Budujemy Dom

Murowane ściany dwuwarstwowe małego domu za 82 000 zł

Artykuł na: 4-5 minut

Mąż skrupulatnie porównał parametry materiałów i wypadło mu, że powinniśmy zastosować poryzowane pustaki ceramiczne, bo dają ścianie odpowiednią wytrzymałość, ciepło, zdolność do tłumienia dźwięków, a przede wszystkim - trwałość, długowieczność - mówi Ania, która wraz z Krzyśkiem są Członkami Klubu Budujących Dom, a ściany stawiali w 2011 r.

Murowane ściany dwuwarstwowe małego domu za 82 000 zł

Dom:

 • Parterowy z użytkowym poddaszem; powierzchnia 115,4 m2. 
 • Ściany zewnętrzne: murowane, dwuwarstwowe, o gr. 45 cm. 
 • Część konstrukcyjna nośna z poryzowanych pustaków ceramicznych o gr. 24 cm, łączonych na zaprawę cementowo-wapienną. 
 • Warstwa ocieplenia ze styropianu o gr. 15 cm, układanego na styk. 
 • Wykończenie ścian - od strony zewnętrznej - tynk akrylowy (z preparatem przeciwglonowym); od strony wnętrz - tynk cementowo-wapienny.
Ściany podczas budowy
Dom podczas budowy

Decyzja: Ania - rozważałam budowę tzw. kanadyjczyka, lecz przeraziły mnie ceny wysezonowanego i zaimpregnowanego drewna oraz konieczność konserwowania go. Wspólnie z mężem doszliśmy do wniosku, że dla nas lepszy będzie budynek murowany, z dwuwarstwowymi ścianami - po lekturze poradników i rozmowach z fachowcami utwierdziliśmy się w przekonaniu, że takie są tańsze i szybsze do postawienia, od trójwarstwowych.

Kruczek tkwi w tym, żeby część konstrukcyjną dobrze zaizolować termicznie i uniknąć mostków termicznych. Z tego względu ułożyliśmy grubszą warstwę styropianu, ma 15 cm, zamiast wskazywanych w projekcie 12 cm. Mąż skrupulatnie porównał parametry materiałów i wypadło mu, że powinniśmy zastosować poryzowane pustaki ceramiczne, bo dają ścianie odpowiednią wytrzymałość, ciepło, zdolność do tłumienia dźwięków, a przede wszystkim - trwałość, długowieczność. Budując kolejny raz, zdecydowałabym się na takie same ściany i materiały.

Murarze w większości zastosowali gotowe nadproża, a łukowate nad oknem tarasowym wyprofilowali z cegły
Murarze w większości zastosowali gotowe nadproża, a łukowate nad oknem tarasowym wyprofilowali z cegły.

Ściany z poryzowanej ceramiki i styropianu - rady i przestrogi:

Krzysiek: Wybranie pustaków z ceramiki było jeszcze dobre z innego powodu - każdy murarz potrafi z nimi pracować. Czteroosobowa brygada zaproponowała układanie elementów na zaprawę tradycyjną, z betoniarki. Ukończyła ściany i stropy w 4 tygodnie. Dla usprawnienia robót kupiłem gotowe nadproża okien i drzwi, lecz to łukowate nad oknem tarasowym musiała utworzyć z cegieł. Nie chcieliśmy zmieniać jej kształtu, bo dom ma proste ściany i łuk je ozdabia. Później ekipa wylała również wieńce. Ceramiczne przegrody zostawiliśmy na zimę bez ocieplenia.

Oszczędności nie objęły termoizolacji budynku, bo zależało nam na spełnieniu z okładem wszelkich norm dotyczących ścian murowanych i dwuwarstwowych. Autor projektu wyliczył 12 cm ocieplenia zgodnie z ówczesnymi normami, lecz niebawem się przecież zmieniły i dodanie przez nas 3 centymetrów wyszło na dobre. Grubszy styropian był niewiele droższy. Dopilnowałem, żeby płyty zostały dobrze umocowane na zaprawie klejowej i długie kołki z talerzykami, po 5 sztuk na każdą płytę.

Z powodu grubej i miękkiej warstwy termoizolacji, wieszanie na murze zewnętrznych kinkietów wymaga stosowania długich kołków. Potrzebne są również do wieszania szafek w pomieszczeniach. Posługuję się wtedy wkrętarką z nasadką widiową. Nieraz trafiam na pustkę w pustaku, lecz gdy wkręty są odpowiednio długie, wszystko się trzyma.

Ściany z poryzowanej ceramiki i styropianu
Ściany z poryzowanej ceramiki i styropianu dobrze izolują termicznie i akustycznie, akumulują ciepło.

Ściany z poryzowanej ceramiki i styropianu - koszty:

 • warstwa konstrukcyjna nośna ścian około 40 000 zł; 
 • ocieplenie i tynkowanie 24 600 zł;
 • tynki wewnętrzne 17 500 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-11-15

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cóż to za technologia jeśli chodzi o ściany nośne? Pustak ceramiczny 45 cm grubości? Rozumiem, że to liczone już dla dwóch warstw (nośna + styropian)? W moim przypadku ściana konstrukcyjna to porotherm 30 cm i do tego jest 12 cm wełny. Termicznie zdecydowanie to wystarcza. Pustak ...

Gość szikata

29 Gru 2018, 13:04

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Powiększa się grono partnerów Stropy.pl
Powiększa się grono partnerów Stropy.pl Do grona producentów oferujących nowoczesne stropy dołączyła kolejna firma. DS HOUSE z Lublina to kolejny producent, który wspiera system ...
Stropy SMART i VECTOR z rekomendacją PZITB
Stropy SMART i VECTOR z rekomendacją PZITB PZITB w Poznaniu przyznał rekomendacje dla dwóch rozwiązań stropowych stworzonych przez KONBET Poznań - lekkiego stropu panelowego SMART ...
Energooszczędne osiedle w technologii Izodom
Energooszczędne osiedle w technologii Izodom Na przedmieściach Warszawy, w miejscowości Marki, powstaje właśnie osiedle niskoenergetycznych domów jednorodzinnych - Osiedle Cegielnia ...
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Remont stropu z użyciem keramzytu

Remont mieszkania lub domu to zawsze duże wyzwanie, koszty i stres, a sam zakres prac bywa nieprzewidywalny, i całość potrafi ciągnąć się w nieskończoność. Nie inaczej jest z remontem samego stropu. To warto zrobić raz a dobrze. Keramzyt Leca, czyli inaczej mówiąc lekkie kruszywo ceramiczne, daje właśnie taką możliwość.

polecane produkty i technologie

Najszybciej, najtaniej, SMART - strop panelowy, który warto zastosować

SMART jest płytą strunobetonową o szerokości 60 cm, którą można układać z auta wyposażonego w lekki dźwig typu HDS. Strop wykonany z paneli SMART charakteryzuje się wyjątkowo krótkim czasem montażu. Sam montaż zaś jest naprawdę prosty.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".