Usuwanie mostków termicznych w żelbetowych nadprożach i wieńcach stropowych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2014-07-01 08:19:23
Usuwanie mostków termicznych w żelbetowych nadprożach i wieńcach stropowych

Źle izolowane żelbetowe wieńce stropowe i nadproża to bardzo często spotykany problem. W dodatku bardzo poważny, bo powierzchnia tych elementów jest duża - mają zwykle ok. 25 cm wysokości oraz wiele metrów długości - wieńce obiegają przecież cały budynek.

Czemu należy izolować żelbetowe wieńce stropowe i nadproża?

Zbrojony beton to materiał o bardzo dużej wytrzymałości, jednak jego właściwości termoizolacyjne są bardzo słabe. Warto porównać jego współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda) z innymi materiałami, używanymi do wznoszenia ścian (im współczynnik niższy, tym lepsza izolacyjność):

  • 1,7 W/(m·K) - beton zbrojony;
  • 0,55-0,75 W/(m·K) - typowe materiały używane do budowy ścian warstwowych (tradycyjne pustaki ceramiczne, silikaty);
  • 0,14 W/(m·K) - beton komórkowy odmiany 400, używany do budowy ścian jednowarstwowych.

Różnice są bardzo duże, jednak w przypadku ścian wielowarstwowych - nie jest to zbyt istotne, bo za izolacyjność cieplną odpowiada przede wszystkim odrębna warstwa materiału izolacyjnego (styropian, wełna), pokrywającego zarówno elementy żelbetowe, jak i resztę ściany. Ściana konstrukcyjna grubości 25 cm, ocieplona 15 cm styropianu lub wełny (λ = 0,04 W/(m·K)) będzie miała współczynnik przenikania ciepła U:

  • 0,25 W/(m2·K) w miejscach wykonanych z żelbetu;
  • 0,23 W/(m2·K) w części wzniesionej z pustaków ceramicznych.

Przy grubszym ociepleniu, różnica w parametrach warstwy nośnej stanie się jeszcze mniej odczuwalna. Przy 20 cm ocieplenia będzie to odpowiednio 0,187 oraz 0,179.

Dramatyczna jest natomiast sytuacja w ścianach jednowarstwowych, w których nie ocieplono elementów żelbetowych. Straty ciepła są w tych miejscach tak duże, że na zdjęciach termowizyjnych takie nadproża i wieńce dosłownie "świecą".

 izolacją cieplną. Umieszczenie okna na krawędzi muru powoduje powstanie mostka cieplnego Okno lepiej wsunąć w warstwę izolacji

Żelbetowe nadproża okienne wymagają starannego osłonięcia izolacją cieplną. Umieszczenie okna na krawędzi muru powoduje powstanie mostka cieplnego (po lewej), dlatego lepiej wsunąć je w izolację (po prawej)

Sposobem eliminacji mostków termicznych spowodowanych przez żelbetowe nadproża i wieńce jest pokrycie ich odpowiednio grubą warstwą izolacji cieplnej (min. 10 cm). W przypadku ścian jednowarstwowych, najlepiej użyć systemowych kształtek, przeznaczonych na nadproża i wieńce.

Warstwa izolacji umieszczona jest wewnątrz kształtki, tak że po zabetonowaniu od strony lica ściany widoczny jest ten sam materiał, co na całej jej powierzchni, dzięki temu tynk ma dobrą przyczepność i nie dochodzi do jego odspajania.

Ocieplenie od zewnątrz zapewnia ciągłość termoizolacji W miejscach, gdzie łączą się stropy i ściany nośne ucieczka ciepła jest bardzo duża

Sposób ocieplenia ma ogromny wpływ na eliminację mostków termicznych. Ocieplenie od zewnątrz (po lewej) zapewnia ciągłość termoizolacji, ocieplenie od środka (po prawej) przerywają stropy i ściany nośne – w takich miejscach ucieczka ciepła jest bardzo duża

Jarosław Antkiewicz

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Widzę

08 Jul 2022, 12:38

nonsens do kwadratu, skopiuj te wiadomości i bankrutuj z głupoty

14 Jul 2014, 21:32

Izolowanie od środka to niezbyt szczęśliwy pomysł. Da się zrobić ale mnożymy trudności - kłopotiwe miejsca to nie tylko stropy ale i ściany wewnętrzne konstrukcyjne. Moim zdaniem to rozwiązanie do zastosowania z konieczności, a nie z wyboru (np. nie można zmieniać elewacji w ...

Gość maciek

14 Jul 2014, 11:56

Autor nie ma pojęcia o docieplaniu od wewnątrz. Prawy rysunek to przykład kompletnej nieznajomości zagadnienia dociepleń od wewnątrz

Gość maciek

13 Jul 2014, 23:10

I co z tego "artykułu" wynika?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!