Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Artykuły

Wymagana ciepłochronność ścian w domach jednorodzinnych do 2021 r.

Podstawowy standard izolacyjności przegród budynku wyznacza ministerialne rozporządzenie w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki. Podstawowy, bo dotyczy ono wszystkich nowych domów. Przynajmniej tyle musimy osiągnąć.

Wymagana ciepłochronność ścian w domach jednorodzinnych do 2021 r.

Wymagania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie są zaś obowiązkowe. Musimy je jednak spełnić jeżeli zechcemy ubiegać się o dopłatę do kredytu na budowę domu. Dotacja wynosi odpowiednio 30 000 lub 50 000 zł, zależnie od standardu NF 40 lub NF 15. Trzeba jednak od razu zaznaczyć, to tylko drobna część wymogów funduszu. Pełna lista cech do weryfikacji liczy 3 strony druku.

Warto zaznaczyć, że NFOŚiGW stopniowo łagodzi swoje wymagania. W pierwotnej wersji programu współczynnik U ścian musiał wynosić 0,12 W/(m2·K) nawet w niższym standardzie NF 40 dla domów w IV i V strefie klimatycznej Polski! Ostrzejsze były też oczywiście pozostałe uregulowania.

Obecnie nie tylko z rezygnowano z podziału na strefy klimatyczne, ale w łagodniejszej wersji NF 40 wreszcie przyjęto całkiem rozsądny współczynnik 0,20 W/(m2·K) dla ścian zewnętrznych. Jest to poziom który stanie się obligatoryjny w całym kraju od 2021 r., w Budujemy Dom od lat go promujemy, jako ekonomicznie uzasadniony w znakomitej większości przypadków, a przy tym niezbyt trudny technicznie do osiągnięcia.

Wymagana ciepłochronność przegród zewnętrznych w domach jednorodzinnych

Maksymalna wartość
współczynnika
U dla przegród
zewnętrznych

Wymagana ciepłochronność budynku
Wymagana ciepłochronność budynku
(obligatoryjne)

Wymagania
NFOŚiGW

od 2014 r. od 2017 r. od 2021 r. NF 15 NF 40
Ściany zewnętrzne 0,12 0,23  0,20  0,12  0,12

Dachy, stropodachy
i stropy pod
nieogrzewanymi
poddaszami

0,20 0,18  0,15 0,12 0,15

Podłogi na gruncie, 
stropy nad piwnicami
nieogrzewanymi

0,30 0,30 0,30 0,12 0,25

Okna fasadowe i dachowe

1,3 1,1 0,9 0,80 1,10

(1,5 -
dachowe)

(1,3 -
dachowe)

(1,1 -
dachowe)

 

Drzwi zewnętrzne,
bramy garażowe

1,7 1,5 1,30 1,10 1,30

Jakie muszą być ściany żeby osiągnąć wymagany współczynnik U?

Dla standardu NF 40, czyli 0,20 W/(m²·K), wystarczą właściwie metody sposoby budowy. Może to być:

 • ściana dwuwarstwowa grubości 40-45 cm z warstwą nośną nawet z bardzo słabych izolacyjnie silikatów lub tradycyjnej ceramiki grubości 25 cm oraz 20 cm zwykłego styropianu lub 15 cm styropianu grafitowego;
 • ściana jednowarstwowa o grubości 40 cm z betonu komórkowego najlżejszej odmiany 300;
 • ściana jednowarstwowa o grubości ok. 40 cm z bloczków ceramicznych albo keramzytobetonowych z wkładkami z wełny mineralnej bądź styropianu.

Osiągnięcie poziomu NF 15, czyli 0,12 W/(m2·K), jest już zdecydowanie trudniejszym zadaniem. Jeżeli zechcemy pozostać przy tradycyjnej ścianie dwuwarstwowej trzeba będzie wybrać materiały o najwyższych parametrach:

 • ściana dwuwarstwowa grubości 47 cm z warstwą nośną z najcieplejszych odmian ceramiki poryzowanej (λ = 0,170) o grubości 25 cm oraz 22 cm styropianu grafitowego (λ = 0,031);
 • ściana dwuwarstwowa grubości 44 cm z warstwą nośną z najcieplejszych odmian betonu komórkowego odmiany 400 (λ = 0,090) oraz 20 cm wełny mineralnej (λ = 0,035).

Takie parametry uzyskamy z kolei bez trudu decydując się na niektóre z alternatywnych technologii budowy. Przykładowo ściany z kształtek styropianowych wypełnianych na budowie betonem osiągają te parametry bez trudu, bo opracowując je postawiono właśnie na najwyższą izolacyjność.

Osiągnięcie odpowiednich współczynników przenikania ciepła dla pozostałych przegród - dachów i podłóg na gruncie - nie jest już tak trudne. Po prostu ocieplamy je odpowiednio grubą warstwą dobrej izolacji, a w ich przypadku nie mamy specjalnych ograniczeń pod tym względem. Sposób ocieplenia dachu opisujemy w artykule: Jak ocieplić poddasze?

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca Śnieżka

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Za nami II edycja gali dla firm wykonawczych w systemie Ytong Silka Multipor
Za nami II edycja gali dla firm wykonawczych w systemie Ytong Silka Multipor W Kazimierzu Dolnym wręczono statuetki Lidera Budownictwa 2017 dla najlepszych firm wykonawczych budujących w Polsce w systemie Ytong Silka ...
Nowa odsłona portalu stropy.pl
Nowa odsłona portalu stropy.pl Popularny wśród inwestorów portal www.stropy.pl, którego celem jest pomoc w wyborze najlepszego rozwiązania stropowego, jest już dostępny ...
Strop VECTOR z najlepszą akustyką na rynku
Strop VECTOR z najlepszą akustyką na rynku Zespolony Strop Gęstożebrowy VECTOR to innowacyjne rozwiązanie, które łączy zalety tradycyjnych systemów stropowych (typu Teriva i Filigran), ...
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze