Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / Artykuły

Klatka schodowa udekorowana okładziną z korka

Wybraliśmy korek, ponieważ zależało nam na nieoklepanej dekoracji klatki schodowej oraz, co szybko wynikło w praktyce, na wytłumieniu hałasu w pomieszczeniach na parterze, które ze względu na ogrzewanie podłogowe mają ceramiczne posadzki - mówi Marta, czytelniczka Budujemy Dom, która dekorowała ściany w 2007 roku.

Płyty z barwionego korka (30 x 60 cm) układano na specjalny klej

Rodzaj pomieszczenia: klatka schodowa otwarta na połączone pomieszczenia dzienne o powierzchni 50 m2.

Rodzaj dekoracji: okładzina z barwionego korka, powierzchnia 20 m2; wymiary płytki 30 x 60 cm, grubość 0,50 cm.

Sposób wykończenia pozostałych ścian: pomalowane farbami lateksowymi, w salonie na kolor cappuccino, w jadalni na kolor wrzosowy, w aneksie do pracy na kolor brzoskwiniowy (12 m2).

Decyzja: zaraz po budowie, na ścianach klatki schodowej mąż położył tynk mozaikowy, ale wyglądał tragicznie. Miał smugi i nie stanowił ozdoby. Po dwóch latach zakryliśmy go okładziną z korka.

Wybraliśmy korek, ponieważ zależało nam na nieoklepanej dekoracji klatki schodowej oraz, co szybko wynikło w praktyce, na wytłumieniu hałasu w pomieszczeniach na parterze, które ze względu na ogrzewanie podłogowe mają ceramiczne posadzki. Staraliśmy się zlikwidować niekomfortowy pogłos, tworzący się w najczęściej użytkowanych miejscach.

Wykonanie: okładzinę z korka i farby kładliśmy z mężem samodzielnie. Najpierw maszynowy tynk gipsowy pomalowaliśmy specjalną farbą gruntującą. Okładzinę mocowaliśmy na klej do korka.

Układanie odbyło się sprawnie i szybko, ale ze względu na położony wcześniej tynk mozaikowy, zużyliśmy więcej kleju. Ściany malowaliśmy dwukrotnie, choć były to farby do jednokrotnego malowania. Na robociźnie zaoszczędziliśmy około 4000 zł, ponieważ pomalowanie 1 m2 ściany wyceniano 7 lat temu na 12 zł, a my wykańczaliśmy łącznie 320 m2 sufitów i ścian.

Niezbędne narzędzia: nóż do cięcia korka, stalowa linijka, pędzel do kleju, gumowy wałek do dociskania okładziny z korka, wałki i pędzle do malowania.

Okładzina z korka wygłuszyła pomieszczenia sąsiadujące z klatką schodową Na antystatycznej ścianie z korka nie ma kurzu i nie widać na niej brudu

Okładzina z korka - rady i przestrogi:

 • Jesteśmy bardzo zadowoleni z okładziny z korka. Dzięki niej akustyka w pomieszczeniach dziennych zmieniła się diametralnie na korzyść! Otwarte wnętrza dzienne stały się od razu cichsze, a klatka schodowa ma oryginalny wygląd. Polecamy korek również dlatego, że się nie kurzy i nie widać na nim brudu. A nie jest zaimpregnowany! Mamy troje dzieci w wieku 3,5–5 lat, więc tak wykończona klatka schodowa jest strzałem w dziesiątkę.

 • Lateksowe farby myliśmy, a nawet szorowaliśmy już wielokrotnie. Dobrze znoszą towarzystwo dzieci. Gdybyśmy zastosowali inny typ farby i nie od markowych producentów, musielibyśmy już przeprowadzić remont ścian.

Okładzina z korka - koszty:

 • okładzina z korka 36 zł/m2, 
 • klej do korka 300 zł; 
 • farby lateksowe 600 zł (50–70 zł/l). 
 • robocizna – we własnym zakresie.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-05-19

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
20-lecie marki Muraspec - relacja
20-lecie marki Muraspec - relacja Konkurs na projekt designerskiej lampy oraz sentymentalna podróż przez dwie dekady wzornictwa i aranżacji wnętrz, to tylko niektóre atrakcje, ...
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce 20-lecie istnienia na polskim rynku obchodzi marka Muraspec - światowej sławy producent oklein ściennych. Z tej okazji 21 września 2017 r. ...
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża Firma fischerpolska wprowadziła do oferty dwukomponentowe mocowania do kotwienia we wszystkich rodzajach podłoży. W skład linii DUO wchodzi ...
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze