Budujemy Dom

Uciążliwe dźwięki z instalacji domowych - dlaczego powstają i jak je wyeliminować?

Artykuł na: 4-5 minut

Masz problem z hałasem pochodzącym z instalacji domowych? Dowiedz się, co jest źródłem hałasu w instalacji wentylacyjnej, wodociągowej i kanalizacyjnej i jak go zniwelować?

Uciążliwe dźwięki z instalacji domowych - dlaczego powstają i jak je wyeliminować?

Uwaga!Z artykułu dowiesz się:

  • Jak zwalczyć problem hałasu w instalacji wentylacyjnej?
  • Co jest źródłem hałasu w instalacji wodno-kanalizacyjnej i jak go wyeliminować?
  • Co zrobić, gdy źródłem hałasu jest praca zestawu hydroforowego?

ŹRÓDŁA HAŁASU W INSTALACJI WENTYLACYJNEJ

Wentylacja to problem najnowszy, który pojawił się wraz z upowszechnieniem wentylacji mechanicznej w domach jednorodzinnych, bo grawitacyjna - przy wszystkich swoich wadach - jest praktycznie bezgłośna. Żeby ją wyciszyć, trzeba w pierwszym rzędzie wybrać odpowiednie miejsce na centralę - możliwie daleko od sypialni i w sąsiedztwie łazienek lub kotłowni, a nie pokoju dziennego. Wówczas, nawet jeżeli centrala jest względnie głośna, jej praca nikomu nie przeszkadza. Podobnie trzeba dobrze przemyśleć trasy dla kanałów wentylacyjnych, je same wygłuszyć, a do elementów konstrukcyjnych mocować, stosując elastyczne zawiesia, ograniczające przenoszenie drgań.

ŹRÓDŁA HAŁASU W INSTALACJI KANALIZACYJNEJ I WODOCIĄGOWEJ

W instalacji kanalizacyjnej i wodociągowej, źródłem dźwięków jest przede wszystkim spływ ścieków oraz hałas występujący w za worach i pompach, a za pośrednictwem rur przenoszony nawet na znaczne odległości.

Miejsca powstawania hałasu w instalacjach wodno-kanalizacyjnych - schemat
Miejsca powstawania hałasu w instalacjach wodno-kanalizacyjnych to przede wszystkim przewężenia rur i zmiany ich kierunku.

Sam przepływ wody w rurach jest praktycznie bezgłośny. Hałas powstaje tam, gdzie zmienia się prędkość i ciśnienie wody, jej przepływ zostaje w jakiś sposób zaburzony
W przypadku kanalizacji podstawowym problemem są piony. Wykonane z lekkiego tworzywa (cienkościenne rury PVC) słabo tłumią dźwięki i łatwo wpadają w drgania. Ponadto żeby je ukryć, często wycina się bruzdy lub nawet dość szerokie kanały w ścianach, a izolacyjność akustyczna tak pocienionej przegrody bardzo spada.

Sytuację nieco poprawia stosowanie uchwytów do rur z elastyczną gumową przekładką, tłumiącą drgania, oraz specjalnych rur, tzw. niskoszumowych. Jednak efekt często jest niezadowalający. Hałas z rur można wyeliminować, ukrywając je za ekranami i ściankami instalacyjnymi, pokrytymi od wewnątrz materiałem wyciszającym w postaci wełny mineralnej. Analogicznie, takim materiałem można pokryć także kanały instalacyjne.

Schemat: Sposób wyciszenia rur instalacyjnych umieszczonych w bruzdach
Schemat 1: Sposób wyciszenia rur instalacyjnych umieszczonych w ściankach instalacyjnych
Schemat 2: Sposób wyciszenia rur instalacyjnych umieszczonych w ściankach instalacyjnych
Różne sposoby wyciszenia rur instalacyjnych – umieszczonych w bruzdach lub za ściankami instalacyjnymi.

ZWALCZANIE UCIĄŻLIWYCH DŹWIĘKÓW Z INSTALACJI

Zwalczanie uciążliwych dźwięków pochodzących z instalacji wodnej, a także centralnego ogrzewania, powinniśmy zacząć od uświadomienia sobie, że sam przepływ wody w rurach jest praktycznie bezgłośny. Hałas powstaje tam, gdzie zmienia się prędkość i ciśnienie wody, jej przepływ zostaje w jakiś sposób zaburzony. Dlatego właśnie głośne są zawory, pompy, baterie czerpalne. Przy tym im gwałtowniejsza zmiana, tym hałas większy. Dodatkowo, każde gwałtowne zamknięcie lub otwarcie przepływu powoduje chwilowy skok ciśnienia (tak działa tzw. taran hydrauliczny). Żeby te dźwięki wyeliminować, trzeba stosować odpowiednio dobrane do parametrów całej instalacji zawory i pompy.

Fatalną praktyką jest np. powszechne używanie zaworów kulowych jako regulacyjnych. Powinny zaś być stosowane tylko jako zawory odcinające - albo w pozycji pełnego otwarcia, albo całkiem zamknięte. Jeżeli ciśnienie w wodociągu jest wysokie, bardzo dobre efekty może dać zastosowanie reduktora ciśnienia. Wprawdzie, w odróżnieniu od zaworu, obniża on ciśnienie do zadanej wartości, ale nie tłumi go, jeżeli ciśnienie w samym wodociągu spada.

HAŁAS A WŁASNA STUDNIA

Warto też wspomnieć o typowej bolączce w domach z własną studnią - głośnej pracy zestawu hydroforowego. Hałas jest mniej dokuczliwy, gdy taki zestaw umieścimy w odpowiednio odseparowanym od reszty domu pomieszczeniu gospodarczym. Pomaga też zastosowanie dużego zasobnika wody - pompa włącza się rzadziej. Jednak są to półśrodki. Problem można zaś rozwiązać całkowicie, kupując odrębną pompę opuszczaną do studni i osobny zbiornik hydroforowy, który ustawiamy w budynku. Wówczas pracy pompy w domu, po prostu, nie słychać.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2018-03-15

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Powiększa się grono partnerów Stropy.pl
Powiększa się grono partnerów Stropy.pl Do grona producentów oferujących nowoczesne stropy dołączyła kolejna firma. DS HOUSE z Lublina to kolejny producent, który wspiera system ...
Stropy SMART i VECTOR z rekomendacją PZITB
Stropy SMART i VECTOR z rekomendacją PZITB PZITB w Poznaniu przyznał rekomendacje dla dwóch rozwiązań stropowych stworzonych przez KONBET Poznań - lekkiego stropu panelowego SMART ...
Energooszczędne osiedle w technologii Izodom
Energooszczędne osiedle w technologii Izodom Na przedmieściach Warszawy, w miejscowości Marki, powstaje właśnie osiedle niskoenergetycznych domów jednorodzinnych - Osiedle Cegielnia ...
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Z jakich materiałów najlepiej wykonać ściany dwu- i trójwarstwowe?

Z jakich materiałów najlepiej wykonać ściany dwuwarstwowe i ściany trójwarstwowe? Jaką grubość powinno mieć ocieplenie tych ścian?

polecane produkty i technologie

Systemy stropowe Rector Rectobeton i Rectolight

Firma RECTOR Polska jest polską filią francuskiej Grupy Rector Lesage działającej na rynku francuskim od ponad 60 lat i będącej liderem w zakresie produkcji prefabrykatów z betonu sprężonego. W Polsce firma rozpoczęła działalność w 2003 r., zapewniając swoim klientom jak najlepsze rozwiązania konstrukcyjne systemów stropowych RECTOBETON i RECTOLIGHT.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".