Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / Porady ekspertów

Jakie są różnice pomiędzy tynkiem gipsowym a cementowo-wapiennym?

Wśród moich znajomych, którzy już wykończyli domy krążą różne opinie na temat rodzaju tynku wewnętrznego – jedni twierdzą że lepszy jest tynk gipsowy a inni że tradycyjny cementowo-wapienny. Ponieważ niedługo będę wykańczał wnętrza chciałbym dowiedzieć się jakie są rzeczywiście istotne różnice między tymi rodzajami tynków i jakie są ich koszty.

Odpowiedź eksperta: Tynki wewnętrzne pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną i osłonową np. dla przewodów instalacyjnych, muszą również mieć odpowiednią wytrzymałość na uszkodzenia i zawilgocenie, dostosowaną do warunków panujących w pomieszczeniu.

Pod względem estetycznym, a więc gładkości i równości otynkowanej powierzchni, zarówno tynki gipsowe jak i cementowo-wapienne mogą osiągnąć wysoką jakość, jednak przy dość znacznym zróżnicowaniu nakładów pracy jak i kosztów. Tynki gipsowe przy starannym wykonaniu zapewniają uzyskanie gładkiej powierzchni bez konieczności dodatkowego jej wygładzania.

Tynki wapienno-cementowe są bardziej odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne niż gipsowe
Tynki wapienno-cementowe są bardziej odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne niż gipsowe. Jednak ich wykończenie „na gładko” wymaga nałożenia warstwy gładzi, co znacznie zwiększa koszty (fot. Baumit)

W praktyce jednak często okazuje się, że warstwa gładzi jest konieczna, a to dodatkowy wydatek 12–15 zł. Natomiast tynki cementowo-wapienne – zwłaszcza wykonywane z zaprawy przygotowywanej na budowie – mają dość chropowatą powierzchnię. Jej wygładzenie, ze względu na większe nierówności, to wydatek 15–20 zł.

Jednak pod względem użytkowym tynk tradycyjny przewyższa tynki gipsowe głównie ze względu na większą odporność na zawilgocenie i uszkodzenia mechaniczne. Tynki gipsowe mają skłonność do wchłaniania wilgoci i wody tracąc w stanie zawilgocenia swoją wytrzymałość. Dlatego nie powinny być układane w pomieszczeniach, gdzie może pojawić się długotrwałe zawilgocenie.

Charakteryzują się co prawda lepszą paroprzepuszczalnością niż tynki cementowo-wapienne, ale w przypadku ścian zewnętrznych nie jest to cecha korzystna, gdyż zwiększa prawdopodobieństwo wykraplania się pary wodnej w przekroju warstw muru. Gips ma silne własności korodujące przy kontakcie z niezabezpieczonymi elementami stalowymi, dlatego muszą być one pokryte powłoką cynkową, fosforanową lub farbą.

Dotyczy to zwłaszcza wszystkich ukrytych pod tynkiem elementów stalowych (wystających końcówek zbrojenia, drutów, opasek mocujących przewody itp.) gdyż w krótkim czasie w tych miejscach pojawią się brunatne wykwity na powierzchni tynku. Trzeba też pamiętać, że przed naprawą uszkodzonego tynku gipsowego lub nałożeniem dodatkowej warstwy gipsu wygładzającej konieczne jest zagruntowanie podłoża, gdyż nowe warstwy wykazują słabą przyczepność i mogą ulec złuszczeniu.

Redakcja BD

 

aktualizacja: 2017-07-24

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

zgadzam się z użytkownikiem, was używałem tynku akrylowego, który jest gotową do użycia masą tynkarską przeznaczoną do ręcznego lub natryskowego wykonywania cienkowarstwowych, dekoracyjnych wypraw tynkarskich więc polecam

Gość jamik

15 Paź 2016, 12:09

tynk gipsowy to nieporozumienie, nigdy więcej..Ludzie uwaga na tynki gipsowe nikt już nie robi gipsem to syf.

Gość was

24 Cze 2010, 17:40

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
20-lecie marki Muraspec - relacja
20-lecie marki Muraspec - relacja Konkurs na projekt designerskiej lampy oraz sentymentalna podróż przez dwie dekady wzornictwa i aranżacji wnętrz, to tylko niektóre atrakcje, ...
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce 20-lecie istnienia na polskim rynku obchodzi marka Muraspec - światowej sławy producent oklein ściennych. Z tej okazji 21 września 2017 r. ...
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża Firma fischerpolska wprowadziła do oferty dwukomponentowe mocowania do kotwienia we wszystkich rodzajach podłoży. W skład linii DUO wchodzi ...
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze