Ściany z cienką warstwą ocieplenia ze względu na okiennice i kinkiety

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Ściany z cienką warstwą ocieplenia ze względu na okiennice i kinkiety

Mury postawiłam z dwóch warstw - wybrałam poryzowane pustaki ceramiczne oraz styropian o gr. 12 cm. Nie tworzyłam grubszej warstwy ocieplenia, bo w znikomym stopniu poprawiłoby to izolacyjność ściany, a także z uwagi na utrudnienia w wieszaniu na murze zewnętrznych kinkietów. Ze względu na grubą warstwę ocieplenia, monterzy, zakładający okiennice kilka lat po przeprowadzce, mieli sporo pracy - mówi Teresa, Członkini Klubu Budujących Dom, która ściany własnego domu stawiała 13 lat temu.

Dom: parterowy z użytkowym poddaszem; powierzchnia 196 m2.

Ściany zewnętrzne:

  • Murowane, dwuwarstwowe, o gr. 50 cm. 
  • Warstwa konstrukcyjna - z pustaków z ceramiki poryzowanej o gr. 36 cm, łączonych na zaprawę cementowo-wapienną. 
  • Warstwa ocieplenia - o gr. 12 cm, ze styropianu, łączonego na zakładkę. 
  • Wykończenie ścian - od strony zewnętrznej tynk akrylowy o gr. 1 cm i farba elewacyjna; od strony wnętrz - tynk cementowo-wapienny, gładź gipsowa i farba emulsyjna. 
  • Ściany wewnętrzne - z bloczków gazobetonu, o gr. 12 cm.

Decyzja: w 1997 r. zdobyłam uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego i pierwsze szlify, dotyczące budownictwa. Wykorzystałam je, przygotowując się z mężem do budowy pierwszego, lecz docelowego podmiejskiego domu. Oglądając przeróżne budynki, zawsze dopytywałam innych rzeczoznawców i budowlańców, jakie mury wykonaliby u siebie, ponieważ ciągle wahałam się, czy wznieść mury z trzech, czy z dwóch warstw.

Większość fachowców przekonywała do dwuwarstwowych, argumentując, że są tańsze i szybsze do zbudowania, a istota rzeczy tkwi w tym, żeby odpowiednio zaizolować termicznie warstwę konstrukcyjną ściany, która nie powinna przemarzać. Oczywiście nakazywali chronić ściany przed występowaniem mostków termicznych.

Mury postawiłam z dwóch warstw - wybrałam poryzowane pustaki ceramiczne, bo dają ścianie odpowiednie parametry wytrzymałościowe, cieplne i akustyczne, pustaki są materiałem nowoczesnym, a jednocześnie sprawdzonym od lat oraz styropian o gr. 12 cm. Nie tworzyłam grubszej warstwy ocieplenia, bo w znikomym stopniu poprawiłoby to izolacyjność ściany, a także z uwagi na utrudnienia w wieszaniu na murze zewnętrznych kinkietów.

Ze względu na grubą warstwę ocieplenia, monterzy, zakładający okiennice kilka lat po przeprowadzce, mieli sporo pracy.

Właściciele celowo otoczyli ściany rabatami, żeby nie chodzić tuż przy ścianach i nie uszkadzać ich mechanicznie
Właściciele celowo otoczyli ściany rabatami, żeby nie chodzić tuż przy ścianach i nie uszkadzać ich mechanicznie

Ściany dwuwarstwowe z poryzowanej ceramiki i styropianu - rady i przestrogi:

Sześcioosobowa ekipa murarzy postawiła warstwę konstrukcyjną murów w 2 dni. Osadzili gotowe nadproża. Dom w stanie surowym stał przez rok. Dopilnowałam, żeby potem murarze zamontowali okna sposobem ciepłym i w jednorodny sposób zaizolowali termicznie ściany po sam dach. Ten etap budowy dokładnie nadzorowałam. Mury są wytrzymałe, dobrze akumulują ciepło i tłumią hałas, ale mają grubą i miękką zewnętrzną warstwę.

Wykonawcę okiennic z drewna merbau i dekoracyjnej opaski wokół wnęki okiennej uprzedziłam, że będzie miał do czynienia z tego rodzaju murem. Do montażu przygotował odpowiednio długie kołki oraz zastosował sporą ilość okuć, zawiasów i zamków. Żeby okiennice nie uderzały o newralgiczną część muru, zamocował w ścianie uchwyty dystansowe. Po roku przyjechał powtórnie i dokręcił wszystkie mocowania w murze.

Cieszę się bardzo, że we wnętrzu domu nie ma wilgoci, a ściany wszędzie są suche. Jedynym miejscem skąd wwiewa powietrze z zewnątrz, jest dwustronny łącznik elektryczny przy tarasie, który się trochę rozszczelnił. Ściany z ceramiki poryzowanej nie popękały. Nieznacznie pękły tylko ściany wewnętrzne z bloczków gazobetonu, ale tylko tam gdzie niewłaściwie połączono oba materiały i przy kominku.

Drewnianą opaskę wokół wnęki okiennej oraz okiennice umocowano na długich kołkach
Drewnianą opaskę wokół wnęki okiennej oraz okiennice umocowano na długich kołkach

Koszty postawienia ścian dwuwarstwowych z poryzowanej ceramiki i styropianu:

  • Warstwa konstrukcyjna ścian 35 000 zł. 
  • Ocieplenie i wykończenie 23 000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Dwuwarstwowe mury z poryzowanej ceramiki i styropianu dobrze izolują wnętrza termicznie i akustycznie, akumulują ciepło

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!