Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / Artykuły

Ściana wodna w holu i na klatce schodowej

Ściana wodna w holu i na klatce schodowej

Ściana wodna sprawdza się. Początkowo woda płynęła po lustrze i po fragmentach kamiennej ściany po jego bokach. Jednak musiałem odpiąć nitki wody na kamiennych częściach, ponieważ woda płynęła po fakturowanej powierzchni zbyt głośno, rozchlapywała się i uciekała bruzdami na schody, podłogę i boczne ściany - mówi Mariusz, Członek Klubu Budujących Dom, który dekorował ściany 3 lata temu.

Rodzaj pomieszczenia: hol i klatka schodowa na parterze, otwarte na pomieszczenia dzienne; salon o powierzchni 58,50 m2; sypialnie rodziców i dziecka.

Ściana wodna – czarną kamienną okładzinę oraz czarne lustro oświetlają kolorowe LED-y

Rodzaj dekoracji:

 • Hol i klatka schodowa na parterze – ściana wodna (4 x 7 m) z okładziny kamiennej Kerstone Etna – Sierra (15 x 15 cm) i Wall (15 x 40 cm) oraz czarnego lustra (2,20 x 7 m). Woda, czerpana przez pompę z koryta przy posadzce, pompowana jest rurami na szczyt ściany do deszczowni. Stamtąd płynie po lustrze z powrotem do dolnego zbiornika. 
 • Salon – tapeta flokowana na flizelinie, 3 rolki (0,53 x 10,05 m) oraz gipsowe panele dekoracyjne Loft (06/A i 06/B). 
 • Sypialnie – gipsowe panele dekoracyjne w pokoju dziecka Loft 05 (12 szt.), w sypialni rodziców Loft 10 (9 szt.)

Sposób wykończenia pozostałych ścian: akrylowo-lateksowa farba, kolor m.in. kawa latte.

Decyzja: reprezentacyjny hol na parterze jest takim miejscem, w którym fajnie jest się czymś wyróżnić. W moim znajduje się na dodatek klatka schodowa z wysokim stropem katedralnym. Na jakimś filmie zobaczyłem ścianę wodną i pomyślałem, że nadawałaby się do niesztampowego ozdobienia tej flagowej strefy domu. Łączyła wiele aspektów – dawała nietuzinkowy efekt wizualny, dzięki pluskowi wody – efekt dźwiękowy, a jednocześnie stawała się nawilżaczem powietrza w sercu budynku.

Fakturowaną kamienną okładzinę w kolorze czarnym podkreśliłem kolorowym oświetleniem LED-owym, a wysoką klatkę schodową – długą wiszącą lampą w suficie. Dekoracyjne panele z gipsu wypatrzyłem w Internecie i umieściłem na trzech ścianach w różnych częściach domu. Nie chciałem mieć tylko monotonnych płaskich ścian.

Wykonanie: na tynkach maszynowych z gipsu zleciłem położenie gładzi lateksowej, w celu zabezpieczenia ścian i sufitów przed pękaniem. Ściana wodna – instalację wodną i zbiornik na wodę wykonała specjalistyczna firma, resztę prac – ekipa wykańczająca wnętrza. Okładzinę z kamienia fachowcy umocowali na zaprawie klejowej i zaimpregnowali środkiem do kamienia, w celu wydobycia faktury i koloru oraz zabezpieczenia przed kurzem. Długie czarne lustro przyklejono na elastyczny, wodoszczelny szlam cementowy. Panele gipsowe montował ich sprzedawca – na zaprawie klejowej.

Niezbędne narzędzia: szlifierka kątowa z tarczą do kamienia, mieszadło do zaprawy, paca zębata, wałek do malowania, pędzel do kleju, nóż do cięcia tapet itd.

Ściana wodna ma wysokość 7 m Płyty gipsowe Loft w salonie są podświetlone od dołu lampami LED

Ściana wodna w holu i na klatce schodowej - rady i przestrogi:

 • Polecam ułożenie na surowych tynkach gładzi lateksowej. Przetestowałem ją w poprzednim domu. Mimo osiadania budynku, na ścianach nie ma rys i pęknięć.

 • Ściana wodna sprawdza się. Początkowo woda płynęła po lustrze i po fragmentach kamiennej ściany po jego bokach. Jednak musiałem odpiąć nitki wody na kamiennych częściach, ponieważ woda płynęła po fakturowanej powierzchni zbyt głośno, rozchlapywała się i uciekała bruzdami na schody, podłogę i boczne ściany. Obecnie słyszymy tylko delikatny plusk, kiedy woda wpływa do zbiornika przy podłodze. Siłę i głośność reguluję "na pompie". Instalację wodną ściany podłączyłem do instalacji wodnej i kanalizacyjnej w budynku.

  Osady z wody, widoczne na czarnym lustrze, trzeba raz w miesiącu usuwać środkami chemicznymi. Kamień odkurzamy. Moim naśladowcom radzę staranie rozpoznać koszty u różnych wykonawców. Rozpiętość cenowa jest porażająca. Jeden z nich, reklamujący się jako jedyny na rynku, "zaśpiewał" cenę 300 000 zł!

 • Lofty i tapetę podświetliłem LED-ami z dołu lub od góry, co uwidacznia ich fakturę. Lofty odkurzamy. Na kolorowych pozostają ślady palców, ale znikają po przetarciu wilgotną szmatką. Flokowana tapeta wymaga ostrożnego odkurzania.

Ściana wodna w holu i na klatce schodowej - koszty materiałów:

 • ściana wodna 32 000 zł; 
 • tapeta flokowana 1200 zł;
 • lofty i zaprawa klejowa 1950 zł (salon), 1370 zł (pokój dziecka), 650 zł (sypialnia rodziców). 

Ściana wodna w holu i na klatce schodowej - koszty robocizny:

 • gładź lateksowa (cały dom 300 m2) 17 000 zł; 
 • ściana wodna – projekt, instalacja, montaż 17 500 zł; 
 • ułożenie paneli gipsowych 700 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-05-20

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
20-lecie marki Muraspec - relacja
20-lecie marki Muraspec - relacja Konkurs na projekt designerskiej lampy oraz sentymentalna podróż przez dwie dekady wzornictwa i aranżacji wnętrz, to tylko niektóre atrakcje, ...
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce 20-lecie istnienia na polskim rynku obchodzi marka Muraspec - światowej sławy producent oklein ściennych. Z tej okazji 21 września 2017 r. ...
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża Firma fischerpolska wprowadziła do oferty dwukomponentowe mocowania do kotwienia we wszystkich rodzajach podłoży. W skład linii DUO wchodzi ...
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze