Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Porady ekspertów

Wyciszenie starego stropu belkowego

Wyciszenie starego stropu belkowego

W ramach remontu domu, chciałbym wyciszyć stropy. Pomiędzy parterem i piętrem jest to strop na belkach stalowych. Na belkach spoczywają legary i deski, które niestety skrzypią. Natomiast strych ma strop belkowy drewniany. Te pomieszczenia są od czasu do czasu wykorzystywane, gdy musimy kogoś przenocować. Na tej kondygnacji nie chcielibyśmy zwiększać grubości stropu.

Odpowiedź eksperta: Najlepiej będzie zdecydować się na taki sposób prowadzenia prac, żeby nie zwiększyć obciążenia stropu. Nośność starych stropów może być trudna do oceny nawet dla doświadczonego konstruktora. Zwykle brak dokumentacji projektowej, a nawet gdy się taka zachowała, to niejednokrotnie zdarzały się w czasie wykonania odstępstwa.

Nie piszą Państwo nic o tym, czy na drewnianym stropie belkowym ułożono legary. Ze względu na pierwotnie nieużytkowy charakter strychu – zakładam, że ich nie ma. Na belkach można ułożyć płyty drewnopochodne (OSB, mfp, sklejka) lub też pozostawić deski, jeśli są w dobrym stanie. Zerwanie ich będzie jednak wskazane, bo wówczas przestrzeń między belkami będzie można wypełnić wełną mineralną.

Taki zabieg zmniejszy ucieczkę ciepła z użytkowanego stale piętra do wykorzystywanego tylko okazjonalnie poddasza. Na płytach należy ułożyć warstwę twardej wełny mineralnej, do izolacji akustycznej podłóg, ew. miękkich płyt pilśniowych. Na izolacji akustycznej układamy dwuwarstwowo płyty drewnopochodne lub cementowo-włóknowe (np. 2 × 12 mm). Tej warstwy nie przybijamy do belek, uzyskując w ten sposób tzw. podłogę pływającą o dobrej izolacyjności akustycznej.

W przypadku stropu na belkach stalowych, najlepiej będzie po rozebraniu podłogi umieścić elastyczne podkładki (z gumy lub filcu) pomiędzy legarami i belkami. Deski podłogi należy zaś zastąpić płytami drewnopochodnymi albo włóknowo-cementowymi, mocowanymi do legarów. Płyty są sztywniejsze niż deski i mają większą powierzchnię. Dzięki temu nie będą się uginać i skrzypieć przy chodzeniu.

Warto podkreślić, że przedstawione wyżej rozwiązania nie wymagają tzw. prac mokrych i praktycznie nie wyłączają pomieszczeń z użytkowania podczas ich realizacji.

Izolacja akustyczna stropu na belkach drewnianych w formie tzw. podłogi pływającej
 
Izolacja akustyczna stropu na belkach stalowych bez zwiększenia jego grubości i masy

Redakcja BD

aktualizacja: 2014-04-07

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Jeżeli chodzi o wyciszenie stropów belkowych to mamy swoje rozwiązanie. W zależności od struktury konstrukcji system pozwala na zwiększenie stopnia tłumienia odgłosu kroków aż o 34 dB. Zapraszamy do lekturyhttp://www.fermacell.pl/pl/content/fermace...-drewianych.php

Fermacell - systemy suchej zabudowy

31 Sty 2015, 21:44

Cytat Tym samym można by uniknąć błędnego rozumowania komentującego Roberta Z. On nic błędnie nie rozumuje.On, fakt że bardzo nieśmiało, próbuje zareklamować ocieplenie/izolację ekofibrem.

Jani_63

11 Maj 2014, 10:43

Bardzo dobre rady. Co prawda brak tu jeszcze kilku wyjaśnień na potwierdzenie prawidłowości rozwiązań. Tym samym można by uniknąć błędnego rozumowania komentującego Roberta Z.

Gość filek

11 Maj 2014, 09:37

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Strop VECTOR z najlepszą akustyką na rynku
Strop VECTOR z najlepszą akustyką na rynku Zespolony Strop Gęstożebrowy VECTOR to innowacyjne rozwiązanie, które łączy zalety tradycyjnych systemów stropowych (typu Teriva i Filigran), ...
Bloczek akustyczny SILIKAT A PLUS od Grupy SILIKATY
Bloczek akustyczny SILIKAT A PLUS od Grupy SILIKATY Grupa SILIKATY ma w swojej ofercie bloczki silikatowe SILIKAT A PLUS, które doskonale nadają się do wznoszenia ścian o podwyższonej izolacyjności ...
Coraz więcej projektantów oraz inwestorów wybiera strop VECTOR
Coraz więcej projektantów oraz inwestorów wybiera strop VECTOR Strop to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku. Odpowiedni jego wybór zapewnia przede wszystkim bezpieczeństwo i późniejszy ...
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze