Budujemy Dom

Przy wznoszeniu ścian z betonu komórkowego najważniejsi są wykonawcy!

Artykuł na: 4-5 minut

Zatrudniliśmy przeszkoloną i certyfikowaną ekipę do wzniesienia ścian z betonu komórkowego - znalezienie jej nie było łatwe. Dla pewności obejrzeliśmy też jej poprzednie realizacje. Nie zawiodła nas na żadnym etapie budowy - podpisaliśmy umowę na generalne wykonawstwo pod klucz. Ściany urosły w 3 tygodnie - mówią Justyna i Olgierd, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy ściany stawiali w 2010 r.

Przy wznoszeniu ścian z betonu komórkowego najważniejsi są wykonawcy!

Dom: parterowy z poddaszem i garażem; 256 m2, w tym garaż 36,10 m2.

Ściany zewnętrzne:

 • Murowane, dwuwarstwowe; 
 • Wysokość ścian parteru 2,9 m, kolankowej 0,40 m, wieńca 0,24 m. 
 • Część nośna z bloczków betonu komórkowego o gr. 24 cm. 
 • Warstwa ocieplenia z wełny mineralnej o gr. 15 cm. 
 • Wykończenie ścian - od strony zewnętrznej ułożono tynk silikonowy i łupek tatrzański; od strony wnętrz - tynk cementowo-wapienny, gładź gipsową i farbę.
Tworzenie półokrągłego wykuszu w jadalni
Tworzenie półokrągłego wykuszu w jadalni nie było skomplikowane.

Decyzja: właściwości poryzowanej ceramiki oraz betonu komórkowego porównywaliśmy pod różnym kątem razem z projektantem domu. Wybraliśmy kompletny system z bloczków z betonu komórkowego. Do jego użycia przekonały nas świetne parametry techniczne, ale także to, że ściany powstają bez mostków termicznych - chronią je od tego systemowe nadproża, wieńce stropowe itd.

Mury są jednorodne, bez wstawek z innego materiału. Tymczasem w technologii poryzowanej ceramiki ściany są ceramiczne, a nadproża i wieńce - betonowe i w trudnych miejscach trzeba zapobiegać występowaniu mostków cieplnych. Choć z wybranych przez nas bloczków można budować przegrody jednowarstwowe, stosując materiał o grubości 40 cm, my woleliśmy dwuwarstwową wersję ścian z cieńszymi bloczkami o grubości 24 cm i wełną mineralną o grubości 15 cm.

Ściany wzniesiono z bloczków z betonu komórkowego i ocieplono wełną mineralną
Ściany wzniesiono z bloczków z betonu komórkowego i ocieplono wełną mineralną.

Ściany z betonu komórkowego - rady i przestrogi:

Takie mury świetnie się sprawdzają! W domu jest ciepło, na gaz wydajemy rocznie 2800 zł, na drewno 3000 zł. Jest również cicho, wełna dobrze tłumi dźwięki, nie utlenia się i nie niszczą jej gryzonie. Gdybyśmy postawili z betonu komórkowego ściany jednowarstwowe, byłoby gorzej z akustyką, ponadto wnęki przy oknach i drzwiach byłyby głębsze, zabierające światło.

Co jest ważne przy tej technologii? Wykonawcy! Zatrudniliśmy przeszkoloną i certyfikowaną ekipę - znalezienie jej nie było łatwe. Dla pewności obejrzeliśmy też jej poprzednie realizacje. Nie zawiodła nas na żadnym etapie budowy - podpisaliśmy umowę na generalne wykonawstwo pod klucz. Ściany urosły w 3 tygodnie, dom jest rozłożysty, dwuczłonowy.

Murarze znali niuanse tej metody, np. umiejętnie kładli zaprawę klejową, spoiny między bloczkami są cienkie, ściany gładkie. Wiedzieli, gdzie i jak układać różne inne systemowe elementy. Na budowie było czysto, bloczki się nie kruszą, walorem technologii jest mała ilość odpadów. Materiał jest dość miękki, do przycinania pod dany wymiar ekipa wykorzystywała piły. Po zimie umocowała termoizolację z wełny mineralnej, używała długich kołków z talerzykami.

I tu wyszła kolejna zaleta bloczków - nie są zbyt twarde, więc prace przy ociepleniu szły szybko, zajęły zaledwie tydzień. Podczas wykańczania pomieszczeń fachowcy łatwo mogli wykonać w bloczkach bruzdy na instalacje. Kiedy teraz chcemy w jakimś pomieszczeniu zawiesić szafkę, karnisz, obraz, używamy wiertarki i specjalnych długich kołków.

Wznoszenie ścian z betonu komórkowego
Budowa domu: Wznoszenie ścian z betonu komórkowego
Zdjęcia z budowy ścian domu Justyny i Olgierda

Koszty materiałów bez robocizny:

 • bloczki 45 470 zł, 
 • nadproża zbrojone 5276 zł, 
 • nadproża systemowe 454 zł, 
 • elementy ocieplenia wieńca 2872 zł, 
 • U-kształtki 794 zł, 
 • klej 2063 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-11-14

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Dom z betonu komórkowego powstaje bez mostków termicznych, bo są wieńce i nadproża? Srsly? W każdym systemie są! Porotherm ma systemowe nadproża, które w dodatku przewidują wypełnienie z wełny mineralnej. Inne materiały podobnie... Może nie ma sensu aż tak gloryfikować betonu komórkowego? :)

Gość bobik

26 Lis 2018, 22:22

6000 zł na ogrzewanie? To się nazywa energooszczędny dom. Pełną gębą.

Gość Magister wentylacji

22 Lis 2018, 06:18

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Powiększa się grono partnerów Stropy.pl
Powiększa się grono partnerów Stropy.pl Do grona producentów oferujących nowoczesne stropy dołączyła kolejna firma. DS HOUSE z Lublina to kolejny producent, który wspiera system ...
Stropy SMART i VECTOR z rekomendacją PZITB
Stropy SMART i VECTOR z rekomendacją PZITB PZITB w Poznaniu przyznał rekomendacje dla dwóch rozwiązań stropowych stworzonych przez KONBET Poznań - lekkiego stropu panelowego SMART ...
Energooszczędne osiedle w technologii Izodom
Energooszczędne osiedle w technologii Izodom Na przedmieściach Warszawy, w miejscowości Marki, powstaje właśnie osiedle niskoenergetycznych domów jednorodzinnych - Osiedle Cegielnia ...
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Remont stropu z użyciem keramzytu

Remont mieszkania lub domu to zawsze duże wyzwanie, koszty i stres, a sam zakres prac bywa nieprzewidywalny, i całość potrafi ciągnąć się w nieskończoność. Nie inaczej jest z remontem samego stropu. To warto zrobić raz a dobrze. Keramzyt Leca, czyli inaczej mówiąc lekkie kruszywo ceramiczne, daje właśnie taką możliwość.

polecane produkty i technologie

Najszybciej, najtaniej, SMART - strop panelowy, który warto zastosować

SMART jest płytą strunobetonową o szerokości 60 cm, którą można układać z auta wyposażonego w lekki dźwig typu HDS. Strop wykonany z paneli SMART charakteryzuje się wyjątkowo krótkim czasem montażu. Sam montaż zaś jest naprawdę prosty.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".