Jak montować sufit podwieszany do stropu teriva?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2018-11-09 11:12:16
Jak montować sufit podwieszany do stropu teriva?

Mam problem z zamocowaniem rusztu sufitu podwieszanego do stropu wykonanego w systemie teriva. W niektórych miejscach, podczas wiercenia otworów, wiertło wpada w pustkę, a kołki rozprężne po prostu "nie trzymają" w cienkiej warstwie stropu. Jakiego rodzaju mocowań należy użyć w takim przypadku?

Strop teriva Odpowiedź eksperta: Montaż sufitu podwieszanego tak w wersji kasetonowej, jak i z pokryciem płytami gipsowo-kartonowymi wymaga zamocowania licznych wieszaków, na których montowana jest konstrukcja nośna. Ponieważ rozstaw wieszaków nie zawsze pokrywa się z przebiegiem belek nośnych stropu teriva, zawiesia mogą wypadać w miejscach, gdzie w stropie znajdują się pustaki wypełniające o dużych otworach.

W takich miejscach należy do mocowania użyć kotew skrzydełkowych przeznaczonych głównie do stropów z wypełnieniem pustakami o dużych otworach, stropów kanałowych oraz wszędzie tam, gdzie mała grubość ścianki nie pozwala na zastosowanie elementów rozprężnych, a za nią znajduje się wolna przestrzeń (np. pokrycia z płyt g-k).

Kotwa składa się z jednego lub  dwóch przegubowo połączonych metalowych skrzydełek oraz gwintowanego zawiesia zakończonego hakiem i nakrętką. Po wywierceniu otworu kotwę ze złożonymi skrzydełkami wkłada się do jego wnętrza. Pod działaniem sprężyny lub na skutek zaczepienia, skrzydełka rozchylają się i opierają na wewnętrznej powierzchni ścianki.

Ten rodzaj zamocowania wymaga wywiercenia otworu o stosunkowo dużej średnicy 12-15 mm, ale gwarantuje pewne zamocowanie ograniczone jedynie wytrzymałością ścianki. Dostępne są również kotwy skrzydełkowe, których element mocujący wprowadza się za pomocą przymocowanego druciku. Po ustawieniu we właściwej pozycji wkręca się zawiesie gwintowane, a drucik odcina.

 

Zdaniem naszych Czytelników

Nie ma przeciwwskazań do mocowania zawiesi na belkach teriva - problem tylko w tym aby nie trafić na druty zbrojenia podczas wiercenia. Oczywiście przy standardowym suficie g-k rozstaw profili  można dostosować do rozmieszczenia belek ale np. zawieszenie ciężkiego żyrandola w konkretnym ...

Gość Rafał

11 Nov 2017, 15:22

To sa wszytko ekspeci z Koziej Wolki. Przecież wystarczy zapytać pierwszego producenta teriwy to powie że w elementach nośnych nie należy wogole wiercić

Gość wibud

21 Sep 2016, 22:17

popieram sufitex, wieszaki przy terivie należy bezwzględnie planować na belkach nośnych, wystarczy co drugą belkę poprzecznie lub co 100cm wzdłużnie przy pojedyńczym płytowaniu. a takiego "experta" to trzepnąłbym w dekiel i do kamieniołomu.

Gość sufitex-firma budowlana

22 Jan 2009, 19:31

Proponowane przez "eksperta" rozwiązanie bardzo łatwo (przy niewłaściwym montażu) może zaowocować zwaleniem komuś sufitu podwieszanego na głowę,szczególnie przy zwiększonym obciążeniu jak np: podwójne płytowanie płytą GKF,ciężkie oprawy itp.Prościej i pewniej jest zaplanować ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!