Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / Porady ekspertów

Jak usunąć starą tapetę?

Jak usunąć starą tapetę?

Chcę odświeżyć pokój, w którym wszystkie ściany są pokryte tapetą. Jak skutecznie ją usunąć?


Odpowiedź eksperta: Przed przystąpieniem do prac, warto zabezpieczyć podłogę i meble folią malarską oraz osłonić gniazdka i łączniki, chroniąc je przed kontaktem z wodą.

Jeśli tapeta nie daje się odrywać na sucho, należy wcześniej zwilżyć ją wodą i przetrzeć gąbką. Dobrze nawilżona zwykle łatwo odchodzi całymi pasami. Po 15–20 minutach powoli odrywa się płachty. Jeżeli mimo to tapety nie można usunąć, powinno się powtórzyć proces, nawilżając ją wodą zmieszaną z octem. Gdy problem się ponawia, stosuje się specjalny preparat do odklejania tapety. Wówczas postępuje się według podanej na opakowaniu instrukcji producenta.

Tapeta winylowa ma powierzchnię wodoodporną. Z tego względu jest trudniejsza do usunięcia. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy – całą płaszczyznę dziurkuje się, co umożliwi wniknięcie preparatu do warstwy kleju, drugi – zrywa się wierzchnią warstwę (winylową), a pozostałość (w formie warstwy papierowej) nakłuwa się kolczastym wałkiem, bądź nożykiem. Następnie spryskuje się specjalistycznym środkiem do usuwania tapet. Po kilkunastu minutach, delikatnie zrywa się ją, pomagając sobie szeroką szpachelką. Trzeba uważać, by w ten sposób nie uszkodzić tynku.

Tapety z włókna szklanego usuwa się tak samo, jak winylowe, jednak trwa to dużo dłużej. Musimy je dokładnie namoczyć i uważnie zdejmować – bez pośpiechu, bo często schodzą razem z tynkiem.

Resztki tapet nawilża się wodą i zeskrobuje szpachelką bądź papierem ściernym. Następnie przeciera się ścianę wilgotną szczotką. Po wyschnięciu, wszystkie ubytki i nierówności uzupełnia się masą szpachlową. W celu uzyskania gładkiej i równej powierzchni, suchą masę się szlifuje. Później gruntuje się ją, aby poprawić przyczepność oraz zmniejszyć chłonność podłoża i maluje odpowiednią farbą.

Redakcja BD
fot. © Sensay / Fotolia

aktualizacja: 2015-04-02

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
20-lecie marki Muraspec - relacja
20-lecie marki Muraspec - relacja Konkurs na projekt designerskiej lampy oraz sentymentalna podróż przez dwie dekady wzornictwa i aranżacji wnętrz, to tylko niektóre atrakcje, ...
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce 20-lecie istnienia na polskim rynku obchodzi marka Muraspec - światowej sławy producent oklein ściennych. Z tej okazji 21 września 2017 r. ...
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża Firma fischerpolska wprowadziła do oferty dwukomponentowe mocowania do kotwienia we wszystkich rodzajach podłoży. W skład linii DUO wchodzi ...
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze