Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Artykuły

Jakie właściwości ścian są najważniejsze?

Niezależnie od wybranej technologii i sposobu wykończenia, ściany mają spełniać kilka parametrów.

Jakie właściwości ścian są najważniejsze?

Wytrzymałość ścian

Przegrody muszą być solidne, ponieważ przenoszą różne obciążenia – stropy, dach, ciężar własny, parcie wiatru. Największą wytrzymałość zapewniają takie materiały, jak beton zwykły, ceramika i silikaty. Ze względu na niedużą wysokość domów, w budownictwie jednorodzinnym stosuje się też nieco mniej odporne budulce, np. beton komórkowy, ceramika poryzowana. Oczywiście miejsca szczególnie obciążone (nadproża i wieńce, filary międzyokienne) wykonuje się zazwyczaj z solidniejszych materiałów, np. z betonu zbrojonego.

Ciepłochronność ścian

To kluczowy parametr, od którego zależy komfort użytkowania domu i koszty jego ogrzewania. W tym przypadku wytyczne są jasne. Ciepłochronność określa wartość współczynnika przenikania ciepła U. Zgodnie z polskimi przepisami, obecnie może on wynosić maksymalnie 0,23 W/(m²·K). Ponieważ jednak normy są cały czas zaostrzane (od 2021 r. będzie on obniżony do 0,20), warto już teraz – wybierając technologię – zaplanować, aby przegrody spełniały standardy również w przyszłości.

Układanie ocieplenia na ścianie
Wykonanie ściany trójwarstwowej wymaga szczególnej staranności, ponieważ naprawa ewentualnych wad, szczególnie w sposobie ułożenia ocieplenia, jest bardzo trudna. (fot. Wienerberger)

Zdolność do akumulacji ciepła

Ten parametr ścian sprawia, że temperatura w budynku jest stabilna, również wtedy, gdy przez pewien czas nie działa ogrzewanie. Duża zdolność do akumulacji oznacza też, że dom jest latem mniej podatny na przegrzanie. Dobrą akumulacyjnością charakteryzują się ściany wykonane z ciężkich materiałów (beton, silikaty, pełna cegła).

Zdolność do tłumienia hałasu

To cecha szczególnie istotna w przypadku domów zlokalizowanych w ruchliwej okolicy – przy arterii komunikacyjnej, linii kolejowej, warsztacie samochodowym itp. Dużą zdolność tłumienia dźwięków wykazują materiały o dużej gęstości i masie, takie jak beton, pełna cegła i silikaty. Jeżeli chodzi o technologię, najlepsze pod tym względem są ściany trójwarstwowe z ociepleniem z wełny mineralnej i z pustką powietrzną.

Uwaga! Hałas przenika głównie przez okna, które tłumią dźwięki znacznie gorzej niż ściany. Dlatego od strony źródła hałasu należy zaplanować jak najmniej przeszkleń.

Przyczyn powstawania błędów na budowie może być wiele.

Przeczytaj: TOP 20 najczęściej popełnianych błędów na budowie

Szczelność ścian

Przez ściany nie powinno przenikać powietrze. Aby to osiągnąć, trzeba dokładnie wypełnić wszystkie spoiny zaprawą. W przypadku technologii z pustymi spoinami pionowymi, przegrodę najlepiej wykończyć grubym tynkiem wewnętrznym i zadbać o staranne ułożenie izolacji cieplnej.

Paroprzepuszczalność ścian

Nawet w dobrze zaprojektowanych ścianach para wodna wniknie do środka przegrody. Jeżeli jednak warstwy muru są odpowiednio skonstruowane, a do budowy użyto właściwych materiałów, para nie ulegnie tam skropleniu, ewentualnie wilgoć całkowicie odparuje w sezonie letnim.

Przeczytaj także: "Oddychające" ściany i marketing

Estetyka ścian

Wygląd ścian to jeden z tych parametrów, na który inwestorzy zwracają szczególną uwagę. Trzeba pamiętać, że sposób wykończenia przegrody nie jest wyłącznie kwestią gustu – w dużej mierze zależy od konstrukcji ściany. Przykładowo tynki grubowarstwowe, ze względu na dużą wagę i grubość (2–3 cm), nie nadają się na ściany dwuwarstwowe. Z tego samego powodu takich przegród nie wykańcza się okładziną z cegły i kamienia – materiały te stosowane są zazwyczaj w przypadku przegród trójwarstwowych.

Wpływ na estetykę ściany ma także staranne wykonanie i – już na etapie eksploatacji – dbałość o elewację. Nawet najlepsza farba po pewnym czasie straci intensywność koloru i ściana będzie wymagała ponownego pomalowania, a nieimpregnowana okładzina z drewna będzie szpeciła budynek.

Tynki cienkowarstwowe oferowane są w postaci suchej mieszanki do rozrobienia z wodą lub masy gotowej do nakładania.
Tynki cienkowarstwowe oferowane są w postaci suchej mieszanki do rozrobienia z wodą lub masy gotowej do nakładania. Ich zaletą jest to, że nie wymagają malowania. (fot. Lakma)

Norbert Skupiński
Na zdjęciu otwierającym: Oprócz wytrzymałości na obciążenia, ściany powinny przede wszystkim zapewniać dobrą izolacyjność i akumulację ciepła, a także chronić przed hałasem. (fot. Solbet)

aktualizacja: 2017-08-09

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Dnia 29.08.2017 o 15:25, Gość nibylandia napisał: Co do akustyczności to niby racja, że kluczowe są dobre okna. Tak, ale to nie pomoże w dobrej izolacyjności akustycznej wewnątrz domu. Ściany wewnętrzne często muruje się z byle czego i potem ludzie narzekają na ...

zenek

23 Paź 2017, 09:37

Moim zdaniem najważniejsze są dobre parametry docelowe ścian (po ociepleniu i zatynkowaniu) nie ma sensu porównywać tylko parametrów materiałów nośnych, bo to nie miarodajne. Możemy się tylko zastanawiać z jakim materiałem najtaniej będzie dojść do oczekiwanych parametrów. ...

Gość marco_fu

22 Paź 2017, 21:41

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowa odsłona portalu stropy.pl
Nowa odsłona portalu stropy.pl Popularny wśród inwestorów portal www.stropy.pl, którego celem jest pomoc w wyborze najlepszego rozwiązania stropowego, jest już dostępny ...
Strop VECTOR z najlepszą akustyką na rynku
Strop VECTOR z najlepszą akustyką na rynku Zespolony Strop Gęstożebrowy VECTOR to innowacyjne rozwiązanie, które łączy zalety tradycyjnych systemów stropowych (typu Teriva i Filigran), ...
Bloczek akustyczny SILIKAT A PLUS od Grupy SILIKATY
Bloczek akustyczny SILIKAT A PLUS od Grupy SILIKATY Grupa SILIKATY ma w swojej ofercie bloczki silikatowe SILIKAT A PLUS, które doskonale nadają się do wznoszenia ścian o podwyższonej izolacyjności ...
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze