Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / Porady ekspertów

Od czego zacząć malowanie ścian i jak pozbyć się purchli?

Od czego zacząć malowanie ścian i jak pozbyć się purchli?

Planuję odświeżyć pokoje. Chcę to zrobić we własnym zakresie. Do pomalowania są zarówno sufity, jak i ściany. Część ścian jest w bardzo dobrym stanie. Jednak są miejsca, w których porobiły się purchle. Od czego zacząć malowanie ścian i jak pozbyć się purchli?


Odpowiedź eksperta: Purchle to najczęściej efekt zbyt szybkiego nałożenia kolejnej warstwy farby – przed wyschnięciem poprzedniej. Mogą być również skutkiem odparowywania wilgoci z zawilgoconego muru np. na ścianie pomiędzy pokojem i łazienką.

Wszystkie prace związane z malowaniem należy skrupulatnie wykonać według poniższej kolejności:

1) Staranne przygotowanie podłoża. Sufit oraz ściany, które planujemy odnowić należy wyczyścić z różnego rodzaju brudu. Jeśli stara farba jest popękana, odstaje od podłoża lub są purchle, a miejscami nawet pęknięcia, należy wszystko zeskrobać za pomocą szpachelki. Pęknięcia ścian należy dodatkowo pogłębić i poszerzyć np. szpachelką, dokładnie zeskrobać brzegi, a następnie odpylić. Tak przygotowane podłoże należy umyć gąbką zamoczoną w wodzie z detergentem (np. z mydłem malarskim).

2) Ochrona i zabezpieczenie przed rozpoczęciem prac. Zaleca się dokładne zabezpieczenie wszystkich elementów, które mogłyby ulec zabrudzeniu farbą np. okien, grzejników, kontaktów. W tym celu należy użyć taśmy oraz folii malarskiej. W przypadku podłóg trzeba przykryć je nie tylko folią ale i tekturą. Tekturę układamy na podłodze pasami, z których każdy osobno mocujemy taśmą.

3) Szpachlowanie. W miejscach ubytków nakładamy masę szpachlową (gotową lub sami przygotowujemy wg instrukcji producenta). Masę nakładamy wzdłuż pęknięć zatapiając w niej taśmę fizelinową (lub siatkę zbrojącą). Następnie wyrównujemy, aby była niewidoczna. Po wyschnięciu szpachlę należy zeszlifować w celu uzyskania gładkiej i równej powierzchni.

4) Gruntowanie. Dlaczego należy gruntować powierzchnię przed położeniem farby? Jest kilka powodów, najważniejsze z nich to: poprawienie przyczepności oraz zmniejszenie chłonności, czyli zwiększenie wydajności farby, jak również skuteczniejsze krycie starego koloru. Do gruntowania służą specjalne preparaty, które mogą być gotowe do użytku lub wymagają rozcieńczenia w odpowiednich proporcjach wg zaleceń producenta. Preparat nakładamy za pomocą wałka lub pędzla warstwami. Pierwsza warstwa pionowo, druga poziomo. Dzięki temu mamy pewność, że cała powierzchnia zostanie dokładnie zagruntowana.

5) Malowanie. Przed rozpoczęciem prac, farbę należy dokładnie wymieszać. Malowanie pomieszczenia zaczynamy od sufitu. Na początku pokrywamy wąskim pędzlem krawędzie wokół kontaktów, włączników, przewodów elektrycznych żyrandola, potem wzdłuż narożników, listew przypodłogowych oraz innych miejsc niedostępnych dla grubego pędzla oraz wałka. Jeżeli farbę nakładamy dwukrotnie na podłoże postępujemy tak jak w przypadku gruntowania, malujemy raz pionowo, drugi raz poziomo. Gdy używamy wałka, farbę nanosimy na środek malowanego pasa i równomiernie ją rozprowadzamy na całej długości. Dzięki temu uzyskamy jednolitą warstwę. Ostatnią warstwę nanosimy od okna, dzięki temu jeśli powstaną jakieś smugi, to będą niewidoczne. Ściany malujemy podobnie, jak sufit.

6) Wietrzenie. Pomieszczenie trzeba wietrzyć po skończonych pracach. Nie należy jednak robić tego zbyt intensywnie w upały lub nadmiernie podgrzewać go zimą (do ponad 25°C).

Redakcja BD
fot. Richard Goose Neck

aktualizacja: 2014-09-17

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

czytam sobie ten artykuł iszlag mnie bierze ze oto fachowiec podpowiada dlaczego wychodza purchle ale nic nie mówi co zrobic jak juz wyszły.ja nie jestem ekspertem ale napewno praktykiem i powiem co zrobic gdy w czasie malowania wyszly te purchle. ...po prostu malowac dalej bo purchle wielkosci ...

Gość piotr

07 Mar 2016, 16:44

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
20-lecie marki Muraspec - relacja
20-lecie marki Muraspec - relacja Konkurs na projekt designerskiej lampy oraz sentymentalna podróż przez dwie dekady wzornictwa i aranżacji wnętrz, to tylko niektóre atrakcje, ...
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce 20-lecie istnienia na polskim rynku obchodzi marka Muraspec - światowej sławy producent oklein ściennych. Z tej okazji 21 września 2017 r. ...
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża Firma fischerpolska wprowadziła do oferty dwukomponentowe mocowania do kotwienia we wszystkich rodzajach podłoży. W skład linii DUO wchodzi ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze