Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / Artykuły

Malowanie - poradnik praktyczny

Malowanie to najprostszy i wybierany najczęściej sposób na odnowienie ścian. Przed przystąpieniem do prac kompletujemy potrzebne narzędzia - wałki i pędzle, odpowiednie do upatrzonej farby (przyda się też wałek z osłoną, chroniącą sąsiednią ścianę, i pędzel do trudno dostępnych miejsc), kuwety, drabinę.

Malowanie - poradnik praktyczny

Ściany odkurzamy i myjemy ciepłą wodą z dodatkiem detergentu (nie stosujemy zawierających nabłyszczacze płynów do mycia naczyń) - dobrze jest sięgnąć po mydło malarskie. Dokładnie czyścimy narożniki i łączenia ścian z sufitem. Taśmami malarskimi zabezpieczamy krawędzie okien i drzwi, a folią meble, które zostają w pomieszczeniu, i podłogę. Drobne uszkodzenia wypełniamy zaprawą gipsową lub szpachlówką do tynku.

Pęknięcia warto poszerzyć, pogłębić i zwilżyć przed uzupełnieniem. Szczeliny na styku otynkowanych ścian i płyt gipsowo-kartonowych wypełniamy akrylem. Plamy usuwamy wodą z mydłem malarskim i zamalowujemy farbą izolującą. Wyczyszczone ściany gruntujemy - co zwiększa przyczepność farby i zmniejszając chłonność podłoża, redukuje jej zużycie.

Zbazpieczenie malowanej powierzchni przy pomocy taśmy i folii malarskiej
Taśmą i folią malarską zabezpieczamy powierzchnie, których nie chcemy pomalować i pobrudzić. (Fot. TESA)

Przeważnie ściany maluje się emulsyjnymi farbami akrylowymi bądź lateksowymi. Emulsje łatwo rozprowadzić, dobrze kryją, szybko schną, są trwałe i paroprzepuszczalne. W akrylowych spoiwem jest żywica. Tworzą gładką powłokę, którą można zmywać. W lateksowych spoiwo to kauczuk. Powłoka jest elastyczna, nie płowieje i jest odporna nawet na szorowanie. Farby lateksowe poleca się do pomieszczeń mokrych i bardziej narażonych na zabrudzenia: kuchni, łazienek, korytarzy.

Zdarza się jeszcze samodzielne barwienie farb, choć lepiej korzystać z gotowych - blakną wolniej. Część farb rozcieńcza się wodą (ale nie wszystkie!) - nie można przesadzić z jej ilością, bo farba będzie chlapać, a powłoka straci odporność na ścieranie. Farbę nakładamy cienką warstwą tak, aby pokryła podłoże, lecz nie wybrzuszała się. I tylko na suchą ścianę.

Sufit malowany wałkiem osadzonym na trzonku
Sufit malujemy wałkiem na trzonku, od okna w głąb pomieszczenia (Fot. TESA)

Zaczynamy od sufitów - malujemy pasami, które odchodzą od okna w głąb pomieszczenia. Malowanie ścian zaczynamy od narożników. Pierwszą warstwę można wykonać pędzlem, bo ten lepiej wciera farbę w podłoże. Do warstwy finalnej lepszy będzie równo kryjący wałek - pędzel (szczególnie przy gęstej farbie) pozostawi na ścianie ślady po włosiu.

Prezentujemy stawki wykonawców za malowanie dwukrotne farbą emulsyjną

Zobacz, jak malować farbą lateksową

Janusz Werner
fot. otwierająca: Śnieżka

aktualizacja: 2016-09-28

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
20-lecie marki Muraspec - relacja
20-lecie marki Muraspec - relacja Konkurs na projekt designerskiej lampy oraz sentymentalna podróż przez dwie dekady wzornictwa i aranżacji wnętrz, to tylko niektóre atrakcje, ...
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce 20-lecie istnienia na polskim rynku obchodzi marka Muraspec - światowej sławy producent oklein ściennych. Z tej okazji 21 września 2017 r. ...
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża Firma fischerpolska wprowadziła do oferty dwukomponentowe mocowania do kotwienia we wszystkich rodzajach podłoży. W skład linii DUO wchodzi ...
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze