Budujemy Dom

Co mogło spowodować zawilgocenie ścian i podłogi i jak w przyszłości tego uniknąć?

Artykuł na: 2-3 minuty

Jestem właścicielem domu w budowie, która trwa już drugi rok i tej zimy zauważyłem pojawienie się wilgoci wewnątrz na ścianach i podłodze, a w niektórych miejscach wystąpił nawet szron. Dom jest przykryty dachem i ma wstawione okna oraz drzwi, a od lata ubiegłego roku nie były prowadzone żadne mokre roboty. Co spowodowało takie zawilgocenie (nie ma żadnych przecieków) i jak w przyszłości tego uniknąć?

Co mogło spowodować zawilgocenie ścian i podłogi i jak w przyszłości tego uniknąć?

Odpowiedź eksperta: Budynek nieogrzewany podlega takim samym zmianom warunków atmosferycznych jak otoczenie (temperatura, wilgotność powietrza) z tym, że zachodzą one z pewnym opóźnieniem ze względu na bezwładność cieplną wnętrza domu i ograniczona wymianę powietrza. W efekcie okresowo występuje zjawisko kondensacji pary wodnej, podobnie jak pojawienie się rosy na wyziębionej po nocy trawie.

Ponieważ dom nie jest absolutnie szczelny przy wyższej temperaturze na zewnątrz niż w środku, w wyniku parcia ogrzanego powietrza przenika ono do wnętrza, gdzie ulega schłodzeniu. Gdy jego temperatura spadnie poniżej tzw. punktu rosy, powietrze osiąga stan nasycenia parą wodną i dochodzi do jej skroplenia, zaś nadmiar wilgoci wnika w ściany domu. Nasilenie tego zjawiska występuje szczególnie jesienią i wiosną na skutek znacznych wahań temperatury w cyklu dobowym jak i w dłuższych okresach.

Zawilgoceniu sprzyja też brak wentylacji naturalnej (grawitacyjnej), gdyż nie ma różnicy temperatury wewnątrz i na zewnątrz. Problem zawilgocenia rozwiązuje zapewnienie ogrzewania przynajmniej na poziomie 8–10°C, ale nie zawsze jest to możliwe i może nie mieć ekonomicznego uzasadnienia. Alternatywnym, choć mniej skutecznym sposobem, będzie zapewnienie intensywnej wentylacji przewiewnej (np. rozszczelnienie okien). Dzięki temu warunki cieplno-wilgotnościowe w środku stale zbliżone będą do tych na zewnątrz, a ewentualne zawilgocenie zostanie szybko usunięte dzięki ruchowi powietrza.

Redakcja BD
Na zdjęciu: Po montażu okien i drzwi, niewykończony ale szczelnie zamknięty budynek często jest słabo wentylowany, bo nie wnika już do niego wiatr. Aby umożliwić napływ świeżego powietrza warto rozszczelnić okna. (fot. Soudal)

aktualizacja: 2018-04-05

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Powiększa się grono partnerów Stropy.pl
Powiększa się grono partnerów Stropy.pl Do grona producentów oferujących nowoczesne stropy dołączyła kolejna firma. DS HOUSE z Lublina to kolejny producent, który wspiera system ...
Stropy SMART i VECTOR z rekomendacją PZITB
Stropy SMART i VECTOR z rekomendacją PZITB PZITB w Poznaniu przyznał rekomendacje dla dwóch rozwiązań stropowych stworzonych przez KONBET Poznań - lekkiego stropu panelowego SMART ...
Energooszczędne osiedle w technologii Izodom
Energooszczędne osiedle w technologii Izodom Na przedmieściach Warszawy, w miejscowości Marki, powstaje właśnie osiedle niskoenergetycznych domów jednorodzinnych - Osiedle Cegielnia ...
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Odpadający tynk z sufitu. Remont stropu drewnianego

Mój strop drewniany zaczyna odpadać - zrobiła się w nim dziura. Został on wykonany starą metodą (jak widać na załączonym zdjęciu).

polecane produkty i technologie

Systemy stropowe Rector Rectobeton i Rectolight

Firma RECTOR Polska jest polską filią francuskiej Grupy Rector Lesage działającej na rynku francuskim od ponad 60 lat i będącej liderem w zakresie produkcji prefabrykatów z betonu sprężonego. W Polsce firma rozpoczęła działalność w 2003 r., zapewniając swoim klientom jak najlepsze rozwiązania konstrukcyjne systemów stropowych RECTOBETON i RECTOLIGHT.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".