Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Aktualności

Precyzyjnie murowana nadzieja

W pierwszą sobotę kwietnia, w podwarszawskim Józefosławiu, ruszyła kolejna budowa fundacji Habitat for Humanity. Pierwsze bloczki wmurowali przedstawiciele rodzin, partnerów i sponsorów budowy, wolontariuszy oraz mediów. Kolejny dom nadziei pnie się do góry, by mogło w nim zamieszkać sześć potrzebujących rodzin.
SOLBET, Wiceprezes Teresa Kempara - Małecka
Teresa Kempara – Małecka, wiceprezes SOLBETU

Sobotnie przedpołudnie 5 dnia kwietnia zgromadziło na placu budowy wszystkich, którzy zdecydowali się mieć swój wkład przy powstaniu tego domu. Obecni byli przede wszystkim przyszli gospodarze tego miejsca i to oni wmurowali pierwszy bloczek. W ślad za nimi poszli partnerzy budowy.

Precyzja i wspólna praca

Zalety systemu SOLBET najwyraźniej widać przy pracy. System jest bardzo prosty i jak pokazuje przykład tej budowy, pozwala łatwo i szybko budować, nawet "niedzielnym" wykonawcom. Przeszło dwudziestoosobowa grupa wolontariuszy, pod czujnym okiem fachowców, w błyskawicznym tempie wznosiła kolejne warstwy pierwszych ścian.

Nastolatka kładła przy pomocy odpowiedniej pacy cienkowarstwową zaprawę klejową SOLBET (fot. 1), a za jej plecami w pełnej gotowości już czekało dwóch kolegów ze szkolnej ławki z bloczkiem SOLBET IDEAL o szerokości 42 cm (fot. 2). Po kilkunastu sekundach bloczek był wmurowany. Kolejną czynność wykonywała kobieta z poziomicą i gumowym młotkiem – na co dzień narzędziami jej pracy są telefon i komputer, ale to nie przeszkadzało, by z pomocą fachowca mogła sprawdzić wypoziomowanie ściany równie precyzyjnie, jak najdoskonalszy murarz. Na koniec lekki szlif, z którym radził sobie świetnie młody mieszkaniec budowanego domu (fot. 3) i zmiecenie pyłu w wykonaniu jego mamy (fot. 4). Wszystko zorganizowane jak w zegarku.

Nastolatka kładła przy pomocy odpowiedniej pacy cienkowarstwową zaprawę klejową SOLBETW pełnej gotowości czekało dwóch kolegów ze szkolnej ławki z bloczkiem SOLBET IDEAL o szerokości 42 cmNa koniec lekki szlif, z którym radził sobie świetnie młody mieszkaniec budowanego domu...i zmiecenie pyłu w wykonaniu jego mamy
 fot. 1 fot. 2 fot. 3 fot. 4

Budowanie z wędką

Będzie to już drugi dom habitatowski na ul. Ogrodowej 3 – pierwszy powstał w 2005 roku. Nowy dom budowany jest według identycznego projektu. Wiosną 2009 roku zamieszkają w nim rodziny, które zostały wybrane z wielu zgłoszeń, najpełniej spełniając habitatowskie kryteria.

Przy wyborze rodzin Habitat for Humanity kieruje się trzema podstawowymi kryteriami: potrzebą mieszkaniową (złe warunki mieszkaniowe, brak mieszkania), zdolnością spłacania miesięcznych nieoprocentowanych rat (dochody stałe, ale zbyt niskie, aby samodzielnie rozwiązać problem mieszkaniowy) oraz aktywnością rodziny i jej gotowością do współpracy (Habitat pomaga tym, którzy sami chcą sobie pomóc).

Danie komuś ryby nie wystarczy, potrzebna jest wędka. Wierność tej zasadzie jest gwarancją pomocy mądrej i długofalowej.

Docinanie bloczka
Mieszanie zaprawy
Wspólne zdjęcie po pracy
Docinanie bloczka
 Mieszanie zaprawyWspólne zdjęcie po pracy

Zakończenie budowy drugiego domu w Józefosławiu planowane jest na wiosnę 2009 roku. Od momentu wprowadzenia się do nowego domu rodziny zaczną spłacać koszt budowy w nieoprocentowanych ratach rozłożonych na 20 lat.


Habitat for Humanity to pozarządowa dobroczynna organizacja, której misją jest zapewnienie godnego miejsca do życia ubogim rodzinom. Mieszkania budowane są dla rodzin, które nie mają miejsca do życia lub mieszkają poniżej dopuszczalnych norm.

Domy budowane przez Habitat for Humanity powstają dzięki rodzinom, wolontariuszom, darczyńcom i organizacjom habitatowskim z innych krajów. Koszt budowy lub remontu rodzina spłaca w nieoprocentowanych ratach. Pieniądze pochodzące ze spłat od rodzin, a także darowizny, tworzą Fundusz dla Ludzkości pozwalający na budowanie następnych domów.

Od 30 lat istnienia organizacja zbudowała już ponad 200 000 domów na całym świecie, zapewniając dach nad głową dla miliona ludzi. W Polsce Habitat for Humanity pomógł ponad 150 rodzinom, kolejne mieszkania są budowane i remontowane.

 

Firma powiązana: SOLBET
aktualizacja: 2008-04-17

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Za nami II edycja gali dla firm wykonawczych w systemie Ytong Silka Multipor
Za nami II edycja gali dla firm wykonawczych w systemie Ytong Silka Multipor W Kazimierzu Dolnym wręczono statuetki Lidera Budownictwa 2017 dla najlepszych firm wykonawczych budujących w Polsce w systemie Ytong Silka ...
Nowa odsłona portalu stropy.pl
Nowa odsłona portalu stropy.pl Popularny wśród inwestorów portal www.stropy.pl, którego celem jest pomoc w wyborze najlepszego rozwiązania stropowego, jest już dostępny ...
Strop VECTOR z najlepszą akustyką na rynku
Strop VECTOR z najlepszą akustyką na rynku Zespolony Strop Gęstożebrowy VECTOR to innowacyjne rozwiązanie, które łączy zalety tradycyjnych systemów stropowych (typu Teriva i Filigran), ...
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze