Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Artykuły

Jakich błędów unikać podczas wznoszenia ścian i stropów?

Ściany nośne i stropy tworzą szkielet konstrukcyjny domu, który nie tylko musi zapewniać trwałość i stabilność budynku, lecz decyduje również o jego właściwościach użytkowych. Aby i jedne, i drugie przegrody spełniały swoje funkcje, muszą być fachowo wykonane, bez żadnych błędów. Przeczytaj, na co zwracać uwagę podczas wznoszenia ścian i stropów.

Jakich błędów unikać podczas wznoszenia ścian i stropów?

Niezabezpieczenie materiałów przed deszczem.

Pustaki i bloczki o dużej nasiąkliwości, np. z betonu komórkowego, należy chronić przed zamoczeniem w wyniku opadów lub zalania. Nasiąknięte wodą będą długo wysychać, a po dodaniu ocieplenia czy tynku – mogą być przyczyną zawilgocenia całego domu.

Brak dodatkowego ocieplenia nadproży i wieńca ścian jednowarstwowych.

Miejsca te wymagają dodatkowego ocieplenia, zlicowanego z płaszczyzną zewnętrzną ściany. Popularny sposób – polegający na wklejeniu pasa styropianu – nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż po otynkowaniu, w takich obszarach pojawią się pęknięcia spowodowane niejednorodnością podłoża. Prawidłowe ocieplenie nadproża wymaga zastosowania systemowych elementów, przewidzianych dla tego rodzaju ścian (płytek ociepleniowych).

Niewłaściwe dobranie tynku do ocieplenia.

W przypadku użycia wełny mineralnej, zarówno tynk cienkowarstwowy, jak i farba elewacyjna muszą charakteryzować się wysoką paroprzepuszczalnością, nie mogą więc to być produkty akrylowe. Jeśli zechcemy zastosować inne wykończenie elewacji, np. deski należy utworzyć pod nimi pustkę wentylacyjną i osłonić wełnę folią wiatroizolacyjną.

Niestaranne murowanie ścian trójwarstwowych.

Przy murowaniu takich ścian "na gotowo", nie można zostawić nawisów zaprawy, która będzie wpadać do wnętrza muru. Uniemożliwi to szczelne ułożenie płyt styropianowych. Płyty powinny być układane dwuwarstwowo z przesunięciem styków w pionie i poziomie.

Niewłaściwie wykonanie ściany elewacyjnej.

Warstwa ta w ścianach trójwarstwowych nie może być sztywno związana z murem nośnym, ani pełnić roli podparcia np. balkonu. Ponadto przy długości większej niż 15 m, muszą w tej warstwie zostać przygotowane dylatacje – chroniące przed powstawaniem pęknięć, spowodowanych rozszerzaniem się i kurczeniem pod wpływem zmian temperatury.

Brak węgarka w ścianach trójwarstwowych.

W czasie murowania takich przegród, trzeba osadzić obramowanie otworu okiennego i uformować węgarek w warstwie elewacyjnej – w celu zamknięcia brzegów izolacji cieplnej i umożliwienia przeprowadzenie ciepłochronnego montażu okien.

Zbyt mała wysokość otworu okiennego przeznaczonego do montażu rolet zewnętrznych.

Jeżeli planujemy osadzenie takich osłon, wysokość otworu okiennego należy odpowiednio zwiększyć o wymiar kasety i przewidzieć sposób jej ocieplenia. Dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie specjalnych belek nadprożowych o małej wysokości, które będą też pełnić rolę oparcia grubej izolacji cieplnej.

Odpowiednio wymurowany otwór pod zewnętrzną roletę okienną.
Odpowiednio wymurowany otwór pod zewnętrzną roletę okienną.

Niestaranne wykończenie ścian, na których będzie opierać się strop.

Miejsca te mają być wyrównane i wypoziomowane przy użyciu mocnej zaprawy cementowej.

Brak podkładu stabilizującego pod stemple.

Niezbędne podpory stropu podczas układania i betonowania muszą spoczywać na twardym i stabilnym podłożu. Konieczne więc jest przygotowanie podkładu stabilizującego na gruncie o dostatecznej wytrzymałości. Spotykane dość często opieranie stempli na deskach ułożonych na gruncie może skończyć się ugięciem stropu.

Brak zbrojenia przypodporowego w stropach gęstożebrowych.

Przy wykonywaniu takich stropów, nie można pominąć ułożenia zbrojenia przypodporowego z systemowej siatki P1 lub P2. Choć jej brak nie zawsze musi spowodować pęknięcia w strefie przyściennej, to jednak dla uniknięcia problemów warto je zastosować, zwłaszcza że ich koszt jest relatywnie niewielki.

Niewłaściwe ułożenie belek stropu gęstożebrowego.

Powinny one być układane z tzw. ujemną strzałką ugięcia o wartości odpowiadającej 1/300 długości stropu. Dzięki temu uzyskuje się równą powierzchnię sufitu pod obciążeniem użytkowym. Pożądane ugięcie zapewnimy poprzez zwiększenie wysokości podparcia w środku rozpiętości, np. o 2 cm, gdy strop ma 6 m długości.

Brak podkładek dystansowych pod zbrojeniem stropów monolitycznych.

Zbrojenie takich stropów musi być odsunięte od deskowania za pomocą podkładek dystansowych, gwarantujących otulenie prętów betonem. Praktykowane niekiedy podrywanie zbrojenia w trakcie betonowania nie gwarantuje równomiernego odseparowania go i powoduje miejscowe osłabienie stropu, odpadanie betonu i korozję stali.

Zbyt gruba warstwa nadbetonu.

Nie wolno układać grubszej warstwy nadbetonu niż zalecana, bo jej pogrubienie nie zwiększa wytrzymałości, tylko za bardzo obciąża strop. W efekcie zmniejsza się dopuszczalne obciążenie użytkowe. Właściwą grubość nadbetonu można uzyskać, układając listwy kontrolne grubości 3–4 cm, po których prowadzi się łatę wyrównującą.

Brak zaznaczonych wzmocnień pod ściany i słupy.

Wszystkie wzmocnienia w tych rejonach powinny być wyraźnie wskazane na powierzchni gotowego stropu przez wstawienie podczas betonowania tzw. świadków, czyli kawałków prętów wyprowadzonych ponad powierzchnię stropu. Rzeczywista lokalizacja wzmocnień nie zawsze bowiem pokrywa się z dokumentacją, a ustalenie ich przebiegu w już utworzonym stropie jest wyjątkowo kłopotliwe.

Błędne ułożenie wieńca opuszczonego.

W stropach żebrowych powstających na betonie komórkowym lub pustakach poryzowanych, należy układać tzw. wieniec opuszczony, w którym dolne pręty zbrojeniowe znajdują się pod belkami. Najłatwiej to osiągnąć, wykorzystując kształtki wieńcowe, które jednocześnie pełnią funkcję deskowania zewnętrznego wieńca. Nie można też zapomnieć o wyprowadzeniu z wieńca zbrojenia – przewidzianego do uformowania słupków w ściankach kolankowych.

Właściwe ułożenie wieńca opuszczonego.
Właściwe ułożenie wieńca opuszczonego.

Cezary Jankowski

aktualizacja: 2016-03-16

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Strop VECTOR z najlepszą akustyką na rynku
Strop VECTOR z najlepszą akustyką na rynku Zespolony Strop Gęstożebrowy VECTOR to innowacyjne rozwiązanie, które łączy zalety tradycyjnych systemów stropowych (typu Teriva i Filigran), ...
Bloczek akustyczny SILIKAT A PLUS od Grupy SILIKATY
Bloczek akustyczny SILIKAT A PLUS od Grupy SILIKATY Grupa SILIKATY ma w swojej ofercie bloczki silikatowe SILIKAT A PLUS, które doskonale nadają się do wznoszenia ścian o podwyższonej izolacyjności ...
Coraz więcej projektantów oraz inwestorów wybiera strop VECTOR
Coraz więcej projektantów oraz inwestorów wybiera strop VECTOR Strop to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku. Odpowiedni jego wybór zapewnia przede wszystkim bezpieczeństwo i późniejszy ...
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze