Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / Artykuły

Dekoracja ściany wewnętrznej kamieniem gipsowym

Żałujemy, że podczas remontu domu nie podłączyliśmy instalacji elektrycznej do oświetlenia kamienia do włącznika przy wejściu. Włączanie oświetlenia byłoby zdecydowanie wygodniejsze niż jest to teraz - mówią Patrycja i Andrzej, członkowie Klubu Budujących Dom.

Rodzaj pomieszczenia: pokój dzienny o powierzchni 18 m2, wymiary wykończonej w ten sposób ściany 1,7 × 2,7 m.

Opis dekoracji: kamień gipsowy Limburg firmy Stone Master imitujący piaskowiec; wymiary płytek 180–475 × 90 mm, grubość 15–35 mm.

Sposób wykończenia pozostałych ścian: farba akrylowa Dulux Magnolia.

Decyzja: chcieliśmy stworzyć przytulne i oryginalne wnętrze w pokoju, w którym spędzamy najwięcej czasu. Poza tym brakowało nam w nim centralnego miejsca, a kamień takie stworzył. Spodobał nam się kamień Limburg ze względu na fakturę i jednolity kolor. Jest on lekki i można go pomalować na dowolny kolor. Sami wpadliśmy na pomysł położenia takich płytek zainspirowani zdjęciami producenta i innymi, znalezionymi na różnych stronach internetowych.

Sposób wykonania: wyznaczoną powierzchnię ściany oczyściliśmy z kurzu i wykonaliśmy bruzdę pod przewód do oświetlenia. Rozplanowaliśmy na podłodze ułożenia płytek, aby ograniczyć ilości odpadów. Rozrobioną zaprawę nakładaliśmy packą na całą powierzchnię płytki i dociskaliśmy ją do ściany. Płytki brzegowe przycinaliśmy za pomocą szlifierki kątowej. Całość dekoracji dwukrotnie zaimpregnowaliśmy.

Zamontowanie listwy roboczej wyznaczającej pierwszy poziom płytek Zamontowanie listwy roboczej wyznaczającej pierwszy poziom płytek Wykonanie bruzdy i poprowadzenie przewodu elektrycznego do oświetlenia Wykonanie bruzdy i poprowadzenie przewodu elektrycznego do oświetlenia


Niezbędne narzędzia:
poziomica, miarka, szlifierka kątowa z tarczą do cięcia kamienia, mieszadło do zaprawy, paca zębata lub kielnia, frezarka lub bruzdownica elektryczna.

Przyklejanie kolejnych płytek
Przyklejanie kolejnych płytek

Rady i przestrogi:

 • Żałujemy, że podczas remontu domu nie podłączyliśmy instalacji elektrycznej do oświetlenia kamienia do włącznika przy wejściu. Włączanie oświetlenia byłoby zdecydowanie wygodniejsze niż jest to teraz.

 • Podczas układania zdecydowaliśmy, że kamień ułożymy do samego sufitu, obecnie zrównalibyśmy wysokość ułożenia kamienia z łukiem, który prowadzi do salonu.

 • Polecamy obudowanie dekoracji z kamienia z każdej strony w taki sposób, by utworzyła ona wnękę z kamieniem w środku i oświetleniem po bokach. Nam już zabrakło na to czasu i nie chcieliśmy remontować całego pokoju.

 • Kamień trzeba zaimpregnować i to dwukrotnie. Producent podał zużycie preparatu na metr kwadratowy, ale nam wyszło więcej niż na opakowaniu. Czyszczenie kamienia z kurzu jest bardzo proste, wystarczy użyć odkurzacza z okrągłą szczotką.

 • Wybraliśmy do oświetlenia żarówki LED o ciepłej żółtej barwie. Polecamy, są energooszczędne i dają łagodne światło. Właściwie ta dekoracja stanowi oświetlenie codzienne naszego pokoju.

 • Efekt dekoracji jest naprawdę fajny, jesteśmy zadowoleni. Goście, którzy widzą ścianę po raz pierwszy mówią, że tworzy ona wrażenie kaskady, a oświetlenie uspokaja.

Koszty: materiał – kamień – 45,95 zł za opakowanie 0,62 m2 (74,11 zł/m2); klej gipsowy Retro – 32 zł za worek 25 kg; Impregnat Stone Master – 2 opakowania po 31 zł/l; robocizna – zaprzyjaźniona firma wykończeniowa Remax.

Oświetlenie LED podświetlające dekorację Oświetlenie LED podświetlające dekorację

Joanna Dąbrowska

aktualizacja: 2013-01-16

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat ja kupiłam do impregnacji preparat o nazwie STEGU. po 2 razach zero rezultatu(( Co uzyc?? A czego oczekiwałaś od preparatu do impregnacji gipsu? Że się samo będzie zapalało światło? No bo sam gips ma wyglądać tak ...

Leszek4

11 Lip 2016, 10:28

ja kupiłam do impregnacji preparat o nazwie STEGU. po 2 razach zero rezultatu(( Co uzyc??

Gość gocha57

11 Lip 2016, 10:21

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
20-lecie marki Muraspec - relacja
20-lecie marki Muraspec - relacja Konkurs na projekt designerskiej lampy oraz sentymentalna podróż przez dwie dekady wzornictwa i aranżacji wnętrz, to tylko niektóre atrakcje, ...
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce 20-lecie istnienia na polskim rynku obchodzi marka Muraspec - światowej sławy producent oklein ściennych. Z tej okazji 21 września 2017 r. ...
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża Firma fischerpolska wprowadziła do oferty dwukomponentowe mocowania do kotwienia we wszystkich rodzajach podłoży. W skład linii DUO wchodzi ...
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze