Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / ABC

Jak montować płyty g-k?

Montaż ściany z płyt g-k jest dosyć prosty. Trzeba jednak zrobić to bardzo starannie. Podłoże warto wcześniej zagruntować, aby nie chłonęło zbyt dużej ilości wody z zaprawy klejowej. Mocuje się je do ściany na kilka sposobów: najczęściej przykleja bezpośrednio, na pasach lub punktowo.

Bezpośrednio. W ten sposób można mocować płyty klejem gipsowym do względnie równej ściany – jej odchylenia od płaszczyzny nie mogą przekroczyć 1,5 cm. Aby zapewnić dobrą przyczepność kleju, po usunięciu farby ze ścian trzeba je zagruntować. Następnie przycina się płytę do wysokości pomieszczenia i smaruje klejem, nakładając go packami w odstępach 30 cm. Płytę dociska się do ściany i za pomocą długiej łaty, przez dobijanie młotkiem gumowym, wyrównuje się wypukłości oraz koryguje położenie poziomnicą.

Na pasach. Jest to sposób mocowania płyt do nierównych ścian. Wąskie 5-centymetrowe pasy przycięte z płyt g-k przykleja się pionowo do ściany w odstępach 60 cm w taki sposób, aby znajdowały się w jednej płaszczyźnie. Potem szpachlą zębatą nanosi się klej na pasy i dociska płyty.

Punktowo. Gdy ściany są pokryte farbą olejną lub tynk jest słaby i łatwo się kruszy, płyty mocuje się punktowo. Co 30 cm za pomocą otwornicy nawierca się w murze otwory średnicy ok. 50 mm. Otwory gruntuje się i wypełnia klejem gipsowym, tak aby z nich wystawał, a następnie przykleja płytę. Styki pomiędzy płytami szpachluje się, wzmacnia taśmą z włókna szklanego, szlifuje oraz gruntuje. Ułożone w ten sposób tynki można potem pokryć tapetą lub pomalować.

Redakcja BD
aktualizacja: 2013-05-02

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
20-lecie marki Muraspec - relacja
20-lecie marki Muraspec - relacja Konkurs na projekt designerskiej lampy oraz sentymentalna podróż przez dwie dekady wzornictwa i aranżacji wnętrz, to tylko niektóre atrakcje, ...
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce 20-lecie istnienia na polskim rynku obchodzi marka Muraspec - światowej sławy producent oklein ściennych. Z tej okazji 21 września 2017 r. ...
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża Firma fischerpolska wprowadziła do oferty dwukomponentowe mocowania do kotwienia we wszystkich rodzajach podłoży. W skład linii DUO wchodzi ...
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze