Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Artykuły

Stropy - mity i fakty

Strop ma znaczenie konstrukcyjne, izolacyjne i funkcjonalne. Usztywnia budynek, utrudnia przepływ hałasów i ciepła między piętrami. W pojęciu domowników funkcjonuje jako sufit albo podłoga i jest darzony absolutnym zaufaniem.

STROP ACKERMANA JEST ODPORNY NA KLAWISZOWANIE

Strop
(fot. Wienerberger)

Pod względem konstrukcyjnym jest on taki sam jak stropy gęstożebrowe układane na belkach prefabrykowanych. W obu przypadkach elementami nośnymi są żelbetowe żebra połączone u góry warstwą nadbetonu. Występują więc jedynie różnice w technologii wykonania. W stropach Ackermana zbrojenie wykonuje się bezpośrednio na budowie a w gestożebrowych stropach prefabrykowanych żebra dostarczane są w postaci gotowych belek.

Inny też jest sposób szalowania. Strop Ackermana wymaga ustawienia szalunku pod każdym zbrojeniem tak, aby mogły na nim oprzeć się również pustaki wypełniające. Natomiast w stropach prefabrykowanych wystarczy rozstawić podpory w odstępach co ok. 1,5 m.

Uwaga! Przy rozpiętościach powyżej 4 m w obu rodzajach stropów należy utworzyć poprzecznie ustawione żebro rozdzielcze zapobiegające właśnie klawiszowaniu.

PŁYTY ŻERAŃSKIE NIE NADAJĄ SIĘ DO DOMÓW JEDNORODZINNYCH

Niechęć niektórych wykonawców do układania prefabrykowanych stropów kanałowych wynika prawdopodobnie z dwóch powodów – uprzedzeń do starszej, źle wspominanej technologii wielkopłytowej lub malej opłacalności (zarobek na robociźnie jest dla wykonawcy znacznie mniejszy niż przy stropach w innych technologiach). Argumentem na „nie” jest też konieczność sprowadzenia dźwigu oraz niebezpieczeństwo powstawania pęknięć na łączeniach płyt.

 Strop gęstożebrowy Ackermana
 Strop gęstożebrowy Ackermana

W rzeczywistości stropy te w ostatecznym rozrachunku są najtańsze, szybkie w montażu, a ich duży ciężar zapewnia bardzo dobre tłumienie hałasów. Koszt wynajmu dźwigu nie powinien przekroczyć 500 zł, a znalezienie operatora nie powinno sprawiać problemu.

Zagrożenie ewentualnymi pęknięciami wzdłuż łączenia płyt skutecznie eliminuje staranne ich ułożenie i wypełnienie spoiny materiałem elastycznym albo wykończenie sufitem podwieszanym. Oczywiście, nie w każdym budynku można ułożyć płyty żerańskie. Przeszkodą może być ograniczona rozpiętość czy też skomplikowany kształt, albo niemożliwość dojazdu dźwigiem.

Uwaga! Realnym utrudnieniem w zastosowaniu kanałowego stropu prefabrykowanego jest ograniczona dostępność – ich produkcją zajmuje się stosunkowo niewiele firm i wykonują one płyty pod konkretne zamówienie.

ŚCIANĘ POD STROPEM TRZEBA PRZEMUROWAĆ CEGŁĄ

W czasach kiedy do układania stropów wykorzystywano belki stalowe, wykształciło się przekonanie, że ostatnią warstwę ściany nośnej trzeba przemurować (np. pełną cegłą, która ma dużą odporność na ściskanie). Było to konieczne np. w przypadku użycia do budowy ścian materiałów o niskiej wytrzymałości na ściskanie jak chociażby beton komórkowy, gdzie brak cegieł mógł doprowadzić do pojawienia sie pęknięć i wykruszeń w miejscach oparcia belek.

Ułożenie kilku warstw cegieł sprzyjało rozkładowi obciążenia na większą powierzchnię i chroniło przed uszkodzeniem niżej ułożonej warstwy. Obecnie, gdy do budowy stropów wykorzystuje się gęsto rozstawione belki prefabrykowane lub wykonuje stropy monolityczne, naciski punktowe są znacznie mniejsze i nawet przy stawianiu ścian z elementów o niskiej wytrzymałości na ściskanie nie ma potrzeby układania warstw wzmacniających.

Stropy gestożebrowe do czasu zabetonowania opierają się na ryglach poziomujących, a po wylaniu betonu i jego stwardnieniu strop razem z wieńcem tworzy monolityczną konstrukcję – obciążenia rozkładają się równomiernie na całą powierzchnię oparcia.

 

aktualizacja: 2009-08-12

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

to już 3-ci raz dziś.... i dość

aru

27 Cze 2017, 20:44

9 godzin temu, aru napisał: napisz jak tę boazerię widzisz może możliwości wyglądu, niekoniecnie boazerii  - oczywiście mocno przybliżone: oczywiście trzeba troszkę wyobraźni do tego - ale da się zrobić cos koło tego np. Dnia ...

zenek

27 Cze 2017, 19:40

czyli nie umiesz policzyć? i generalnie przemyśleć o co chodzi? napisz jak tę boazerię widzisz bo jak pierd... se fototapetę z lasem, to się zgodzę, że dołem zostanie mu fizycznie z 24-25 centów i dziura na głębokość 15-22 centy no i ... se powiększy optycznie - ...

aru

27 Cze 2017, 10:10

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowa odsłona portalu stropy.pl
Nowa odsłona portalu stropy.pl Popularny wśród inwestorów portal www.stropy.pl, którego celem jest pomoc w wyborze najlepszego rozwiązania stropowego, jest już dostępny ...
Strop VECTOR z najlepszą akustyką na rynku
Strop VECTOR z najlepszą akustyką na rynku Zespolony Strop Gęstożebrowy VECTOR to innowacyjne rozwiązanie, które łączy zalety tradycyjnych systemów stropowych (typu Teriva i Filigran), ...
Bloczek akustyczny SILIKAT A PLUS od Grupy SILIKATY
Bloczek akustyczny SILIKAT A PLUS od Grupy SILIKATY Grupa SILIKATY ma w swojej ofercie bloczki silikatowe SILIKAT A PLUS, które doskonale nadają się do wznoszenia ścian o podwyższonej izolacyjności ...
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze