Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Porady ekspertów

Czym grozi zawilgocenie ścian zewnętrznych?

Odpowiedź eksperta: Sama obecność wody w przegrodach jest zjawiskiem naturalnym i nie jest niebezpieczna, o ile zawilgocenie nie przekracza pewnej granicy, albo wilgotne elementy nie są wystawione na działanie mrozu.

Typowe materiały budowlane – cegły, drewno, beton, beton komórkowy czy zaprawy wchłaniają wilgoć z powietrza. Dzieje się tak, aż osiągną stan równowagi – nie wchłaniają, ani nie oddają wilgoci. Woda wchłonięta z powietrza to tzw. wilgotność sorpcyjna, zmienia się ona w zależnie od temperatury i wilgotności powietrza.

Zgodnie z europejskimi normami parametry materiałów budowlanych podaje się dla temperatury 23°C oraz wilgotności względnej powietrza 80%. W takich warunkach wilgotność sorpcyjna cegieł ceramicznych, silikatów, betonu, gipsu nie przekracza 5%, dla drewna sięga 20%, a dla styropianu jest praktycznie zerowa.

Taką wilgotność uznaje się za normalną, która powinna utrzymywać się w czasie normalnej eksploatacji. Gdy jest ona wyższa może wystąpić szereg negatywnych zjawisk:

 • rozwój grzybów domowych (tzw. korozja biologiczna), na co szczególnie wrażliwe jest drewno;
 • uszkodzenia tynków zewnętrznych, okładzin elewacyjnych i ścian jednowarstwowych pod wpływem zamarzania wilgoci w sezonie zimowym;
 • spadek ciepłochronności ścian, bo woda przewodzi ciepło prawie 20 razy lepiej niż powietrze, które wyparła z porów materiału. Ponadto w ogrzewanym budynku wilgoć zawarta w ścianach odparowuje, co ze względu na bardzo wysokie ciepło parowania wody pochłania bardzo dużo energii.
Przykład odpowiedniej konstrukcji ściany pod względem paroprzepuszczalności. Beton zwykły jako warstwa konstrukcyjna (bardzo duży opór dyfuzyjny), wełna mineralna i wentylowana szczelina powietrzna. (fot. HABE)

Wilgoć może przeniknąć przez ściany zewnętrzne będąc cały czas w postaci pary wodnej – wówczas nie jest groźna. Może też ulegać wykropleniu w którymś miejscu w przekroju ściany, często na styku różnych warstw.

To czy kondensacja wewnątrz przegrody jest niebezpieczna zależy od jej intensywności (ilości wody), oraz tego czy wilgoć jest w stanie całkowicie odparować w sezonie letnim.

Dla zapobiegania kondensacji kluczowe znaczenie mają:

 • skuteczna wentylacja pomieszczeń, czyli działanie u źródła problemu, bo dzięki odpowiedniej wentylacji, szczególnie w takich pomieszczeniach jak łazienki i kuchnie, wilgotność powietrza nigdy nadmiernie nie wzrasta; 

 • odpowiedni pod względem paroprzepuszczalności układ warstw ściany. Opór dyfuzyjny, czyli stawiany przepływowi pary wodnej, powinien być jak najmniejszy od strony zewnętrznej, za to od strony pomieszczenia (źródła wilgoci) jak największy, bo dzięki temu mniej wilgoci w ogóle "wejdzie" w ścianę.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2013-01-03

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat Jak najlepej ocieplic stary drewniany dom z belek otynkowanych glina Problemem przy ociepleniu będzie gliniana obrzutka, która charakteryzuje się dużą chłonnością wilgoci. Przy ograniczonej możliwości odparowania może ...

Budujemy Dom - budownictwo i instalacje

07 Maj 2013, 06:40

Jak najlepej ocieplic stary drewniany dom z belek otynkowanych glina

Gość Orest

06 Maj 2013, 08:34

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowa odsłona portalu stropy.pl
Nowa odsłona portalu stropy.pl Popularny wśród inwestorów portal www.stropy.pl, którego celem jest pomoc w wyborze najlepszego rozwiązania stropowego, jest już dostępny ...
Strop VECTOR z najlepszą akustyką na rynku
Strop VECTOR z najlepszą akustyką na rynku Zespolony Strop Gęstożebrowy VECTOR to innowacyjne rozwiązanie, które łączy zalety tradycyjnych systemów stropowych (typu Teriva i Filigran), ...
Bloczek akustyczny SILIKAT A PLUS od Grupy SILIKATY
Bloczek akustyczny SILIKAT A PLUS od Grupy SILIKATY Grupa SILIKATY ma w swojej ofercie bloczki silikatowe SILIKAT A PLUS, które doskonale nadają się do wznoszenia ścian o podwyższonej izolacyjności ...
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze