Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / Artykuły

Jak wyrównać ściany? Jak naprawić uszkodzoną tapetę?

Wyrównanie dużej powierzchni ścian to zdecydowanie zadanie dla specjalistów. Jednak drobne prace możemy wykonać samodzielnie. Jedną z możliwości jest naklejenie tapety na nierówną ścianę. Ale co należy zrobić, gdy tapety zostaną miejscowo uszkodzone?

Wyrównanie ścian

Wyrównanie dużej powierzchni ścian to zdecydowanie zadanie dla specjalistów. Zręczny amator może co najwyżej wygładzić jej niewielki fragment, jeśli będzie to konieczne przy zmianie wystroju wnętrza. Do kategorii wygładzania ścian zalicza się też reperację miejsc po usuniętych kołkach rozporowych bądź przymocowanych do ściany elementach.

Generalnie, obowiązują tu te same zasady, co przy reperacji uszkodzeń tynku. Przede wszystkim trzeba starać się dobrać materiał o takim uziarnieniu, jak reszta ściany. Inaczej w miejscu reperacji zostaną plamy o innej strukturze.

Sposobem na nierówne ściany, zamiast ich wygładzania, może być także pokrycie ich tapetą. Nie może mieć ona jednak zbyt "gładkiego" wzoru, bo uwidaczniałyby się nierówności podłoża. Przyklejanie tapet to temat na osobny artykuł.

Naprawa uszkodzonej tapety

Naprawa uszkodzonego fragmentu tapety
Do uszkodzonego miejsca przykładamy kawałek tapety dopasowując wzór i wycinamy ostrym nożem według wzornika z deseczki lub tektury Odrywamy uszkodzony fragment Przyklejamy wycięty fragment nowej tapety
Do uszkodzonego miejsca przykładamy kawałek tapety dopasowując wzór i wycinamy ostrym nożem według wzornika z deseczki lub tektury Odrywamy uszkodzony fragment Przyklejamy wycięty fragment nowej tapety

Co jednak zrobić, gdy tapety zostaną miejscowo uszkodzone? W takiej sytuacji do naprawy będziemy potrzebować kawałka o takim samym wzorze. Najczęściej jakieś zostają po tapetowaniu. Do uszkodzonego miejsca przykłada się nowy kawałek tapety i wycina obie warstwy ostrym nożem do tapet i wykładzin (nóż z łamanym ostrzem). Najlepiej użyć do tego szablonu – np. równej prostokątnej deseczki, płytki ceramicznej albo przezroczystego kawałka grubego plastiku lub szkła.

Taki przezroczysty element będzie zdecydowanie najwygodniejszy, gdy tapeta ma powtarzalny, symetryczny wzór i powinno się do niego dopasować linie cięcia. Dzięki takiej metodzie, możemy wyciąć dokładnie taki sam równy fragment tapety ze ściany i z zapasowego kawałka.

Fragment ze ściany – po wykonaniu nacięcia na obwodzie – trzeba usunąć, bardzo uważając, aby nie uszkodzić reszty. Tapety papierowe przeważnie wystarczy delikatnie zwilżyć wodą i pozostawić na kilka minut. Następnie, chwytając za róg, można je oderwać, ewentualnie pomagając sobie szpachelką. Trudniej jest z tapetami winylowymi i innymi odpornymi na wilgoć. Zwykle konieczne jest delikatne ponacinanie ich powierzchni i pokrycie specjalnym preparatem rozpuszczającym klej. Podobnie jak przy zwilżaniu wodą, należy uważać, żeby nie pokryć nim zbyt dużej powierzchni (poza miejscem naprawy). Najlepiej używać lekko wilgotnego pędzelka lub szmatki.

Przy usuwaniu starego fragmentu, bardzo często dochodzi do uszkodzenia podłoża – odchodzi kawałek tynku lub farby albo na ścianie zostają resztki tapety. Ubytki trzeba przed nałożeniem nowej tapety starannie zaszpachlować i poczekać do wyschnięcia masy. Z kolei resztki tapety, o ile nie dają się usunąć wodą ani specjalnym środkiem do kleju, musimy ostrożnie zeskrobać.

Jeszcze inna możliwość poradzenia sobie z nierównymi ścianami to nałożenie farby strukturalnej lub dającej podobny efekt masy. Nałożona warstwa nie jest gładka, lecz ma wyraźną, urozmaiconą fakturę, imitującą np. kamień lub beton. Powierzchnię niekiedy dodatkowo się zabarwia.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2015-01-30

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
20-lecie marki Muraspec - relacja
20-lecie marki Muraspec - relacja Konkurs na projekt designerskiej lampy oraz sentymentalna podróż przez dwie dekady wzornictwa i aranżacji wnętrz, to tylko niektóre atrakcje, ...
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce 20-lecie istnienia na polskim rynku obchodzi marka Muraspec - światowej sławy producent oklein ściennych. Z tej okazji 21 września 2017 r. ...
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża Firma fischerpolska wprowadziła do oferty dwukomponentowe mocowania do kotwienia we wszystkich rodzajach podłoży. W skład linii DUO wchodzi ...
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze