Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / Aktualności

Energooszczędne przedszkole w 7 dni

Energooszczędne przedszkole w 7 dni

W poniedziałek, 25 listopada br., rozpoczęła się budowa energooszczędnego przedszkola w Siemianowicach Śląskich. Konstrukcja budynku powstaje w technologii prefabrykowanej, opartej na szkielecie drewnianym. Roboty budowlane mają potrwać jedynie 7 dni roboczych! Przedszkole będzie służyć aż 100 maluchom.

Początek tej ciekawej historii jest dość prozaiczny. Właścicielom prywatnego przedszkola w Siemianowicach Śląskich wymówiono dotychczasowy lokal. Zdecydowali się oni wówczas na zakup gruntu i zbudowanie nowoczesnej placówki oświatowej. Od tego momentu wszystko zaczęło się układać. Projekt przedszkola przygotowała mama jednego z podopiecznych, która jest architektem.

Budynek postanowiono wznieść w nowoczesnej i jednocześnie energooszczędnej technologii, wybór więc był dość oczywisty – zdecydowano się na konstrukcję prefabrykowaną z drewnianym szkieletem. Adaptację projektu przeprowadziła firma MultiComfort - dostawca gotowych elementów prefabrykowanych i wykonawca budowy, która jest producentem certyfikowanych prefabrykowanych domów energooszczędnych i pasywnych. Siemianowickie przedszkole będzie jednym z największych obiektów wzniesionych z prefabrykatów na terenie Polski.

Nowoczesne rozwiązania

Ze względu na grunt nasypowy, zadecydowano o tradycyjnej płycie fundamentowej (powierzchnia 290 m²), przygotowanej miesiąc wcześniej. Fundament zaizolowano płytami styropianowymi firmy Termoorganika o grubości 10 cm (Termonium fundament).

Budynek powstaje w technologii szkieletu drewnianego (drewno konstrukcyjne KVH i BSH, zostało zabezpieczone przeciwogniowo). Przegrody zewnętrzne to konstrukcja oparta na płytach gipsowo-włóknowych fermacell o grubości 12,5 oraz 15 mm, wełnie mineralnej Toprock firmy Rockwool oraz styropianie z dodatkiem neoporu. Ściany z prefabrykatów skręcane będą na miejscu budowy łącznikami Spax - po 5 wkrętów na każde połączenie.

W ten sam sposób łączone będą elementy stropowe ze ścianami. Z kolei ściany parteru zamocowane będą do płyty fundamentowej kotwami do betonu. Od zewnątrz wykorzystano system ociepleń BSO firmy Caparol. Dzięki zastosowanej technologii ściany budynku uzyskały współczynnik izolacyjności U = 0,13 W/(m²·K)

Dach przedszkola ma konstrukcję drewnianą - wiązary z drewna KVH wykonane w systemie Kasper. Na pokrycie dachowe wybrano dachówkę cementową Braas. W budynku przedszkola zostaną zamontowane okna PVC firmy Izoterm na profilach Veka (w przewadze pakiet 3-szybowy). Stolarka okienna instalowana będzie metodą ciepłego montażu w warstwie izolacji z użyciem kołnierzy i taśm rozprężnych Illbruck.

Jak przystało na budynek energooszczędny, nowe przedszkole ogrzewane będzie niskotemperaturowym systemem podłogowym (Wavin), zasilanym kondensacyjnym kotłem gazowym firmy Viessmann. Budynek wyposażony zostanie również w system wentylacji z odzyskiem ciepła (3 rekuperatory firmy Frapol) - oddzielnie zaprojektowano wentylację w pomieszczeniach przeznaczonych dla dzieci i w pomieszczeniach technicznych. Przybliżony koszt inwestycji tej nowoczesnej, energooszczędnej i świetnie wyposażonej placówki to 1 mln zł.

FERMACELL W LICZBACH:

 • na ścianach konstrukcyjnych (dwustronnie płyta gipsowo-włóknowa 15 mm).
 • na ścianach wewnętrznych (dwustronnie płyta gipsowo-włóknowa 12,5 mm).
 • na stropie międzykondygnacyjnym (płyta gipsowo-włóknowa 2x 12,6 mm, aby spełnić wymogi REI 60)
 • na dolnym pasie wiązara (płyta gipsowo-włóknowa 12,5 mm)
 • w salach zabaw (dwustronnie podwójne płytowanie z płyt gipsowo-włóknowych 2x 15mm, aby spełnić wymagania akustyczne)
 • łącznie zużyto 1600 m² płyt fermacell o grubości 12,5 mm oraz 2600 m² fermacell o grubości 15 mm.
aktualizacja: 2013-12-03

Dodaj komentarz

Zobacz też:

20-lecie marki Muraspec - relacja
20-lecie marki Muraspec - relacja Konkurs na projekt designerskiej lampy oraz sentymentalna podróż przez dwie dekady wzornictwa i aranżacji wnętrz, to tylko niektóre atrakcje, ...
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce 20-lecie istnienia na polskim rynku obchodzi marka Muraspec - światowej sławy producent oklein ściennych. Z tej okazji 21 września 2017 r. ...
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża Firma fischerpolska wprowadziła do oferty dwukomponentowe mocowania do kotwienia we wszystkich rodzajach podłoży. W skład linii DUO wchodzi ...
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze