Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Porady ekspertów

Co jest istotne przy wyborze stropu?

Większość inwestorów na pierwszym miejscu wymieni koszty. To zrozumiałe podejście, choć wielu z nich we wstępnym kosztorysie odnotowuje tylko koszty samego stropu, zupełnie zapominając, że najważniejszy z ich punktu wiedzenia jest całkowity koszt wykonania stropu (a zatem koszt prefabrykatu, stali, betonu, szalunków, zapraw, transportu oraz robocizny). Finalnie często okazuje się, że rozwiązanie tanie na "papierze" jest w rzeczywistości najdroższe.

Co jest istotne przy wyborze stropu?

Kolejnym elementem, który należy brać pod uwagę, jest gotowość do eksploatacji stropu oraz czas montażu. Jak wiadomo, czas to pieniądz, więc najlepsze będą rozwiązania, które pozwolą na błyskawiczne ułożenie stropu i równie szybkie "wyjście" na kolejną kondygnację.

Bardzo istotne aspekty to również dźwięko- i termoizolacyjność. Pierwszy parametr wpływa na komfort przebywania w pomieszczeniu, a drugi może dać realne oszczędności w eksploatacji budynku.

Były już pieniądze, czas i komfort. Pozostaje zatem najważniejsze - zdrowie. Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że materiały budowlane zawierają związki promieniotwórcze. Naszym celem powinien być zatem strop, który zawiera ich jak najmniej.

Nowoczesne projekty domów często zakładają duże pomieszczenia. Dodatkowe podpory psują ten przestrzenny efekt. Rozwiązaniem będzie zatem wybór stropu o dużej rozpiętości i nośności. Nie bez znaczenia przy tym parametrze będzie również wysokość konstrukcyjna stropu - zwłaszcza gdy planujemy poddasze ze spadami każdy centymetr będzie na wagę złota.

dr inż. Artur Kisiołek
ekspert portalu stropy.pl

aktualizacja: 2017-06-28

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowa odsłona portalu stropy.pl
Nowa odsłona portalu stropy.pl Popularny wśród inwestorów portal www.stropy.pl, którego celem jest pomoc w wyborze najlepszego rozwiązania stropowego, jest już dostępny ...
Strop VECTOR z najlepszą akustyką na rynku
Strop VECTOR z najlepszą akustyką na rynku Zespolony Strop Gęstożebrowy VECTOR to innowacyjne rozwiązanie, które łączy zalety tradycyjnych systemów stropowych (typu Teriva i Filigran), ...
Bloczek akustyczny SILIKAT A PLUS od Grupy SILIKATY
Bloczek akustyczny SILIKAT A PLUS od Grupy SILIKATY Grupa SILIKATY ma w swojej ofercie bloczki silikatowe SILIKAT A PLUS, które doskonale nadają się do wznoszenia ścian o podwyższonej izolacyjności ...
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze