa ocieplenia.

Dźwiękoszczelność ścian zewnętrznych

Ściany powinny spełniać wiele warunków, ale część z nich jest wzajemnie sprzeczna. Najważniejsze cechy przegród to wytrzymałość i trwałość, ciepłochronność, dźwiękoszczelność i estetyka
Ściany powinny spełniać wiele warunków, ale część z nich jest wzajemnie sprzeczna. Najważniejsze cechy przegród to wytrzymałość i trwałość, ciepłochronność, dźwiękoszczelność i estetyka (fot. Grupa Silikaty)

Zdolność do tłumienia hałasu to cecha szczególnie istotna dla inwestorów, którzy budują dom na posesji położonej przy ruchliwej drodze albo w pobliżu innego źródła hałasu. Z tłumieniem dźwięków najlepiej radzą sobie materiały o dużej gęstości i masie, takie jak beton, silikaty i pełna cegła, oraz miękkie i włókniste. Dlatego wełna mineralna sprawdza się w tej roli o wiele lepiej niż styropian.

Szczelność ścian zewnętrznych

Wszystkie przegrody zewnętrzne powinny być szczelne. To ważne z dwóch powodów. Po pierwsze, przewiewny dom traci dużo ciepła. Po drugie, w przypadku niekontrolowanego przepływu powietrza przez przegrody, nie da się zaprojektować i wykonać dobrze działającej wentylacji.

Estetyka ścian zewnętrznych

Wygląd ścian zależy przede wszystkim od staranności wykonania. Źle wykonany tynk czy nierówno wymurowana zaprawa z pewnością negatywnie odbije się na estetyce elewacji.

Zdarza się, że inwestycja w postaci zakupu drogiej cegły klinkierowej pójdzie na marne, bo przy wykonaniu ściany zostanie użyta tradycyjna zaprawa murarska, a nie specjalna zaprawa do klinkieru. Efektem będą szpecące wykwity na powierzchni. Istotna jest też dbałość o elewacje. Np. ścianę pokrytą drewnem należy regularnie impregnować, a wszelkie usterki – dotyczy to wszystkich ścian – na bieżąco usuwać.

Norbert Skupiński

aktualizacja: 2017-07-06

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Za nami II edycja gali dla firm wykonawczych w systemie Ytong Silka Multipor
Za nami II edycja gali dla firm wykonawczych w systemie Ytong Silka Multipor W Kazimierzu Dolnym wręczono statuetki Lidera Budownictwa 2017 dla najlepszych firm wykonawczych budujących w Polsce w systemie Ytong Silka ...
Nowa odsłona portalu stropy.pl
Nowa odsłona portalu stropy.pl Popularny wśród inwestorów portal www.stropy.pl, którego celem jest pomoc w wyborze najlepszego rozwiązania stropowego, jest już dostępny ...
Strop VECTOR z najlepszą akustyką na rynku
Strop VECTOR z najlepszą akustyką na rynku Zespolony Strop Gęstożebrowy VECTOR to innowacyjne rozwiązanie, które łączy zalety tradycyjnych systemów stropowych (typu Teriva i Filigran), ...
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze