Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Aktualności

Kobiety chętnie angażują się w budowę domu

Własny dom jest dla kobiet nie tylko spełnieniem marzeń, ale również tematem silnie związanym z emocjami. Potwierdzają to pierwsze w Polsce badania dotyczące zaangażowania kobiet w budowę domu, przeprowadzone na zlecenie marek SILKA i YTONG. Wniosek z badań jest jednoznaczny: kobiety chętnie angażują się w budowę domu i chcą aktywnie uczestniczyć nie tylko w procesie wyboru jego projektu, ale również konkretnych materiałów budowlanych.

Kobiety coraz częściej decydują się na wybór zawodów, które jeszcze kilka dekad wcześniej były zarezerwowane jedynie dla mężczyzn. Coraz mniej dziwi nas obecność kobiety za sterami samolotu czy kierownicą autobusu miejskiego. Równie często panie wiążą swoją karierę zawodową z branżą budowlaną, dlatego wiele z nich piastuje na przykład stanowiska inspektorów budowlanych.

Jednak nie tylko droga zawodowa wiąże kobiety z branżą budowlaną. Również prywatnie kobiety chętnie angażują się w proces budowy domu. Najczęstszym powodem, dla którego decydują się na ten krok, według badań przeprowadzonych na zlecenie marek SILKA i YTONG, jest dążenie do większego komfortu zamieszkania oraz posiadania swobody i przestrzeni. Aż 27% ankietowanych stawia tę potrzebę na pierwszym miejscu. Jedna na pięć badanych wskazuje także na chęć posiadania własnego azylu, zaś 13% pań podchodzi do budowy domu czysto racjonalnie i traktuje go jako inwestycję na przyszłość.

Pragnienie posiadania własnego domu

Kobiety chętnie angażują się w budowę domuKobiety są przekonane, że realizacja marzenia o własnym domu przełoży się na bliższe relacje w rodzinie, wolność od niewygód związanych z bliskością sąsiadów, a także możliwość organizowania spotkań dla przyjaciół i rodziny. Dlatego kobiety tak chętnie uczestniczą w całym procesie budowy domu.

– Przejawianie aktywności w tej dziedzinie jest postrzegane przez kobiety jako coś naturalnego i oczywistego. Szczególnie silnym motywatorem jest fakt, że spoczywa na nich odpowiedzialność za organizację i jakość codziennego życia rodziny. Im dom bliższy ideałowi, tym lepsze życie wszystkich domowników – komentuje wyniki badania socjolog, dr Tomasz Sobierajski.

– Dla wielu kobiet ważnym motywem aktywnego zaangażowania się w budowę domu jest też naturalna ciekawość i chęć poznania nowych obszarów, z którymi dotychczas się nie stykały  – dodaje dr Sobierajski.

Wizyta Polki na budowie

Zaangażowanie kobiet podczas samego procesu budowy wymarzonego domu jest ogromne. Ponad dwie trzecie ankietowanych kobiet deklaruje, że będzie odwiedzać lub odwiedzała budowę swojego domu codziennie. Kilka razy w tygodniu czyniło to lub będzie czynić 14% z nich, a zaledwie 13% rzadziej niż raz na tydzień.

– Zauważamy, że Panie chętnie odwiedzają budowę. Nie tylko razem ze swoim mężem czy partnerem, ale również samodzielnie doglądają postępujących procesów budowy swojego własnego domu. Kobiety są coraz bardziej wyedukowane w dziedzinie budownictwa, zadają wiele pytań i oczekują od ekip budowlanych fachowych odpowiedzi – mówi ekspert budowy SILKA YTONG, Danuta Piotrowska, właścicielka firmy Twoja Budowa z Olsztyna.

Budowa domu a podejmowanie decyzji

Polki chętnie angażują się w . Aż jedna na pięć ankietowanych kobiet podejmuje decyzję dotyczącą wyglądu domu samodzielnie. Co niezwykle ciekawe, panie podejmują osobiście również tak strategiczne decyzje, jak wybór materiału, z którego zbudowane będą ściany domu. W jednej czwartej przypadków decyduje o tym oboje partnerów, a jedna na dziesięć ankietowanych przyznaje się do samodzielnego podejmowania tak ważnej decyzji. Dla kobiet zaangażowanych w proces budowy domu, najważniejszym parametrem przy wyborze materiału budowlanego jest jego energooszczędność.

Trudności, jakie napotykają kobiety na budowie

Najpoważniejszym problemem dla Polek nadzorujących budowę własnego domu jest wybór lojalnej i uczciwej ekipy budowlanej. Jedna na cztery spośród ankietowanych kobiet miała kłopot z jej znalezieniem. Co ciekawe, zaledwie 8% respondentek nie było poważnie traktowanych przez członków ekipy budowlanej, co wskazuje potrzebę dalszej edukacji kobiet w dziedzinie budownictwa, aby czuły się pewniej w tematach, które są dla nich początkowo zupełnie nowe.

Prawie połowa ankietowanych nie wskazała natomiast żadnych problemów podczas budowy domu, a w przypadku kobiet mieszkających w metropoliach było to aż 65,6%. Jest to bardzo pozytywny wynik, który ilustruje, że proces budowy domu
w opinii ankietowanych Polek nie jest aż tak trudny, jak mogłoby się wydawać.

- Badania wykonane na zlecenie marek SILKA i YTONG są początkiem działań naszej firmy skierowanych do Polek. Aż 27% kobiet poszukuje fachowej wiedzy dotyczącej budowy domów w prasie i poradnikach oraz na stronach www producentów. Aby pomóc kobietom w pozyskaniu niezbędnej wiedzy i zaspokoić potrzebę edukacji, zaplanowaliśmy specjalny słowniczek terminów budowlanych pisanych zrozumiałym językiem, porady i konsultacje z ekspertami oraz wiele podpowiedzi i rozwiązań, jak zaplanować i zrealizować budowę domu – podsumowuje Monika Mychlewicz, Dyrektor ds. Marketingu firmy Xella Polska Sp. z o.o., do której należą marki SILKA i YTONG.

Informacje o badaniu
Badania zostały przeprowadzone w listopadzie i grudniu 2010 roku metodą o charakterze ilościowym i jakościowym. Badania ilościowe zostały przeprowadzone przez Instytut Badania Opinii Homo Homini na losowo wybranej reprezentatywnej grupie 1067 Polek za pomocą standaryzowanych wywiadów CATI. Badania jakościowe przeprowadził Dom Badawczy Maison za pomocą czterech zogniskowanych wywiadów grupowych (fokusów) realizowanych w Warszawie i Piotrkowie Trybunalskim.

 

Firma powiązana: Xella Polska
aktualizacja: 2011-01-14

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Za nami II edycja gali dla firm wykonawczych w systemie Ytong Silka Multipor
Za nami II edycja gali dla firm wykonawczych w systemie Ytong Silka Multipor W Kazimierzu Dolnym wręczono statuetki Lidera Budownictwa 2017 dla najlepszych firm wykonawczych budujących w Polsce w systemie Ytong Silka ...
Nowa odsłona portalu stropy.pl
Nowa odsłona portalu stropy.pl Popularny wśród inwestorów portal www.stropy.pl, którego celem jest pomoc w wyborze najlepszego rozwiązania stropowego, jest już dostępny ...
Strop VECTOR z najlepszą akustyką na rynku
Strop VECTOR z najlepszą akustyką na rynku Zespolony Strop Gęstożebrowy VECTOR to innowacyjne rozwiązanie, które łączy zalety tradycyjnych systemów stropowych (typu Teriva i Filigran), ...
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze