Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Porady ekspertów

Jak wyczyścić cokół i czym go później pokryć?

Obmurówka cokołu domu, wykonana z łupanych bloczków, jest już mocno zabrudzona i trzeba ją oczyścić. Oprócz zwykłych zanieczyszczeń na fragmentach elewacji pojawiły się mchy i glony trudne do oderwania od podłoża. Po oczyszczeniu chcieliśmy pomalować cokół. Jak to zrobić i czym go pokryć?

Jak wyczyścić cokół i czym go później pokryć?

Odpowiedź eksperta: Wstępne czyszczenie trzeba przeprowadzić przy pomocy myjki wysokociśnieniowej, która powinna usunąć wszystkie zanieczyszczenia powierzchniowe. Jeżeli cokół ma strukturę porowatą, zbliżoną do piaskowca, konieczne może być również pozbycie się zanieczyszczeń strukturalnych poprzez usunięcie cienkiej warstewki zwietrzałego materiału.

Ze względu na rozwiniętą, łupaną powierzchnię elewacji, skutecznie proces ten można przeprowadzić jedynie przez piaskowanie na mokro agregatem ciśnieniowym. Zastępczo można spróbować zlikwidować te zanieczyszczenia metodami chemicznymi – przy pomocy np. preparatów do usuwania glonów czy czyszczenia elewacji kamiennej.

Oczyszczony cokół powinien zostać zaimpregnowany preparatem ograniczającym wnikanie zanieczyszczeń w strukturę (na ogół na bazie szkła wodnego), który trzeba też zastosować jako podkład pod farbę elewacyjną. Wskazane jest użycie farby silikatowej bądź silikonowo-silikatowej, charakteryzującej się większą odpornością na wodę opadową i zdolnością do samooczyszczania.

Jarosław Antkiewicz
fot. Kärcher

aktualizacja: 2017-04-03

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Za nami II edycja gali dla firm wykonawczych w systemie Ytong Silka Multipor
Za nami II edycja gali dla firm wykonawczych w systemie Ytong Silka Multipor W Kazimierzu Dolnym wręczono statuetki Lidera Budownictwa 2017 dla najlepszych firm wykonawczych budujących w Polsce w systemie Ytong Silka ...
Nowa odsłona portalu stropy.pl
Nowa odsłona portalu stropy.pl Popularny wśród inwestorów portal www.stropy.pl, którego celem jest pomoc w wyborze najlepszego rozwiązania stropowego, jest już dostępny ...
Strop VECTOR z najlepszą akustyką na rynku
Strop VECTOR z najlepszą akustyką na rynku Zespolony Strop Gęstożebrowy VECTOR to innowacyjne rozwiązanie, które łączy zalety tradycyjnych systemów stropowych (typu Teriva i Filigran), ...
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze