Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / Artykuły

Pożądane cechy ścian działowych

Na ścianach działowych nie opiera się ciężar innych elementów budynku, muszą jednak skutecznie separować od siebie pomieszczenia.

Umiejscowienie ścian działowych

Ściany działowe nie są elementami konstrukcyjnymi budynku, ale same są dla nich obciążeniem. Dlatego zmiana ich położenia lub zastosowanie cięższych materiałów, niż przewidziano w projekcie, wymaga konsultacji z konstruktorem. Ścianki działowe można natomiast bez obaw usunąć lub zmienić na wykonane z lżejszego materiału. Zwykle także dodanie lub przesunięcie lekkich ścianek działowych o konstrukcji szkieletowej nie powoduje problemów, ale i tu zdarzają się wyjątki.

Wytrzymałość ścian działowych

Szafki kuchenne są znacznym obciążeniem dla ściany
Szafki kuchenne są znacznym obciążeniem dla ściany. Dlatego niektóre rodzaje ścian wymagają wzmocnienia w miejscu ich zawieszenia
(fot. Glasspol)

Ścianki działowe powinny wytrzymywać niektóre rodzaje uderzeń, np. spowodowane upadkiem kogoś z domowników czy też nieostrożnym przenoszeniem mebli. Oczywiście wygodnie jest, jeśli ich konstrukcja umożliwia zawieszenie szafek lub półek na książki.

Powierzchnia ścian powinna być odporna na drobne uszkodzenia (uderzenia, zarysowania), jakie mogą powodować zwierzęta domowe czy bawiące się dzieci.

Izolacyjność akustyczna

Ściany działowe powinny izolować od hałasów pochodzących z sąsiednich pomieszczeń, aby w jednym pomieszczeniu można było swobodnie przyjmować gości lub słuchać muzyki, gdy w sąsiednim ktoś z domowników śpi czy pracuje w skupieniu.

Izolacyjność (dźwiękowa) zależy głównie od materiału, z którego wykonane są ściany i sięga od około 30 (słaba) do 50 dB (bardzo dobra).

Jednak w tym przypadku ogromne znaczenie ma staranność wykonania i czasem drobny błąd psuje izolacyjność akustyczną przegrody, która teoretycznie mogłaby bardzo skutecznie tłumić hałas.

Trzeba też pamiętać, że dźwięki przenoszą się również przez stropy oraz drzwi, a nie tylko przez ściany.

Izolacyjność cieplna

Jeśli ściana rozdziela pomieszczenia o zbliżonej temperaturze (np. sypialnie), to jej izolacyjność cieplna jest nieistotna, ma natomiast znaczenie, gdy ściana odgradza pomieszczenie ogrzewane np. od nieogrzewanego garażu, wtedy ściana działowa wymaga ocieplenia – inaczej nieuniknione będą duże straty ciepła. Izolację termiczną najlepiej ułożyć od strony chłodniejszego pomieszczenia, wówczas sam materiał ściany nie będzie narażony na przemarzanie.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2010-02-26

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
20-lecie marki Muraspec - relacja
20-lecie marki Muraspec - relacja Konkurs na projekt designerskiej lampy oraz sentymentalna podróż przez dwie dekady wzornictwa i aranżacji wnętrz, to tylko niektóre atrakcje, ...
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce 20-lecie istnienia na polskim rynku obchodzi marka Muraspec - światowej sławy producent oklein ściennych. Z tej okazji 21 września 2017 r. ...
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża Firma fischerpolska wprowadziła do oferty dwukomponentowe mocowania do kotwienia we wszystkich rodzajach podłoży. W skład linii DUO wchodzi ...
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze