Budujemy Dom

Składanie ścian z ciężkiego prefabrykatu drewnianego zajęło zaledwie 3 dni!

Artykuł na: 4-5 minut

Na wybór konstrukcji szkieletu drewnianego poważny wpływ miał dość długi pobyt w USA. Z technologii jesteśmy bardzo zadowoleni. Jej podstawowa zaleta to szybkość budowania, najważniejsza korzyść - opłaty za ogrzewanie domu i wody użytkowej dla siedmioosobowej rodziny nie przekraczają kwoty 3000 zł - mówią Monika i Adam, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy ściany stawiali w 2007 r.

Składanie ścian z ciężkiego prefabrykatu drewnianego zajęło zaledwie 3 dni!

Dom: parterowy z poddaszem; 140 m2.

Ściany zewnętrzne:

  • Wzniesione w technologii ciężkiego prefabrykatu drewnianego. Konstrukcję zbudowano z zaimpregnowanej kantówki o gr. 16 cm, do jej wypełnienia zastosowano ISO-matę, która chroni ściany pod względem termicznym i akustycznym. 

  • Od strony pomieszczeń ułożono folię paroszczelną i płyty g-k, od zewnętrznej konstrukcję przykryto płytą wiórową, wełną elewacyjną o gr. 5 cm, folią paroprzepuszczalną (tzw. wiatroizolacją).
     
  • Na poziomie parteru ściany zewnętrzne osłonięto tynkiem cienkowarstwowym w kolorze białym, przegrody szczytowe i kolankowe na poddaszu obłożono oblicówką z drewna i pomalowano na kolor ciemnozielony

Decyzja: Na wybór konstrukcji szkieletu drewnianego poważny wpływ miał dość długi pobyt w USA. Po powrocie do kraju postanowiliśmy właśnie w tej technologii zrealizować dom, z możliwie prostą bryłą i dwuspadowym dachem. Zachęcała nas szybka i czysta budowa, naturalne materiały i zapach drewna, łatwość wznoszenia i powiększania domu. Od początku wiedzieliśmy, że nie chcemy mieć na dachu gontu bitumicznego i to trochę zmieniło sposób budowania - zamiast lekkiego szkieletu, zastosowaliśmy ciężki prefabrykat drewniany.

Konstrukcja szkieletowa została tak zaprojektowana, żebyśmy mogli pokryć dach betonową dachówką. Z dystrybutorem tego rodzaju prefabrykatu skontaktował nas generalny wykonawca. Pojechaliśmy do niego, zapoznaliśmy się z technologią, materiałami i po porównaniu ich z innymi, daliśmy wykonawcom zielone światło. Adaptacją projektu gotowego, który wcześniej sami wybraliśmy, zajął się architekt z firmy wytwarzającej elementy.

Dach pokryty dachówką betonową
Wybrana przez właścicieli technologia ciężkiego prefabrykatu drewnianego pozwoliła pokryć dach dachówką betonową.
Na parterze ściany otynkowano białym tynkiem cienkowarstwowym, a ściany szczytowe i kolankowe na poddaszu obłożono pomalowaną na zielono oblicówką z drewna
Na parterze ściany otynkowano białym tynkiem cienkowarstwowym, a ściany szczytowe i kolankowe na poddaszu obłożono pomalowaną na zielono oblicówką z drewna.

Ściany z ciężkiego prefabrykatu drewnianego - rady i przestrogi:

Z technologii jesteśmy bardzo zadowoleni. Jej podstawowa zaleta to szybkość budowania, najważniejsza korzyść - opłaty za ogrzewanie domu i wody użytkowej dla siedmioosobowej rodziny nie przekraczają kwoty 3000 zł. Nie bez powodu producent określa ją jako energooszczędną. Pomieszczenia, pozostawione bez ogrzewania, nie wychładzają się zbyt szybko.

Ściany mają dobre parametry termoizolacji, ognioodporności i zdolność tłumienia hałasu z zewnątrz. Wykonanie projektu i fundamentów odbyło się jesienią. Wiosną na budowę trafiły gotowe elementy domu, wcześniej ciężarówki i dźwig nie mogły wjechać na mokrą działkę. Składanie ścian zajęło zaledwie 3 dni. Przebiegło szybko, czysto, sucho. Efekt był natychmiastowy.

Już skorzystaliśmy z możliwości łatwej rozbudowy, dostawiając ganek i taras ze stałym zadaszeniem. Oba elementy bardzo poprawiły funkcje użytkowe. Co do wad - na takich ścianach trudno jest wieszać cięższe przedmioty. Nie zgłaszaliśmy dotąd żadnych reklamacji u producenta i wykonawcy domu. Na konstrukcję budynku otrzymaliśmy gwarancję na 25 lat. O co trzeba zadbać podczas realizacji? O dobre materiały, wykwalifikowaną ekipę, znającą tajniki tej technologii, i o długą gwarancję.

Ściany z ciężkiego prefabrykatu drewnianego - koszty:

  • Łączny budowy i wykończenia domu 441 900 zł; 
  • Dodanie ganku 10 000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-11-16

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Powiększa się grono partnerów Stropy.pl
Powiększa się grono partnerów Stropy.pl Do grona producentów oferujących nowoczesne stropy dołączyła kolejna firma. DS HOUSE z Lublina to kolejny producent, który wspiera system ...
Stropy SMART i VECTOR z rekomendacją PZITB
Stropy SMART i VECTOR z rekomendacją PZITB PZITB w Poznaniu przyznał rekomendacje dla dwóch rozwiązań stropowych stworzonych przez KONBET Poznań - lekkiego stropu panelowego SMART ...
Energooszczędne osiedle w technologii Izodom
Energooszczędne osiedle w technologii Izodom Na przedmieściach Warszawy, w miejscowości Marki, powstaje właśnie osiedle niskoenergetycznych domów jednorodzinnych - Osiedle Cegielnia ...
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Remont stropu z użyciem keramzytu

Remont mieszkania lub domu to zawsze duże wyzwanie, koszty i stres, a sam zakres prac bywa nieprzewidywalny, i całość potrafi ciągnąć się w nieskończoność. Nie inaczej jest z remontem samego stropu. To warto zrobić raz a dobrze. Keramzyt Leca, czyli inaczej mówiąc lekkie kruszywo ceramiczne, daje właśnie taką możliwość.

polecane produkty i technologie

Najszybciej, najtaniej, SMART - strop panelowy, który warto zastosować

SMART jest płytą strunobetonową o szerokości 60 cm, którą można układać z auta wyposażonego w lekki dźwig typu HDS. Strop wykonany z paneli SMART charakteryzuje się wyjątkowo krótkim czasem montażu. Sam montaż zaś jest naprawdę prosty.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".