Jakie są sposoby osuszania budynku?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jakie są sposoby osuszania budynku?

Kupiliśmy dom do remontu. Podczas prac w piwnicy wykonawca uszkodził rurę z wodą i wszystkie pomieszczenia na tej kondygnacji zostały zalane. Ponieważ przez weekend tam nie zaglądaliśmy, woda lała się dwa dni. Po powrocie poradziliśmy sobie z wymianą uszkodzonej rury i odpływem wody, ale problemem są zawilgocone ściany. Ponieważ wkrótce zamierzamy przeprowadzić się do tego domu - chcemy osuszyć ściany. Jak to szybko zrobić?

aktualizacja: 2024-01-26 08:53:56
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie są sposoby osuszania budynku?
  • Jak sprawdzić efektywność osuszania ścian?

Odpowiedź eksperta: Ponieważ przyczyna zawilgocenia jest znana i nie wynika z uszkodzenia lub źle wykonanej hydroizolacji ścian piwnic, wystarczy pomieszczenia wysuszyć.

Dobór metody oraz długość jej stosowania zależą od zawartości wilgoci w przegrodach oraz materiału, z jakiego są zbudowane. W sprzyjających warunkach pogodowych - ciepłą wiosną, latem i niedeszczową jesienią - ściany mogą wysychać bez żadnej interwencji, pod warunkiem intensywnego wietrzenia, ale proces ten może trwać długo. W ten sposób można jedynie wysuszyć punktowe zalania, zapewniając intensywny przepływ powietrza (wentylację) i możliwie wysoką temperaturę w pomieszczeniu. Osuszanie następuje w wyniku odparowywania wilgoci z murów, dzięki cyrkulacji suchego powietrza, przy nieznacznym wzroście temperatury we wnętrzu.

W przypadku bardziej rozległych awarii oraz w sytuacji, gdy zależy nam na skutecznym wysuszeniu pomieszczeń w krótkim czasie, konieczne będzie wypożyczenie odpowiedniego sprzętu lub zatrudnienie specjalistycznej firmy.

Wybór metody osuszania ścian

Jednym ze sposobów jest zastosowanie nagrzewnic wentylatorowych. Podczas ich pracy temperatura w pomieszczeniach nie powinna przekraczać 35°C. Proces ten może trwać nawet kilka tygodni. Zależy on głównie od rodzaju materiału, z jakiego zbudowane są ściany.

Popularną metodą jest też osuszanie kondensacyjne. Polega ono na obniżaniu wilgotności cyrkulującego powietrza w wyniku jego ochłodzenia w agregacie, pracującym na zasadzie klimatyzatora. Można do tego celu wykorzystać też klimatyzatory przenośne z funkcją osuszania. Skroplona na parowniku woda spływa do zbiornika, a wychodzące suche i nagrzane powietrze przejmuje parę wodną z osuszanej przegrody. Warunkiem skuteczności osuszania jest zamknięcie obiegu powietrza w pomieszczeniu przez jego uszczelnienie.

Osuszacz kondensacyjny
Użycie osuszacza kondensacyjnego nie wymaga fachowej wiedzy. To metoda skuteczniejsza niż ogrzewanie i wietrzenie. (fot. Strictum)

Kolejnym sposobem jest osuszanie absorpcyjne, działające podobnie do kondensacyjnego, z tym, że rolę pochłaniacza wilgoci pełni absorber (materiał o dużej chłonności). Przepływające przez niego powietrze oddaje zawartą w nim wodę, a po podgrzaniu wraca do pomieszczenia i suszy przegrody.

Przy znacznym i głębokim zawilgoceniu stosuje się osuszanie mikrofalowe, które pracuje na zasadzie wgłębnego podgrzewania wody, zawartej w murze, powodując jej odparowanie i dyfuzję. Mikrofale mogą być wysyłane z urządzeń powierzchniowych lub wgłębnych, do pracy których konieczne jest wywiercenie otworów w przegrodzie. Intensywność odparowania zwiększają instalowane powierzchniowo termowentylatory, które mogą pracować również niezależnie od generatorów mikrofalowych. Pomieszczenie osuszane w ten sposób musi być dobrze wentylowane. Niekiedy, na wlocie powietrza do niego instalowane są dodatkowe osuszacze powietrza.

Jak sprawdzić efektywność osuszania ścian?

Efektywność osuszenia sprawdza się powierzchniowo - miernikiem wilgotności podłoża oraz wgłębnie - metodą karbidową lub suszarkową.

Metoda suszarkowa polega na pobraniu ze ściany próbki przy użyciu wiertła koronowego, sięgającego na potrzebną głębokość. Pobrany materiał dokładnie się waży i umieszcza np. w piekarniku - nastawionym na temperaturę 105°C. Co pewien czas waży się susząca się próbkę, aż do czasu ustalenia się jej stałej masy. Różnica ciężaru próbki mokrej i po wysuszeniu, podzielona przez ciężar próbki suchej określi procentową zawartość wody w pobranym materiale. Dostateczne wysuszenie osiąga się - zależnie od materiału podłoża - przy wilgotności wagowej 3-6%.

Redakcja BudujemyDom
fot. otwierająca: AngelaRose / forum.budujemydom.pl

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!