Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Artykuły

Jaki strop wybrać?

Stropy różnią się pod wieloma względami, np. zdolnością do tłumienia dźwięków, izolacyjnością termiczną, trudnością ułożenia czy masą. Warto więc już na etapie projektowania wybrać rodzaj stropu najlepiej dostosowany do naszych potrzeb.

Charakter kondygnacji

Jeśli strop ma oddzielać kondygnacje mieszkalne, np. parter i poddasze użytkowe, to powinien zapewniać dobrą izolacyjność akustyczną. Najlepsze są pod tym względem stropy z płyt kanałowych oraz monolityczne, które bardzo dobrze tłumią dźwięki powietrzne, np. muzykę czy odgłosy rozmowy.

Jako wykonane z materiałów o dużej gęstości pozwalają też dość dobrze wytłumić dźwięki uderzeniowe. Zdolność do tłumienia dźwięków uderzeniowych można znacznie poprawić, jeśli na stropie ułoży się tzw. podłogę pływającą, czyli taką, której wierzchnie warstwy nie będą miały sztywnych połączeń z konstrukcją stropu.

Izolacyjność cieplna stropu między dwiema kondygnacjami mieszkalnymi nie ma znaczenia, bo na obu panuje podobna temperatura. Jeśli strop oddziela kondygnację ogrzewaną od nieogrzewanej, np. strychu lub piwnicy, to ważna jest jego izolacyjność termiczna. Ocieplenie powinno się ułożyć od strony chłodniejszej kondygnacji (w stropach deskowych wypełnia przekrój stropu).

Jako że te chłodne pomieszczenia nie są użytkowane stale, możemy nie martwić się zdolnością stropu do tłumienia dźwięku.

Wymagana rozpiętość

Strop typu filigran
Strop typu filigran. Ma podobne właściwości do typowego monolitycznego stropu żelbetowego, jednak dzięki prefabrykacji na budowie wykonuje się znacznie mniej prac i nie jest potrzebne deskowanie (fot. Leier)
Rozpiętość stropów w budynkach jednorodzinnych nie przekracza zazwyczaj 6 m, taką może mieć strop o dowolnej konstrukcji. Do przekrycia dużych jednoprzestrzennych wnętrz można zaś wybrać stropy gęstożebrowe (rozpiętość do 7,5 m) albo monolityczne, w tym filigran (nawet 12 m rozpiętości).

Wobec upowszechnienia się mody na duże otwarte przestrzenie, np. połączenia kuchni z salonem, wykonanie stropów o dużej rozpiętości może być więc konieczne. Jednak powoduje to problemy konstrukcyjne, dlatego często lepszym rozwiązaniem jest wykonanie dodatkowego podparcia w postaci podciągu.

Dopuszczalne obciążenie

To podstawowy parametr, określający, jak bardzo można obciążyć strop. Za typowe w domach jednorodzinnych uznaje się obciążenie ok. 1,5 kN/m² (150 kg/m²). Dopuszczalne obciążenie stropu może być jednak znacznie większe (np. w stropach z płyt kanałowych lub stropach monolitycznych), co przydaje się najczęściej, gdy chcemy zmienić położenie murowanych ścian działowych.

Grubość stropu

Czyli jego wysokość konstrukcyjna może wynosić od 12 do 30 cm. W typowych sytuacjach duża wysokość stropu postrzegana jest jako wada, bo np. oznacza konieczność wykonania dodatkowego stopnia schodów. Jeśli jednak strop rozdziela także wykusz na dolnej kondygnacji od tarasu na piętrze, to praktyczniejszy będzie grubszy strop, bo wówczas nad samym wykuszem można wykonać płytę grubości 12–15 cm, a pozostałą wysokość stropu wykorzystać do ułożenia niezbędnego ocieplenia.

 

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2010-02-24

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Skowronek miałem dokładnie to samo. Też jestem z tego samego regionu i głowiłem się nad wyborem stropu i podjąłem taką samą decyzję jak Ty. Nie ukrywam, że jestem takim typem człowieka, gdzie cierpliwość nie należy do najmocniejszych stron, więc jak dowiedziałem się jak szybko ...

Gość Malak

28 Lip 2016, 13:58

Długo analizowałem wiele rodzajów stropów. Jako, że mieszkam w Wielkopolsce to też brałem pod uwagę strop smart i na niego się akurat zdecydowałem. Jakby ktoś chciał poczytać więcej o jego właściwościach to wystarczy wejść na stronę producenta i tam wszystko punkt po punkcie ...

Gość Skowronek

24 Lis 2015, 15:38

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Za nami II edycja gali dla firm wykonawczych w systemie Ytong Silka Multipor
Za nami II edycja gali dla firm wykonawczych w systemie Ytong Silka Multipor W Kazimierzu Dolnym wręczono statuetki Lidera Budownictwa 2017 dla najlepszych firm wykonawczych budujących w Polsce w systemie Ytong Silka ...
Nowa odsłona portalu stropy.pl
Nowa odsłona portalu stropy.pl Popularny wśród inwestorów portal www.stropy.pl, którego celem jest pomoc w wyborze najlepszego rozwiązania stropowego, jest już dostępny ...
Strop VECTOR z najlepszą akustyką na rynku
Strop VECTOR z najlepszą akustyką na rynku Zespolony Strop Gęstożebrowy VECTOR to innowacyjne rozwiązanie, które łączy zalety tradycyjnych systemów stropowych (typu Teriva i Filigran), ...
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze