Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / Porady ekspertów

Jak powinno się układać kamień dekoracyjny?

Jak powinno się układać kamień dekoracyjny?

Chciałabym nadać wnętrzu wyrazisty akcent i kawałek ściany w pokoju pokryć kamiennymi płytkami. Jak powinno się to wykonać?


Odpowiedź eksperta: Kamień naturalny, czy sztuczny, dobrze współgra z innymi materiałami, takimi jak tynk, szkło, drewno. Dlatego stosowany jest we wnętrzach zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Oferowane przez producentów płytki dekoracyjne imitujące kamień naturalny mają kształt nieregularny albo są przycięte w jednakowe prostopadłościany. Zamówienie może obejmować także kolor wyrobu. Jednak należy wziąć pod uwagę czas oczekiwania na wykonanie oraz transport.

Ściana, na której zaplanowano naklejanie elementów, musi być starannie przygotowana – oczyszczona z wszelkich zabrudzeń. Jeśli powierzchnia jest gładka i czysta, można ją od razu gruntować. Gdy na ścianie znajduje się łuszcząca, odspajająca od podłoża farba – usuwa się ją. Później, dla wyrównania, w miejscach ubytków nakłada się masę szpachlową (gotową lub przygotowaną wg instrukcji producenta).

Następnie ścianę pokrywa się środkiem gruntującym, aby poprawić jej przyczepność. Dopiero po 24 h na tak przygotowanej i wyschniętej powierzchni można układać kamienne płytki. Przed ich przyklejeniem, należy sprawdzić, czy nie mają one widocznych wad. Krawędzie kamienia wyrównuje się szpachelką bądź papierem ściernym, a tę jego powierzchnię, na którą nakłada się klej elastyczny, oczyszcza szczotką drucianą.

Elementy z kamienia można docinać na odpowiednią długość, używając szlifierki kątowej z tarczą do cięcia kamienia. Zachowaniu jednolitego zabarwienia na całej powierzchni ściany sprzyja mieszanie materiału z kilku różnych opakowań. Wcześniej trzeba zaplanować punkty świetlne i w odpowiednich miejscach wykonać bruzdy pod kable.

Klejenie płytek można przeprowadzić na dwa sposoby. W pierwszym, klej nanosi się na płytki kamienne punktowo lub rozprowadza go równą warstwą szpachelką, a potem równomiernie dociska moduły do podłoża. W drugim, klej nanosi się na ścianę za pomocą pacy zębatej. Dzięki temu łatwiej uzyskać warstwę tej samej grubości. Ewentualnie dodatkowo szpachelką pokrywa się i płytki cienką warstwą kleju. W tej metodzie łatwiej uniknąć ich przypadkowego zabrudzenia.

Po całkowitym wyschnięciu spoiny, ścianę zabezpiecza się, spryskując ją impregnatem. Dzięki temu kamień łatwiej utrzymać w czystości.

Redakcja BD
fot. Bruk-Bet

aktualizacja: 2017-07-13

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Mam podobny kamień ze zdjęcia, sam go zamontowałem, jestem z siebie dumny. Impregnację polecam każdemu.

Gość lapp

11 Lut 2015, 21:10

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
20-lecie marki Muraspec - relacja
20-lecie marki Muraspec - relacja Konkurs na projekt designerskiej lampy oraz sentymentalna podróż przez dwie dekady wzornictwa i aranżacji wnętrz, to tylko niektóre atrakcje, ...
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce 20-lecie istnienia na polskim rynku obchodzi marka Muraspec - światowej sławy producent oklein ściennych. Z tej okazji 21 września 2017 r. ...
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża Firma fischerpolska wprowadziła do oferty dwukomponentowe mocowania do kotwienia we wszystkich rodzajach podłoży. W skład linii DUO wchodzi ...
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze