Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / Porady ekspertów

Co to są sufity podwieszane, z czego są wykonane?

Odpowiedź eksperta: Sufity podwieszane są alternatywą dla pracochłonnego i uciążliwego wyrównywania sufitu. Wykonuje się je z poszyciem z płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych. Taki sufit spowoduje jednak obniżenie pomieszczenia o 8-15 cm zależnie od sposobu zamocowania rusztu.

Co to są sufity podwieszane, z czego są wykonane?
(fot. Lafarge Gips)

Mniejsze opuszczenie sufitu można uzyskać, gdy ruszt zostanie zmontowany z tzw. profili kapeluszowych mocowanych do drewnianych łat. Łaty drewniane o przekroju 5x6 cm mocuje się metalowymi kołkami rozporowymi, w rozstawie 80-90 cm, do belek nośnych stropu. Należy dążyć do takiego ich rozstawienia, aby największa wypukłość znalazła się między łatami.

Dzięki możliwości strugania drewna można w pewnym zakresie regulować grubość łat, co umożliwi uzyskanie równej płaszczyzny ołatowania mimo nierówności podłoża. Następnie prostopadle do łat przykręca się do nich stalowe profile kapeluszowe, które są rusztem dla płyt okładzinowych.

Profile te należy mocować w odstępach co 40-50 cm, a wzdłuż ścian przykręcić profile przyścienne. Płyty okładzinowe przykręcane są prostopadle do profili nośnych, przy czym łączenia wzdłużne muszą wypadać w środku szerokości tego profilu. Kolejne rzędy płyt mocowane są z przesunięciem złączy podłużnych o przynajmniej jedną odległość między profilami. Przymocowane płyty wykańcza się przez wklejenie na złączach taśmy wzmacniającej z włókna szklanego lub papieru i szpachluje masą gipsową. Po oszlifowaniu spoin i zagruntowaniu powierzchni sufit gotowy jest do malowania.

Redakcja BD
aktualizacja: 2017-08-24

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
20-lecie marki Muraspec - relacja
20-lecie marki Muraspec - relacja Konkurs na projekt designerskiej lampy oraz sentymentalna podróż przez dwie dekady wzornictwa i aranżacji wnętrz, to tylko niektóre atrakcje, ...
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce 20-lecie istnienia na polskim rynku obchodzi marka Muraspec - światowej sławy producent oklein ściennych. Z tej okazji 21 września 2017 r. ...
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża Firma fischerpolska wprowadziła do oferty dwukomponentowe mocowania do kotwienia we wszystkich rodzajach podłoży. W skład linii DUO wchodzi ...
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze