Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / Porady ekspertów

Jaka jest przyczyna pękających ścian działowych?

Jaka jest przyczyna pękających ścian działowych?

Sąsiad ma dom w stanie surowym otwartym. Po zimie popękały mu praktycznie wszystkie ściany działowe. Są wykonane z betonu komórkowego na klej, spoczywają na warstwie „chudego betonu”. Ściany działowe nie są obciążone, strop opiera się na ścianach nośnych, wyższych o kilkanaście centymetrów. „Chudziak” nie osiadł w okolicach ścian ani też nie popękał. Co jest przyczyną i jak temu zaradzić?

Odpowiedź eksperta: Pękanie ścianek działowych spowodowało zjawisko wysadzin mrozowych przy znacznym spadku temperatury zewnętrznej. Podkład podłogowy prawdopodobnie został ułożony nie na warstwie podsypki piaskowej, ale na gruncie rodzimym zawierającym znaczny udział tzw. cząstek spławialnych. Zawarta w gruncie woda po zamarznięciu zwiększyła swoja objętość, powodując „wybrzuszenie” chudego betonu i uniesienie stojących na nim ścianek działowych.

Ponieważ ścianki te są powiązane z murem nośnym, który spoczywa na stabilnym fundamencie, w miejscach łączenia powstały naprężenia doprowadzające do pęknięć i rozwarstwień w ściankach działowych. Efekt zniszczeń spotęgowało nierównomierne przemarzanie gruntu – w pierwszej kolejności wysadziny pojawiły się w pobliżu ścian zewnętrznych i z czasem przemieszczały się wgłąb budynku.

Decydując się na pozostawienie budynku na zimę w stanie otwartym, lepiej zrezygnować ze stawiania ścianek działowych na gruncie, gdyż nawet przy prawidłowo wykonanym podkładzie podłogowym istnieje ryzyko uszkodzenia ścianek działowych przez mróz. W opisanej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak rozebrać uszkodzone ścianki i postawić je od nowa na wzmocnionym podkładzie podłogowym. Jeśli mają przetrwać kolejną zimę, podłogę trzeba będzie ocieplić i "zamknąć" budynek, wstawiając okna.

Przeczytaj o tym problemie na http://forum.budujemydom.pl/sciany-dzialowe-t17980.html

Redakcja BD
fot. Przemo1977 (forum.budujemydom.pl)

aktualizacja: 2013-03-22

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
20-lecie marki Muraspec - relacja
20-lecie marki Muraspec - relacja Konkurs na projekt designerskiej lampy oraz sentymentalna podróż przez dwie dekady wzornictwa i aranżacji wnętrz, to tylko niektóre atrakcje, ...
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce 20-lecie istnienia na polskim rynku obchodzi marka Muraspec - światowej sławy producent oklein ściennych. Z tej okazji 21 września 2017 r. ...
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża Firma fischerpolska wprowadziła do oferty dwukomponentowe mocowania do kotwienia we wszystkich rodzajach podłoży. W skład linii DUO wchodzi ...
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze