Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Aktualności

Leca® KERAMZYT zastosowany w AFRYKARIUM we wrocławskim ZOO

Leca® KERAMZYT zastosowany w AFRYKARIUM we wrocławskim ZOO

Jedyny w swoim rodzaju obiekt powstaje we wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym. Pełne niezwykłych stworzeń i roślin Afrykarium to miejsce, które pozwoli w pełni poczuć naturalny klimat Afryki. Jego stworzenie i zapewnienie najlepszych warunków florze umożliwiło m.in. zastosowanie 600 m3 keramzytu. Otwarcie całego oceanarium z wybiegami dla zwierząt lądowych planowane jest na koniec października.


Długi na 160, szeroki na 54 i wysoki na 15 metrów – Afrykarium to obiekt naprawdę spory. Jego kubatura wynosi ponad 184 tysiące m3! Budynek ma trzy kondygnacje, z których jedna znajduje się pod ziemią. Taka powierzchnia pozwala na stworzenie bogatej ekspozycji, która z pewnością przypadnie do gustu wszystkim zafascynowanym Afryką, ale nie tylko. Do wyobraźni na pewno przemówi fakt, że w całym Afrykarium (7 akwenów) w obiegu będzie 15 tysięcy m3 wody, czyli tyle, ile mieści się w 6 basenach olimpijskich, a masa tej wody równa jest masie 100 wielorybów lub 3000 dorosłych słoni.

Afrykarium jest z pewnością obiektem jedynym w swoim rodzaju nie tylko w skali naszego kraju, ale i całej Europy. Ogromne baseny odkryte już wkrótce będą gościć swoich nowych lokatorów - pingwiny oraz uchatki afrykańskie. Niczym nie ustępują im baseny wewnątrz budynku, w których zamieszkają między innymi rekiny, manaty, hipopotamy, wydry i rozmaite, barwne ryby wód Afryki – opowiada Marta Forbes, architekt zieleni (Jadorna Studio Projektowania Zieleni).

Spacerując po obiekcie, poznamy poszczególne ekosystemy Afryki. Będziemy mogli zwiedzać m.in. dżunglę Kongo, oglądać plażę Morza Czerwonego i podziwiać afrykańskie mokradła­ – mówi Marta Forbes.

Leca® KERAMZYT zastosowany w AFRYKARIUM we wrocławskim ZOOBardzo ważnym elementem jest zapewnienie roślinom odpowiedniego drenażu, aby uniknąć problemów spowodowanych wodą zalegającą w pobliżu systemów korzeniowych. – podkreśla Marta Forbes - Do tego celu najlepiej nadaje się keramzyt, który połączeniu z systemem rur drenarskich umożliwia precyzyjne sterowania poziomem wody i zapewnia odpowiednią ilość wody każdej roślinie. To materiał lekki i odporny. Nie ulega degradacji z czasem i zachowuje swą dużą pojemność wodną przez cały okres użytkowania. 

Dżungla Kongo to miejsce, w którym będzie znajdowało się najwięcej roślin. Kilkumetrowe, okazałe drzewa, liczne krzewy i kolorowo kwitnące rośliny okrywowe, ściany w całości pokryte zielenią (w systemie Cultiwall), wysokie pnącza oparte na specjalnej konstrukcji stalowej oraz kilka tysięcy epifitów (czyli nie pasożytniczych roślin rosnących na innych roślinach). Pracownicy Afrykarium będą dokładać wszelkich starań, by stosując profesjonalne metody stworzyć tym wymagającym i cennym roślinom odpowiednie warunki.

Ze względu na strukturę budynku, większa część nasadzeń zostanie wykonana na stropach. Oznacza to, że obiekt będzie bogaty w tzw. zielone dachy intensywne. Co to takiego? Najprościej mówiąc, to swego rodzaju ogrody na dachu.

Są piękne, a jednocześnie wspomagają gospodarkę wodami odpadowymi i zabezpieczają przed zmianami temperatur. Lekki i trwały drenaż wykonany z keramzytu jest tu bardzo ważny, a przed jego położeniem trzeba zadbać o szczelną i skuteczną hydroizolację – mówi Marta Forbes. W przypadku Afrykarium zastosowano membranę EPDM, układaną na warstwie geowłókniny i zgrzewaną na gorąco przy pomocy specjalnych narzędzi.

Zabezpieczamy hydroizolację geowłókniną, układamy maty drenarskie i zasypujemy warstwą kruszywa, czyli keramzytu, który najlepiej sprawdza się w tej roli. Ma mały ciężar objętościowy i dużą pojemność powietrzno-wodną, a ponadto do jego układania można zastosować pompę, co znacznie usprawnia pracę – tłumaczy Robert Polański, wykonawca (Ogrody Pro).

Dach intensywny stanowi większe obciążenie i wymaga staranniejszej opieki, jednak jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku tarasów na stropach, a przede wszystkim w miejscach, gdzie brak zieleni i nie ma miejsca na tradycyjny ogród. Dach ekstensywny natomiast jest mniej wymagający i może powstać praktycznie na każdym, odpowiednio przystosowanym budynku.

W obecnych czasach dachy zielone cieszą się bardzo dużą popularnością. Keramzyt idealnie sprawdza się w tego typu pracach. Minimalizujemy obciążenie dachu w bardzo dużym stopniu w porównaniu do innych materiałów. Możemy pompować keramzyt do wysokości kilku pięter co znacznie przyspiesza proces jego rozkładania na powierzchni dachu, stropu. Obróbka końcowa jest o wiele łatwiejsza niż z innymi materiałami. W ostatecznym rozrachunku doskonale absorbuje i odprowadza nadmiar wody z zielonego dachu – opowiada Robert Polański.


Keramzyt to materiał lubiany nie tylko przez rośliny ale i ludzi. Kruszywo jest pięciokrotnie lżejsze od piasku czy żwiru toteż możliwe są jednorazowe duże dostawy, które obniżają koszty budowy ale też mniej niszczą drogi i zanieczyszczają środowisko. Układanie kruszywa sprowadza się najczęściej do usypania jednej warstwy przy minimalnym zaangażowaniu pracy ludzkiej.

Keramzyt jako materiał ceramiczny jest materiałem trwałym i odpornym na ogień, kwasy humusowe i inne związki chemiczne. Granulki keramzytu na zewnątrz mają ceramiczną ścierną skorupkę toteż w takich wypełnieniach niechętnie gnieżdżą się nieproszeni goście tacy jak krety, nornice, szczury, myszy. – przekonuje Andrzej Dobrowolski, kierownik produktu Leca® Afrykarium jest obiektem unikalnym. Zastosowane w nim technologie sprawdzą się jednak również w znacznie mniejszych inwestycjach. Zalety zielonych dachów warto rozważyć przed przystąpieniem do projektowania praktycznie każdego budynku (także bloku mieszkalnego, a nawet domu jednorodzinnego).

Firma powiązana: Leca Polska
aktualizacja: 2014-10-21

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Nowa odsłona portalu stropy.pl
Nowa odsłona portalu stropy.pl Popularny wśród inwestorów portal www.stropy.pl, którego celem jest pomoc w wyborze najlepszego rozwiązania stropowego, jest już dostępny ...
Strop VECTOR z najlepszą akustyką na rynku
Strop VECTOR z najlepszą akustyką na rynku Zespolony Strop Gęstożebrowy VECTOR to innowacyjne rozwiązanie, które łączy zalety tradycyjnych systemów stropowych (typu Teriva i Filigran), ...
Bloczek akustyczny SILIKAT A PLUS od Grupy SILIKATY
Bloczek akustyczny SILIKAT A PLUS od Grupy SILIKATY Grupa SILIKATY ma w swojej ofercie bloczki silikatowe SILIKAT A PLUS, które doskonale nadają się do wznoszenia ścian o podwyższonej izolacyjności ...
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze