Budujemy Dom

Planowanie kolejności robót - stan surowy

Artykuł na: 23-28 minut

Na etapie stanu surowego budynek rośnie jak na drożdżach. Nawet przy najbardziej czasochłonnej (u nas wybieranej najczęściej) technologii murowanej, już po kilku miesiącach inwestor może poruszać się we wnętrzach własnego domu. Do przeprowadzki jeszcze daleko, ale po wstawieniu okien i ociepleniu ścian można uznać, że półmetek robót i wydatków za nami – oczywiście, o ile nie planujemy złotych klamek ani innych ekstrawagancji tego rodzaju!

Planowanie kolejności robót - stan surowy

Uwaga!Z artykułu dowiesz się:

  • Kiedy mówimy, że dom jest na etapie stanu surowego zamkniętego?
  • Jak wykonać fundamenty?
  • Jakie materiały są najczęściej stosowane do budowy ścian?
  • Jakie są rodzaje stropów dla budownictwa jednorodzinnego?
  • O charakterystyce pokryć dachowych.
  • Jaką izolacyjność cieplną i akustyczną powinny mieć okna w domu jednorodzinnym?
  • Jakie ocieplenie ścian wybrać - wełnę mineralną, czy styropian?

Stan surowy może być otwarty lub zamknięty. Po zakończeniu robót stanu otwartego gotowe są fundamenty, ściany, stropy, kominy, wylewane schody, konstrukcja i pokrycie dachu – docelowe albo tymczasowe (papa na deskowaniu), które później stanie się podkładem dachowym. Czyli cała konstrukcja domu. W stanie surowym zamkniętym dochodzą okna, drzwi, brama garażowa, zamykające budynek. Ocieplenie przeważnie układa się zaraz potem.

Poszukiwania ekip lub firmy, która wykona prace, trzeba rozpocząć odpowiednio wcześniej, bo z lepszymi umawia się kilka miesięcy naprzód, albo w ogóle na przyszły rok. Większość polskich domów jest budowana systemem gospodarczym – inwestor sam znajduje i angażuje fachowców do poszczególnych robót: murarzy, cieśli, dekarzy itd. W wariancie wygodniejszym, z generalnym wykonawcą (zatrudnionym do całości prac, albo tylko do stanu surowego), to on odpowiada za organizację robót, najczęściej także za zaopatrzenie placu budowy w potrzebne materiały. W obu przypadkach doradzamy wybór wykonawców z polecenia, po obejrzeniu ich ostatnich dokonań. I podpisanie z nimi umowy, w której zostanie dokładnie opisany zakres prac, czas ich realizacji, harmonogram płatności – koniecznie powiązanych z postępem robót.

Robotnicy na budowie
Poszukiwania fachowców trzeba rozpocząć z wyprzedzeniem – naprawdę dobrzy każą na siebie czekać kilka miesięcy. (fot. J. Werner)

W międzyczasie do placu budowy trzeba dociągnąć prąd i zapewnić zaopatrzenie w wodę (z sieci lub studni). Przed zimą budynek doprowadza się do stanu surowego zamkniętego, ewentualnie w otwartym zabezpiecza otwory na okna i drzwi, zabijając je deskami albo osłaniając folią.

Dom murowany do stanu surowego stawia się kilkanaście tygodni, drewniany kilka, prefabrykowany powstaje w parę dni. Większość ważnych decyzji, dotyczących robót na tym etapie (jaki fundament, z czego ściany, jaki dach?) inwestor podjął wcześniej, podczas wybierania projektu. Teraz pozostaje mu doglądanie robotników i – jeśli im tego nie zlecił – dbanie, żeby na budowie niczego nie zbrakło.

Stan surowy zamknięty
Stan surowy zamknięty – dach gotowy, stolarka zamontowana. (fot. J. Werner)

Jak szybko budować dom?

JAK WYKONAĆ FUNDAMENTY?

Na nich opiera się budynek. Zazwyczaj mają postać żelbetowych ław, ale mogą również występować jako płyta z tego materiału. Wybór rozwiązania należy do projektanta, który bierze pod uwagę konstrukcję budynku, obciążenia, jakie ma przenieść fundament, występujące na działce warunki gruntowe. Żeby je poznać, zleca się badanie geotechniczne gruntu.

W rozwiązaniu stosowanym częściej, fundament stanowią wylane z betonu lub wymurowane z bloczków ściany fundamentowe, opierające się na żelbetowych ławach. Ława to pozioma belka, wzmocniona stalowym zbrojeniem, odporna zarówno na ściskanie, jak i rozciąganie. Takie fundamentowanie sprawdza się na stabilnym i nośnym gruncie. Jeśli nośność nie jest wystarczająca (mamy działkę np. na torfach), planuje się płytę fundamentową. Ta zapewnia równomierne i rozłożone na dużą powierzchnię przekazywanie obciążeń, co eliminuje pękanie ścian. Płytę trudniej zaprojektować, ale szybko się ją wykonuje i jest mniejsze ryzyko, że robotnicy popełnią błędy przy izolacjach.

Prace przy fundamentach poprzedza usunięcie z obrysu budynku warstwy żyznej ziemi, czyli humusu. Wybiera się go spod całego domu, nie tylko spod ław! Ławy fundamentowe mają sięgać głębiej, niż granica przemarzania. Ta znajduje się jakieś 80 cm poniżej poziomu gruntu na zachodzie kraju i do 140 cm pod ziemią na północnym wschodzie. Ocieplona płyta fundamentowa, wylana na warstwie stabilizująco- drenażowej, nie musi być tak zagłębiona. Jeśli budujemy na gruntach wysadzinowych (czyli zwiększających objętość w wyniku zamarzania), a ławy zostaną posadowione powyżej granicy przemarzania, ściany mogą pękać.

Ławy fundamentowe wylane, humus został wybrany spod całego budynku
Ławy fundamentowe wylane, humus został wybrany spod całego budynku. (fot. J. Werner)

Fundamenty należy również zabezpieczyć przed wilgocią. Izolację – z papy albo specjalnej folii – umieszcza się na wierzchu ściany fundamentowej. Później łączy się ją z izolacją przeciwwilgociową podłogi na gruncie. Na boki ścian fundamentowych nakłada się półpłynną masę bitumiczną. Jeżeli dom ma mieć piwnicę, niezbędna jest solidniejsza izolacja, projektowana indywidualnie, w zależności od warunków gruntowo-wodnych na posesji.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Wykonywanie fundamentów - krok po kroku

W 7 krokach pokazujemy, jak wygląda prawidłowe wykonanie fundamentów w budynkach jednorodzinnych.

JAKIE MATERIAŁY SĄ NAJCZĘŚCIEJ STOSOWANE DO BUDOWY ŚCIAN?

Przenoszą na fundamenty występujące w budynku obciążenia i odpowiadają za jego sztywność – to perspektywa konstruktora. Dla kogoś, kto się buduje, istotne jest, jak izolują termicznie i akustycznie. Dla wykonawcy liczy się łatwość obróbki i montażu materiału, z którym ma pracować.

Inwestor może tu rozstrzygnąć dwie kwestie: z czego zostanie wykonana ściana i – jeśli będzie murowana (ta technologia jest w Polsce najpopularniejsza) – ile ma mieć warstw. Wybór materiałów jest naprawdę duży. Ściany wznosi się z ceramiki, betonu komórkowego, silikatów, keramzytobetonu, bloczków hybrydowych.

Budujący wybierają najczęściej pustaki z ceramiki poryzowanej i bloczki z betonu komórkowego. Te materiały mają zdecydowanie lepszą izolacyjność cieplną od tradycyjnej cegły, lecz ustępują jej, gdy chodzi o wytrzymałość i zdolność do tłumienia dźwięków. Alternatywą technologii murowanych są domy z bali, tzw. kanadyjczyki (szkielet drewniany), ostatnio także domy w szkielecie stalowym.

Dom z drewnianych bali
W technologiach innych niż murowana wznosi się w naszym kraju mniej niż 10% domów. (fot. Blachotrapez)

W technologiach murowanych ściany zewnętrzne mogą być jedno-, dwu- i trójwarstwowe. W ścianie jednowarstwowej (grubość do 50 cm), materiał konstrukcyjny odpowiada jednocześnie za wytrzymałość i izolacyjność. Problemem mogą być mostki termiczne, które powstają, gdy jest on zastępowany betonem (w nadprożach, wieńcu stropowym). Da się ich uniknąć, stosując rozwiązania systemowe, np. docieplane kształtki wieńcowe. Tu szczególnie liczy się staranna praca doświadczonych fachowców – nikt przecież nie chce, żeby w jednowarstwowym murze zostały dziury. W Polsce najpopularniejsze są ściany dwuwarstwowe. Tworzy je konstrukcyjny mur (18–25 cm) i ocieplenie, które szczelnie otula budynek. Termoizolację formuje się z płyt styropianowych lub z wełny mineralnej. Ten sposób wznoszenia murów wybacza najwięcej błędów wykonawczych.

Ściana trójwarstwowa składa się z warstwy konstrukcyjnej (18–25 cm), ocieplenia i ścianki elewacyjnej. Takie rozwiązanie zapewnia komfort cieplny i akustyczny, zaś elewacja z cegły klinkierowej lub silikatowej jest wyraźnie trwalsza od tej z tynku, układanego na ścianie dwuwarstwowej. Nie trzeba jej też odnawiać. Ale to wariant stosunkowo drogi i najtrudniejszy wykonawczo.

Stawianie ścian z ceramiki poryzowanej
a) (fot. ZCB Owczary)
Stawianie ścian z betonu komórkowego
b) (fot. Bruk-Bet Termalica)
Najpopularniejsze materiały ścienne – ceramika poryzowana (a) i beton komórkowy (b).
Ściana trójwarstwowa – warstwa nośna z ceramiki poryzowanej, ocieplenie z wełny mineralnej i ścianka elewacyjna z klinkieru
Ściana trójwarstwowa – warstwa nośna z ceramiki poryzowanej, ocieplenie z wełny mineralnej i ścianka elewacyjna z klinkieru. (fot. Wienerberger)

Koszt budowy domu: Jak kupować taniej materiały?

JAKIE SĄ RODZAJE STROPÓW DLA BUDOWNICTWA JEDNORODZINNEGO?

To jeden z najważniejszych konstrukcyjnie elementów domu. Jego głównym zadaniem jest przenoszenie obciążeń, lecz stanowi także barierę akustyczną między kondygnacjami i usztywnia budynek. Nie musimy sobie szczególnie zaprzątać nim głowy, bo wyboru stropu dokonuje projektant. Inwestor czy wykonawca absolutnie nie powinni przy nim „majstrować” – wszelkie zmiany konstrukcji stropu muszą być zatwierdzone przez uprawnionego projektanta.

W budownictwie jednorodzinnym na ogół stosuje się stropy gęstożebrowe (np. Teriva), które łatwo się układa, ale są dość grube. Tworzą je żebra (prefabrykowane, zbrojone belki nośne), rozmieszczane co 45–60 cm i lekkie pustaki, wypełniające przestrzeń między żebrami. Całość zalewa się warstwą betonu. Strop monolityczny projektuje się do konkretnego budynku, gdy jego zarys jest skomplikowany, albo rozpiętość znaczna. Konstrukcja składa się ze zbrojenia ze stalowych prętów, zalewanego betonem. Wykonanie płyty jest czasoi pracochłonne, jednak może ona przenosić większe obciążenia i ma dużą sztywność. Stropy monolityczne wymagają pełnego deskowania i są dwa razy cieńsze od gęstożebrowych (mają 12–15 cm).

Strop gęstożebrowy (pustaki stropowe ceramiczne) przygotowany do zalania betonem
Strop gęstożebrowy (pustaki stropowe ceramiczne) przygotowany do zalania betonem. (fot. Wienerberger)

Najszybciej wykonuje się stropy prefabrykowane, składane z gotowych elementów (żelbetowych, płyt kanałowych, prefabrykatów z betonu komórkowego). Projektuje się je w budynkach o prostych rzutach. Nie wymagają podpór montażowych, osadza się je na ścianach za pomocą dźwigu (co trwa kilka godzin).

Na tym etapie robót na budowie koniecznie powinien pojawić się jej kierownik i inspektor nadzoru (jeżeli go zatrudniliśmy). W stropach gęstożebrowych ocenią ułożenie belek i pustaków oraz ich zakotwienie w murze, w stropach monolitycznych zbrojenie i przygotowanie deskowania, w stropach z płyt dopilnują poprawnego wykonania wieńca i staranności wypełnienia spoin – oczywiście, zawsze przed wylaniem betonu.

Strop prefabrykowany (tu płyta strunobetonowa) osadza się na ścianach, korzystając z dźwigu
Strop prefabrykowany (tu płyta strunobetonowa) osadza się na ścianach, korzystając z dźwigu. (fot. KONBET Poznań)

CHARAKTERYSTYKA POKRYĆ DACHOWYCH

Podstawowy dylemat – płaski czy spadzisty – rozwiązuje się, wybierając projekt. Albo rozstrzyga go za nas plan zagospodarowania przestrzennego – zdarza się bowiem, że zakazuje on stosowania dachów płaskich. Może też wskazywać konkretny kąt nachylenia połaci bądź kolor pokrycia. Dach płaski wieńczy modne aktualnie, proste bryły. Najpopularniejsze polskie domy mają jednak dachy strome, z których łatwo odprowadzić deszczówkę i zimą nie ma problemów z zalegającym na nich śniegiem.

Z trzech elementów dachu: konstrukcji, podkładu i pokrycia, inwestorów najbardziej interesuje to ostatnie. Widać je przecież z daleka i istotnie wpływa na wygląd domu. Ukryta pod nim konstrukcja obchodzi ich mniej – a to ona decyduje o trwałości dachu i bezpieczeństwie mieszkańców. Zmiany w konstrukcji może wprowadzić tylko uprawniony projektant. Dla inwestora to informacja o tyle ważna, że nie każde pokrycie da się ułożyć na każdej więźbie. Jeśli chcemy mieć dach kryty dachówką (to pokrycie ciężkie), krokwie muszą mieć większy przekrój i/lub mniejszy rozstaw od tych pod blachę (pokrycie lekkie).

Najpopularniejszymi materiałami pokryciowymi są dachówki ceramiczne i cementowe, blachodachówki i blachy płaskie, gont bitumiczny. Sporadycznie dachy kryje się również płytką włókno-cementową, gontem drewnianym i strzechą.

Dachówki ceramiczne są bardzo trwałe – bez problemu wytrzymają 100 lat – i ciężkie (nawet 90 kg/m2). Duża masa ma dobre strony – świetnie tłumią dźwięki. Są jednym z droższych pokryć, lecz cenę podnoszą przede wszystkim rozmaite dachówki specjalne, podstawowe kosztują tylko nieco więcej od blach dobrej jakości. Nadają się na dachy o skomplikowanych kształtach. Podobne do nich dachówki cementowe powstają nie z gliny, a z barwionego betonu. Właściwości użytkowe obu pokryć są zbliżone, gdy chodzi o cenę – betonowe są nieco tańsze.

Najpowszechniejsze w naszym kraju są pokrycia blaszane, wśród których prym wiodą blachodachówki z rdzeniem stalowym lub aluminiowym, powleczone powłokami ochronnymi. Na pierwszy rzut oka przypominają tradycyjną dachówkę, ale są od niej wyraźnie lżejsze (ważą ok. 5 kg/m2) i tańsze. Niestety, słabiej izolują akustycznie i łatwiej je uszkodzić.

Dachówka ceramiczna
a) (fot. Röben)
Blachodachówka
b) (fot. Blachy Pruszyński)
Dachówka ceramiczna to pokrycie prestiżowe, lecz ciężkie i drogie (a), przypominająca ją blachodachówka jest lżejsza i tańsza, ale nie tak trwała (b).

Trwałość solidnego wyrobu ocenia się na ponad 20 lat. Niektórzy producenci obiecują nawet 50, choć trzeba uważać, żeby nie uszkodzić ich mechanicznie, bo w miejscach przecięcia czy zarysowania powłoki blacha przerdzewieje po kilku sezonach. Popularność znowu zyskuje blacha płaska łączona na rąbek, którą w projektach domów nowoczesnych planuje się nie tylko na dachach, ale i na elewacjach. Zainteresowaniem cieszy się także blachodachówka z posypką mineralną, która ma matową, szorstką powierzchnię i dobrze tłumi odgłosy deszczu.

Na dachach pojawia się jeszcze gont bitumiczny – kolorowe pasy papy nacięte tak, aby imitowały kształt tradycyjnych gontów. Są elastyczne, łatwo je przycinać i świetnie nadają się do wykańczania nietypowych powierzchni, np. wolich oczek. W przeciwieństwie do dachówek i blachodachówek, które układa się na ruszcie z kontrłat i łat, pod gont oraz blachy płaskie potrzebne jest sztywne poszycie, czyli nabijane na krokwie deski albo płyty drewnopochodne.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Kryteria wyboru pokrycia dachowego

Jakie są orientacyjne koszty pokryć dachowych i czym się charakteryzują poszczególne ich rodzaje?

IZOLACYJNOŚĆ CIEPLNA I AKUSTYCZNA OKIEN W DOMU

Przede wszystkim wpuszczają do budynku naturalne światło. Jednocześnie, tak jak ściany i dach, mają izolować od wpływu czynników zewnętrznych: zimna, deszczu, hałasu. Przy wyborze sprawdzamy ich najważniejsze parametry: izolacyjność cieplną, akustyczną i odporność na włamanie.

O izolacyjności cieplnej decydują właściwości profilu (czyli ramy) i przeszklenia. Generalnie, im grubszy profil i im więcej szyb w pakiecie szklenia (na ogół są 2 lub 3), tym okno jest cieplejsze. Tę jego cechę opisuje współczynnik Uw – zgodnie z obowiązującymi przepisami, jego maksymalna wartość dla stolarki fasadowej wynosi 1,1 W/(m2·K). Izolacyjność akustyczną określa współczynnik Rw wyrażany w decybelach (dB) – im wyższy, tym ciszej będzie we wnętrzu. Standardowe okna mają Rw między 30 i 32 dB, jeśli planujemy budowę przy ruchliwej ulicy, szukajmy takich o Rw koło 40 dB.

Duże przeszklenie
Duże przeszklenia są w tej chwili bardzo modne, ale – niestety – kosztowne. (fot. Aluplast)

Odporność na włamanie zależy od profilu, okuć, przeszklenia oraz zabezpieczeń dodatkowych. Opisują ją klasy – od RC1 do RC6. W domach jednorodzinnych montuje się okna w klasach nie wyższych niż RC2 i RC3, które powstrzymają złodzieja przez kilka minut, ale raczej nie udaremnią włamania. Mogą jednak zniechęcić przestępcę, dają też policji czy agencji ochrony czas na interwencję.

Wybierając między oknami drewnianymi i z PVC, inwestor może kierować się wyłącznie swoimi upodobaniami. Kluczowe parametry, takie jak izolacyjność cieplna, mogą być takie same, bez względu na rodzaj materiału, z którego wykonano ramę. Ważne jest natomiast dopilnowanie montażu – na nic nawet najlepsza stolarka, jeśli ten zostanie przeprowadzony nieprawidłowo lub niedbale!

Należy jeszcze wspomnieć o oknach dachowych, które pojawiły się w Polsce wraz z modą na domy z użytkowym poddaszem. Co ciekawe, wpuszczają do wnętrza do 50% więcej światła, niż okna pionowe o tej samej powierzchni.

Okno dachowe
Razem z użytkowymi poddaszami w Polsce pojawiły się bardzo dziś popularne okna dachowe. (fot. Fakro)

JAKIE OCIEPLENIE WYBRAĆ - WEŁNĘ MINERALNĄ CZY STYROPIAN?

Przegrody zewnętrzne (ściany, dach, podłogę na gruncie) ociepla się styropianem bądź wełną mineralną, czasami także pianką PUR. Z punktu widzenia inwestora, ma to na celu przede wszystkim zwiększenie komfortu mieszkania i obniżenie rachunków za ogrzewanie. Patrząc na sprawę szerzej, można zauważyć, że ocieplanie budynków skutkuje niższym zużyciem energii i zmniejsza zanieczyszczenie powietrza, jest więc działaniem proekologicznym.

Styropian i wełna mają podobne właściwości termoizolacyjne, poza tym wyraźnie się różnią. Styropian słabiej izoluje akustycznie, jest odporny na wilgoć, lecz nie na działanie niektórych rozpuszczalników. Tam, gdzie może mieć kontakt z wodą, lepiej sprawdzi się polistyren ekstrudowany (XPS). Wełna jest niepalna i elastyczna – dokładnie wypełnia przestrzenie, w których się ją umieszcza. Dobrze izoluje akustycznie, jest odporna na chemikalia, ale nasiąkliwa. Zmoczona, traci właściwości izolacyjne. Poddasza ociepla się przeważnie wełną, podłogi odpornym na ściskanie styropianem typu dach/podłoga. Na ścianach układa się styropian typu fasada lub wełnę (płyty półtwarde bądź twarde). Ściany ociepla się dwiema metodami: lekką mokrą i lekką suchą.

Styropian w metodzie lekkiej mokrej
a) (fot. Austrotherm)
Wełna mineralna w metodzie lekkiej suchej
b) (fot. Rockwool)
Dwa różne materiały i dwie metody ocieplania ścian: styropian w metodzie lekkiej mokrej (a) i wełna mineralna w metodzie lekkiej suchej (b).

W metodzie lekkiej mokrej, materiał izolacyjny jest przyklejany i pokrywany tynkiem cienkowarstwowym. Można to robić wyłącznie przy dobrej pogodzie – bez deszczu, silnego wiatru, intensywnego słońca. W metodzie lekkiej suchej ocieplenie układa się między listwami rusztu, do którego mocuje się także elewację. Ta technika jest prosta, a korzystając z niej, można izolować ściany murowane i drewniane, przy każdej pogodzie. Elewację wykonuje się z sidingu winylowego, desek czy płytki włókno-cementowej.

Współczynnik przenikalności cieplnej U ścian może wynosić maksymalnie 0,23 W/(m2·K). Optymalna grubość ocieplenia to 15–20 cm. Nie warto oszczędzać, wybierając cieńszy styropian – za robociznę, klej, tynk zapłacimy tak samo, a do rachunków za ogrzewanie trzeba będzie dokładać latami.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Czym i kiedy OCIEPLAĆ ŚCIANY zewnętrzne?

O czym trzeba pamiętać przed rozpoczęciem termomodernizacji ścian? Jaki materiał ociepleniowy wybrać? Którą metodę zastosować?

Janusz Werner
fot. otwierająca: J. Werner

aktualizacja: 2018-10-02

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Dzień dobry, to dość obszerny tekst w którym stropy prefabrykowane są tylko wspomniane, a nie omawiane szczegółowo. Nie znajduję w nim informacji, że stropy Dnia 9.02.2018 o 08:59, Gość Bob budowniczy napisał:  układa się bezpośrednio na ścianach ani ...

Budujemy Dom - działka i dom

12 Lut 2018, 09:40

Nie piszę komentarzy ale muszę to zrobić dla osób które wydają oszczędności życia na własny DOM. Od kiedy prefabrykaty (stropy) układa się bezpośrednio na ścianach bez użycia podpór? Kolejność jest taka że na ścianach nośnych układa się warstwę zaprawy a prefabrykaty ...

Gość Bob budowniczy

09 Lut 2018, 07:59

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Powiększa się grono partnerów Stropy.pl
Powiększa się grono partnerów Stropy.pl Do grona producentów oferujących nowoczesne stropy dołączyła kolejna firma. DS HOUSE z Lublina to kolejny producent, który wspiera system ...
Stropy SMART i VECTOR z rekomendacją PZITB
Stropy SMART i VECTOR z rekomendacją PZITB PZITB w Poznaniu przyznał rekomendacje dla dwóch rozwiązań stropowych stworzonych przez KONBET Poznań - lekkiego stropu panelowego SMART ...
Energooszczędne osiedle w technologii Izodom
Energooszczędne osiedle w technologii Izodom Na przedmieściach Warszawy, w miejscowości Marki, powstaje właśnie osiedle niskoenergetycznych domów jednorodzinnych - Osiedle Cegielnia ...
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Odpadający tynk z sufitu. Remont stropu drewnianego

Mój strop drewniany zaczyna odpadać - zrobiła się w nim dziura. Został on wykonany starą metodą (jak widać na załączonym zdjęciu).

polecane produkty i technologie

Systemy stropowe Rector Rectobeton i Rectolight

Firma RECTOR Polska jest polską filią francuskiej Grupy Rector Lesage działającej na rynku francuskim od ponad 60 lat i będącej liderem w zakresie produkcji prefabrykatów z betonu sprężonego. W Polsce firma rozpoczęła działalność w 2003 r., zapewniając swoim klientom jak najlepsze rozwiązania konstrukcyjne systemów stropowych RECTOBETON i RECTOLIGHT.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".