Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / Artykuły

Wykonanie ścianki krzywoliniowej o konstrukcji szkieletowej

Przy wykonywaniu ścianki krzywoliniowej o konstrukcji szkieletowej największym problemem jest zazwyczaj wygięcie profili poziomych UW zgodnie z projektem i zamocowanie ich do podłogi i sufitu.

Budowę ścianki szkieletowej o przebiegu krzywoliniowym rozpoczyna się od wyznaczenia jej rzutu na podłodze i suficie. Do przeniesienia zarysu ściany z podłogi na sufit można posłużyć się pionem murarskim lub poziomnicą laserową z nakładką kątową. Jeżeli ścianka nie sięga sufitu, wystarczy odpowiednio wygiąć profil górny oraz dolny i przy skręcaniu rusztu skorygować ich wzajemne ustawienie.

Największym problemem jest zazwyczaj wygięcie profili poziomych UW zgodnie z projektem i zamocowanie ich do podłogi i sufitu.

Do tego celu używa się wstępnie ponacinanych profili do łuków ściennych, które produkuje się w dwóch szerokościach: 50 i 75 mm. Fabrycznie nacięty – co 5 cm – jest tylko środnik takiego profilu.

Wstępnie nacięte profile można zastąpić zwykłymi profilami odpowiedniej szerokości, które nacina się szlifierką kątową lub ręcznymi nożycami do blachy. Przycina się jedną półkę profilu, po zewnętrznej stronie łuku, co 5, 10 lub 15 cm – zależnie od promienia krzywizny (rys. 1). Dla ustabilizowania krzywizny nadanej nacinanemu profilowi mocuje się go do podłoża kołkami do szybkiego montażu rozmieszczonymi co 10–15 cm (rys. 2).

Nacinanie profilu UWMocowanie profilu UW do podłogi za pomocą kołków
Rys. 1. Nacinanie profilu UWRys. 2. Mocowanie profilu UW do podłogi za pomocą kołków

Ustabilizowany ruszt pokrywa się płytami – uprzednio wyprofilowanymi, zwilżonymi lub suchymi (fot. 1). Aby zapobiec przemieszczaniu się słupków przy wyginaniu płyty (zwłaszcza suchej) bezpośrednio na ruszcie, słupki muszą być połączone z profilem UW, a jeśli łuki mają mały promień – dodatkowo połączone paskiem blachy ocynkowanej (40 × 0,5 mm) w połowie wysokości.

Ruszt pokrywa się płytami dwuwarstwowo, z zachowaniem przesunięcia styków w pionie i poziomie. Odległość między stykami pionowymi w warstwach powinna być równa przynajmniej trzykrotnej odległości między słupkami. Rozstaw wkrętów mocujących płyty nie może być większy niż 20 cm.

Po zamocowaniu do profili płyty szpachluje się na stykach (fot. 2) i koryguje kształt krzywizny. Jeśli krzywizna w sąsiednich pasach nie jest jednakowa, nakłada się dodatkowe warstwy gipsu szpachlowego. Podczas szpachlowania bardzo pomocny jest szablon krzywizny wycięty np. ze sklejki, przykładany do powierzchni ścianki wskazuje miejsca, które trzeba skorygować.

Uwaga! Krzywizny nie należy korygować przez szlifowanie płyt, bo drastycznie zmniejsza to ich wytrzymałość.

Przytwierdzanie płyt do profili CW
Szpachlowanie i wzmacnianie taśmą połączeń płyt
Fot. 1. Przytwierdzanie płyt do profili CW (fot. Rigips)
Fot. 2. Szpachlowanie i wzmacnianie taśmą połączeń płyt (fot. Nowa Dolina Nidy)

Cezary Jankowski

aktualizacja: 2011-10-06

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
20-lecie marki Muraspec - relacja
20-lecie marki Muraspec - relacja Konkurs na projekt designerskiej lampy oraz sentymentalna podróż przez dwie dekady wzornictwa i aranżacji wnętrz, to tylko niektóre atrakcje, ...
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce 20-lecie istnienia na polskim rynku obchodzi marka Muraspec - światowej sławy producent oklein ściennych. Z tej okazji 21 września 2017 r. ...
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża Firma fischerpolska wprowadziła do oferty dwukomponentowe mocowania do kotwienia we wszystkich rodzajach podłoży. W skład linii DUO wchodzi ...
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze