Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / Artykuły

Farby i tapety - wykańczanie ścian działowych

Gładkie tynki najczęściej wymagają dodatkowego wykończenia, czyli malowania. Do tego celu używa się wielu rodzajów farb. Innym sposobem wykończenia tynków są tapety stosowane od ponad 100 lat.

Mocne barwy i nietypowe faktury umożliwiają wyeksponowanie wybranej płaszczyzny ściany
Mocne barwy i nietypowe faktury umożliwiają wyeksponowanie wybranej płaszczyzny ściany
(fot. Dekoral)
Dawniej były to głównie farby wapienne i klejowe o doskonałej paroprzepuszczalności, ale stosunkowo nietrwałe i łatwo się brudzące. W kuchniach i łazienkach stosowano również wodoodporne farby olejne jako tzw. lamperie (zamiast glazury).

Obecnie już się ich prawie nie używa, bowiem zastąpione zostały przez farby emulsyjne, akrylowe i lateksowe. Te nowoczesne wyroby nie wydzielają szkodliwych substancji i nieprzyjemnych zapachów, dobrze kryją powierzchnię, często już po jednokrotnym malowaniu.

Dostępne są w kilkunastu gotowych kolorach oraz w tysiącach kolorów barwionych na zamówienie wg wzornika. Poza tym kolory są bardziej odporne na blaknięcie, a same farby na zabrudzenia.

Klasyka zawsze jest modna i ładna
Klasyka zawsze jest modna i ładna. Stonowany kolor ścian, dopasowane w formie i barwie detale sprawiają, że wnętrze jest spokojne i eleganckie (fot. Knauf)

Oczywiście dzięki różnym metodom nakładania farb można uzyskać odmienne efekty, np.:

 • ożywienia wnętrza – poprzez bejcowanie, czyli nakładanie farby o różnych odcieniach za pomocą naturalnej gąbki;
 • zmiany proporcji pomieszczenia – przez malowanie kontrastowych pól i linii lub przez zastosowanie zmiennego natężenia barw np. od podłogi do sufitu;
 • ciągłości przestrzennej – przez wykonywanie wielkoformatowych wzorów za pomocą rzutnika.
Ściany można także pokrywać farbami strukturalnymi tworzącymi niewielkie wypukłości i przez to nadającymi powierzchni trzeci wymiar. Dzięki temu wnętrza mogą być wzbogacone o światłocień. Wreszcie można wykorzystać technikę malowania fresków, nadając pomieszczeniom starodawny charakter, ale to raczej w bardzo dużych i reprezentacyjnych wnętrzach.

Tapety

Współczesna tapeta dzięki nowoczesnej technologii może sprawiać wrażenie rzeczywistości
Współczesna tapeta dzięki nowoczesnej technologii może sprawiać wrażenie rzeczywistości. W zależności od tematu i umiejętnego wkomponowania go w przestrzeń pomieszczenia iluzja może być doskonała (fot. Finezja Studio)
Tapety mogą być papierowe, winylowe, materiałowe, na fizelinie, a nawet natryskowe. Czasami są to materiały bardzo drogie, bo projektowane przez znanych artystów i w ograniczonej ilości. Ale wtedy wyjątkowy wzór i zestaw barw może stworzyć nową jakość wnętrza wartą swojej ceny.

Na ścianach zniszczonych warto użyć tzw. tapet natryskowych. Są to masy na bazie klejów, pigmentów i wypełniaczy, którymi mogą być włókna celulozy, bawełny, drobinki drewna itp. Na ścianę nanosi się je pistoletem malarskim, ewentualnie pacą.

W łazienkach i kuchniach stosuje się tapety natryskowe na bazie wodoodpornych żywic dodatkowo zwiększających odporność na zabrudzenia i zadrapania.

Wykończeniem powracającym do łask stają się fototapety. Mają one coraz mniej wspólnego z ckliwymi widokami egzotycznych wysp. Popularne są fototapety jednobarwne, często przedstawiają wielkoformatowe zdjęcia samych mieszkańców w ciekawym ujęciu lub powiększone przedmioty czy rośliny.

Czasami stosowane wielkie fototapety zmieniają postrzeganie rzeczywistych wymiarów pomieszczenia, np. przedstawiające perspektywy ulic ginących na horyzoncie.

 

Tadeusz Lipski

aktualizacja: 2009-11-04

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

bo powinieneś zatrudnić fachowca.

Gość krzysiek29

05 Mar 2011, 15:12

Wykonanie gładzi na ścianach trochę kosztuje ale ściany "oddychają" i jedynie co jakiś czas można zmieniać kolorystykę.Raz tylko położyłem tapety. Nigdy więcej!!!

Wladko

05 Mar 2011, 11:38

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
20-lecie marki Muraspec - relacja
20-lecie marki Muraspec - relacja Konkurs na projekt designerskiej lampy oraz sentymentalna podróż przez dwie dekady wzornictwa i aranżacji wnętrz, to tylko niektóre atrakcje, ...
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce 20-lecie istnienia na polskim rynku obchodzi marka Muraspec - światowej sławy producent oklein ściennych. Z tej okazji 21 września 2017 r. ...
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża Firma fischerpolska wprowadziła do oferty dwukomponentowe mocowania do kotwienia we wszystkich rodzajach podłoży. W skład linii DUO wchodzi ...
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze