Budujemy Dom

Jakie są zalety budowania z betonu komórkowego?

Artykuł na: 2-3 minuty

Odpowiedź eksperta: Budowanie z betonu komórkowego jest bardzo łatwe. Elementy z betonu komórkowego są lżejsze niż innego rodzaju materiały ścienne, a ich obróbka, czyli wszelkie docięcia, bruzdy, indywidualne kształty i formy ścian wykonuje się bardzo łatwo.

Jakie są zalety budowania z betonu komórkowego?

Bloczki mają precyzyjne wymiary, więc ściany można wykonywać na cienkie spoiny lub zaprawę tradycyjną. Przy murowaniu warto stosować się do instrukcji murowania. Dzięki temu wykonawstwo ścian będzie przebiegać łatwo, szybko i bez błędów.

Po pierwsze, należy zastosować podstawowe narzędzia do murowania: kielnie do nakładania zaprawy, pace i strugi do szlifowania drobnych nierówności, piłę ręczną do cięcia bloczków i prowadnicę ułatwiającą ich docinanie. Kolejność prac jest zamknięta w powtarzalnych cyklach. Każdą wcześniej wymurowaną warstwę należy zawsze przeszlifować za pomocą pacy lub struga. Dzięki temu zniweluje się drobne nierówności a murowane ściany będą precyzyjne.

Następnie po zamieceniu pyłu po szlifowaniu należy nałożyć zaprawę za pomocą kielni o szerokości murowanej ściany. Kielnia nie tylko ułatwia nałożenie zaprawy, ale również gwarantuje nałożenie odpowiedniej grubości i szerokości, a więc zapewnia jej właściwe zużycie. Następnie murowane są bloczki kolejnej warstwy i wszystkie czynności są powtarzane.

Należy pamiętać, że pomiędzy bloczkami, które nie łączą się za pomocą piór i wpustów należy zawsze nałożyć zaprawę w spoinie pionowej (to ma miejsce w narożnikach, wzajemnych połączeniach ścian oraz w miejscach, gdzie są docięte bloczki). Elementy bez profilowania na pióra i wpusty lub profilowane na wpusty lub zamki należy murować ze wszystkimi spoinami wypełnionymi. Uchwytów montażowych i wpustów nie wypełnia się zaprawą. To elementarz murowania, którego przestrzeganie ułatwi i przyspieszy roboty murarskie z najpopularniejszego materiału ściennego.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk
Product Manager
SOLBET Sp. z o.o.
fot. Tomasz Rybarczyk

aktualizacja: 2018-06-18

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Powiększa się grono partnerów Stropy.pl
Powiększa się grono partnerów Stropy.pl Do grona producentów oferujących nowoczesne stropy dołączyła kolejna firma. DS HOUSE z Lublina to kolejny producent, który wspiera system ...
Stropy SMART i VECTOR z rekomendacją PZITB
Stropy SMART i VECTOR z rekomendacją PZITB PZITB w Poznaniu przyznał rekomendacje dla dwóch rozwiązań stropowych stworzonych przez KONBET Poznań - lekkiego stropu panelowego SMART ...
Energooszczędne osiedle w technologii Izodom
Energooszczędne osiedle w technologii Izodom Na przedmieściach Warszawy, w miejscowości Marki, powstaje właśnie osiedle niskoenergetycznych domów jednorodzinnych - Osiedle Cegielnia ...
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Z jakich materiałów najlepiej wykonać ściany dwu- i trójwarstwowe?

Z jakich materiałów najlepiej wykonać ściany dwuwarstwowe i ściany trójwarstwowe? Jaką grubość powinno mieć ocieplenie tych ścian?

polecane produkty i technologie

Systemy stropowe Rector Rectobeton i Rectolight

Firma RECTOR Polska jest polską filią francuskiej Grupy Rector Lesage działającej na rynku francuskim od ponad 60 lat i będącej liderem w zakresie produkcji prefabrykatów z betonu sprężonego. W Polsce firma rozpoczęła działalność w 2003 r., zapewniając swoim klientom jak najlepsze rozwiązania konstrukcyjne systemów stropowych RECTOBETON i RECTOLIGHT.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".