Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Artykuły

Izolacyjność termiczna ściany

Izolacyjność termiczna ściany to podstawowe kryterium podczas podejmowania decyzji dotyczącej jej rodzaju.

Izolacyjność ścian wielowarstwowych zależy przede wszystkim od grubości warstwy ocieplenia
Izolacyjność ścian wielowarstwowych zależy przede wszystkim od grubości warstwy ocieplenia (fot. Paroc)
Wysoką izolacyjność termiczną najłatwiej uzyskać w ścianach wielowarstwowych. Wykonanie warstwy izolacji ze styropianu lub z wełny mineralnej grubości 15–20 cm nie powoduje problemów technologicznych, a zapewnia uzyskanie współczynnika przenikania ciepła wynoszącego nie więcej niż U=0,19–0,24 W/(m2·K), nawet jeśli warstwą nośną jest zaledwie 18-centymetrowa warstwa bloczków wapienno-piaskowych o znikomej termoizolacyjności.

Ściana jednowarstwowa z betonu komórkowego lub ceramiki poryzowanej, mimo że kilka centymetrów grubsza, będzie miała w najlepszym razie U = 0,26–0,30 W/(m2·K).

W ścianach warstwowych najlepszy efekt daje wzniesienie warstwy nośnej minimalnej wymaganej grubości, nawet z materiału o słabych właściwościach termoizolacyjnych, ale znacznej wytrzymałości (ceramika tradycyjna, silikaty) i zastosowanie grubej warstwy izolacyjnej.

Nie opłaca się natomiast stosowanie na warstwę nośną droższych materiałów o wyższej izolacyjności termicznej ani też jej pogrubianie bez uzasadnienia konstrukcyjnego („żeby było cieplej”). Nie ma zatem sensu wykonywanie ścian z materiałów typowych dla ścian jednowarstwowych, a następnie ocieplanie ich cienką np. 5-centymetrową warstwą styropianu.

Izolacyjność termiczna ściany oblicza się sumując opór cieplny (R) jej poszczególnych warstw. Jednak producenci materiałów ściennych często podają wartości innych współczynników: U lub λ. Zależności pomiędzy nimi są następujące:

R=d : λ (d – grubość materiału w metrach) U=1 : R

Bloczki silikatowe mają np. λ=0,8; ściana grubości 25 cm ma zatem R=0,25 : 0,8=0,31 oraz U=1 : 0,31=3,22

Izolacja z 15 cm styropianu (λ=0,04) ma R=0,15/0,04=3,75. Cała ściana ma zatem R=4,06 oraz U=0,25 W/(m2·K)

Mostki termiczne obniżają izolacyjność termiczna ściany

Kolejny mostek termiczny: rama okienna. Straty ciepła w takim miejscu można zminimalizować, jeśli warstwa izolacji częściowo przykrywa ościeżnicę
Kolejny mostek termiczny: rama okienna. Straty ciepła w takim miejscu można zminimalizować, jeśli warstwa izolacji częściowo przykrywa ościeżnicę

W ścianach mogą występować miejsca, których izolacyjność cieplna jest zdecydowanie gorsza niż sąsiednich fragmentów przegrody. Nazywa się je mostkami cieplnymi (termicznymi).

Mostki termiczne zwiększają straty ciepła, ponadto w tych miejscach ściana może przemarzać, wykrapla się tam wilgoć zawarta w powietrzu, co z kolei może doprowadzić nawet do zagrzybienia ścian.

Tworzeniu się mostków termicznych najtrudniej zapobiec w ścianach jednowarstwowych, bo względy konstrukcyjne wymuszają stosowanie nadproży oraz wieńców stropowych z betonu zbrojonego, który ma bardzo słabe właściwości izolacyjne. Dlatego te elementy dociepla się wkładkami ze styropianu (stosując np. specjalne kształtki pełniące rolę szalunku traconego). Nie jest to jednak rozwiązanie doskonałe.

W ścianach warstwowych różnice w izolacyjności elementów warstwy nośnej nie mają większego znaczenia, bo otula je stosunkowo gruba warstwa materiału izolacyjnego.

Znacznie gorsze parametry izolacyjne niż ściana mają okna, a zwłaszcza ich ramy. Ich znaczenie jako mostków termicznych można nieco zmniejszyć w ścianach warstwowych, zakrywając izolacją ich zewnętrzną część.

W ścianach trójwarstwowych straty ciepła nieznacznie zwiększają stalowe kotwy wiążące ścianę nośną i osłonową. Te mostki są bardzo niewielkie (punktowe), ale stal dobrze przewodzi ciepło, a kotew jest co najmniej 4–5 na 1 m2 ściany.

Mostki termiczne mogą być też efektem niestarannego ułożenia warstwy izolacyjnej, ale to już błędy wykonawcze, które omówimy nieco dalej.

Jarosław Antkiewicz
aktualizacja: 2010-04-01

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat A to ciekawe rzeczy na temat wlasności cieplnych ściany jednowarstwowej można tu przeczytać. A producent Ytonga podaje następujace parametry:bloczki YTONG ENERGO 36,5 posiadają izolacyjność termiczną (ť = 0,095), współczynnik U=0,25 ...

Budujemy Dom - budownictwo ogólne

10 Gru 2015, 15:23

Jest coś lepszego jak :Ciepły tynk aerogelowy o grubości jedynie 1mm polecamwww.izolacje-docieplenia.pl

Gość gosc55

10 Gru 2015, 14:59

Dlaczego nikt nie piszę o jakości mat. bud. w tym izolacyjnych . Muszą być wysokiej jakości bo inaczej inwestycja to lipa. uważam że warto ocieplać zarówno wełną jak i styropianem byle był dobrej jakości. Na rynku mamy liderów Termo Organikę, Rockwoola, Kanufa. Warto wspominać ...

Gość antek

08 Kwi 2013, 14:48

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Izodom zaprasza na targi Budma 2018 do Poznania
Izodom zaprasza na targi Budma 2018 do Poznania Zapraszamy wszystkich chcących wybudować swój ciepły, wymarzony i bezpieczny dom na spotkanie z doradcą firmy Izodom podczas Międzynarodowych ...
Za nami II edycja gali dla firm wykonawczych w systemie Ytong Silka Multipor
Za nami II edycja gali dla firm wykonawczych w systemie Ytong Silka Multipor W Kazimierzu Dolnym wręczono statuetki Lidera Budownictwa 2017 dla najlepszych firm wykonawczych budujących w Polsce w systemie Ytong Silka ...
Nowa odsłona portalu stropy.pl
Nowa odsłona portalu stropy.pl Popularny wśród inwestorów portal www.stropy.pl, którego celem jest pomoc w wyborze najlepszego rozwiązania stropowego, jest już dostępny ...
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze