Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / ABC

Solidna ściana - krok po kroku (na przykładzie ściany dwuwarstwowej ocieplonej styropianem)

Etap I – konstrukcja

 1. Murujemy narożniki ścian zewnętrznych do wysokości ok. 1 m. To ostatni moment na korektę wymiarów zewnętrznych budynku i prostopadłości ścian.

 2. Mocujemy sznury kierunkowe. Między narożnikami układamy pustaki, pozostawiając wolne miejsca na otwory okienne i drzwiowe. Jeśli nie planujemy murować jednocześnie ścian wewnętrznych, w miejscach ich połączenia z zewnętrznymi wykonujemy tzw. strzępia.

 3. Murujemy kominy przy ścianach zewnętrznych i wewnętrznych (komin może też być „ukryty” w ścianie, czyli włączony w jej konstrukcję), a także wznosimy kominy wolno stojące (z cegły lub elementów prefabrykowanych).

 4. Murujemy narożniki do poziomu nadproży, a następnie układamy do odpowiedniej wysokości pustaki. Jeśli poziom nadproży w projekcie nie odpowiada wielokrotności wysokości pustaka, w miejscu oparcia nadproża murujemy z elementów drobnowymiarowych (np.cegieł) tzw. gniazda (podstawy pod nadproże o długości min. 15 cm z każdej strony otworu).

 5. Wykonane szalunki pod nadproża – po ułożeniu zbrojenia – wypełniamy betonem.

 6. Murujemy ściany do poziomu stropu. Aby ułatwić wypoziomowanie belek stropowych, warto wyrównać górną powierzchnię muru zaprawą cementową.

 7. Na wysokości wieńca stropowego murujemy osłonową warstwę z cegieł (np. z ułożonej dwuwarstwowo kratówki grubości 12 cm).

 8. Wykonujemy strop (zależnie od przyjętej technologii: gęstożebrowy, z prefabrykowanych płyt kanałowych lub monolityczny) i żelbetowy wieniec stropowy.

 9. Po wyrównaniu powierzchni wieńca zaprawą cementową wznosimy ścianki kolankowe, na których oprze się więźba dachowa.

 10. Wzmacniamy konstrukcję ścianek kolankowych, wykonując na nich kolejny wieniec żelbetowy. Wieniec może obejmować cały obrys ścianek, można go też wykonać „w wariancie oszczędnościowym” – na 1,5-metrowych odcinkach przylegających do ścian szczytowych budynku. W wieńcu należy zabetonować kotwy do późniejszego zamocowania murłaty.

 11. Wznosimy ściany szczytowe (nadproża wykonujemy w nich, jak w ścianach parteru). Wyrównujemy skosy ścian, docinając odpowiednio pustaki. Do wyrównanej powierzchni przyklejamy 10-centymetrową warstwę styropianu, co w przyszłości pozwoli zachować ciągłość izolacji poddasza i zapobiec ucieczkom ciepła.

Etap II – ocieplenie

 1. Za pomocą silnego strumienia wody czyścimy powierzchnie ścian.

 2. Usuwamy nierówności – wypukłości skuwamy, a miejsca wklęsłe wypełniamy zaprawą klejową.

 3. U dołu ściany przytwierdzamy i dokładnie poziomujemy listwy startowe, które wyznaczą dolną granicę warstwy ocieplenia i w pewnym stopniu zabezpieczą płyty izolacji przed obsuwaniem.

 4. Począwszy od dołu ściany, przyklejamy poziomymi rzędami płyty styropianowe, używając zaprawy klejowej. Złącza pionowe płyt powinny być przesunięte względem siebie o połowę długości płyty. Na narożnikach budynku zazębiamy płyty mijankowo (tzn. co drugi poziom płyta powinna wystawać poza narożnik na szerokość odpowiadającą grubości płyty na sąsiadującej ścianie).

 5. W glifach otworów okiennych i drzwiowych przyklejamy płyty styropianu grubości 3-4 cm.

 6. Wszystkie płyty warto zamocować dodatkowo w narożach kołkami do styropianu w ilości 4 szt. na 1 m2. Uniemożliwi to ich odspajanie się od muru w miejscach słabszej przyczepności zaprawy klejowej.

 7. Na całą powierzchnię ocieplenia nakładamy zaprawę zbrojącą, a następnie dociskamy do niej silnie siatkę z włókna szklanego i wyrównujemy powierzchnię kolejną warstwą zaprawy. Naroża okien i drzwi wzmacniamy, naklejając w nich ukośnie paski siatki o wymiarach 20x50 cm. Wszystkie krawędzie na ścianach (w narożnikach, przy gzymsach, wokół okien i drzwi) usztywniamy mocując listwy krawędziowe z wtopioną siatką.

 8. Przygotowujemy ściany do tynkowania, gruntując je preparatem zwiększającym przyczepność tynku. Jeśli planujemy wykonać tynk strukturalny, warto preparat gruntujący zabarwić pigmentem na jego odcień. Zapobiegnie to przebijaniu koloru podkładu w miejscach wgłębień w strukturze tynku.

 9. Pokrywamy ściany tynkiem cienkowarstwowym, naciągając go pacą na podłoże.

Redakcja BD
aktualizacja: 2010-12-20

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Za nami II edycja gali dla firm wykonawczych w systemie Ytong Silka Multipor
Za nami II edycja gali dla firm wykonawczych w systemie Ytong Silka Multipor W Kazimierzu Dolnym wręczono statuetki Lidera Budownictwa 2017 dla najlepszych firm wykonawczych budujących w Polsce w systemie Ytong Silka ...
Nowa odsłona portalu stropy.pl
Nowa odsłona portalu stropy.pl Popularny wśród inwestorów portal www.stropy.pl, którego celem jest pomoc w wyborze najlepszego rozwiązania stropowego, jest już dostępny ...
Strop VECTOR z najlepszą akustyką na rynku
Strop VECTOR z najlepszą akustyką na rynku Zespolony Strop Gęstożebrowy VECTOR to innowacyjne rozwiązanie, które łączy zalety tradycyjnych systemów stropowych (typu Teriva i Filigran), ...
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze