Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / Artykuły

Trzeba uważać, by sypialnia nie przypominała pokoju hotelowego

Tapeta miała wywołać efekt "łał", ale dla męża nie mogła być krzykliwa. Ta czarno-złota jest super. Przy takiej tapecie i dążeniu męża do symetrii musiałyśmy z architektką uważać, żeby sypialnia nie przypominała pokoju hotelowego - mówi Grażyna, Czytelniczka Budujemy Dom, która odnawiała ściany w 2014 r.

Trzeba uważać, by sypialnia nie przypominała pokoju hotelowego

Rodzaj pomieszczenia: sypialnia małżeńska o pow. 18 m2.

Opis dekoracji: tapeta papierowa; 4 rolki na ścianę o wym. 4 × 2,70 m.

Sposób wykończenia pozostałych ścian: poprzednio pomalowane farbami lateksowymi w kolorze fioletowym, obecnie mineralnymi w kolorze oliwka.

Decyzja: po 6 latach od poprzedniej aranżacji, chciałam zmienić wygląd sypialni małżeńskiej. Jej wystrój był zimny i nie do końca funkcjonalny, chociaż wyszedł z rąk duetu architektów wnętrz. Nie czułam się na siłach robić to sama, więc znów rozmawiałam z kilkoma architektami. Nawiązałam "chemię" z jedną projektantką, bo w lot zrozumiała nasze potrzeby. Stworzyła klimatyczne wnętrze, w którym fantastycznie się czujemy!

Wykonanie: najwięcej czasu trwało zmodernizowanie elektryki, na bardziej inteligentną, a to wiązało się z podkuwaniem tynków i szpachlowaniem. Projektantka poleciła nam mistrzynię tapetowania. Prace zajęły jej pół dnia, ale dzień wcześniej odkurzyła i umyła ściany z farbą. Namaczała klejem tapetę, a ścianę tylko zagruntowała rozcieńczonym klejem. Wzór tapety nie jest skomplikowany, więc nie było dużo odpadów, co nas cieszyło, bo była droga. Remont sypialni zamknęliśmy w 14 dni.

Niezbędne narzędzia: nóż do cięcia tapet, pędzel do kleju, ściereczka i szczotka, wałki i pędzle do malowania, drabina.

Tapeta z ornamentem w sypialni - rady i przestrogi:

 • Projektantka wystroju sypialni – Poprzednio ostre fioletowe ściany, białe lakierowane meble i łososiowe panele podłogowe nie budowały przyjaznej atmosfery do wypoczynku. Nową aranżację zaczęłam od podłogi i ścian. Głównym akcentem jest markowa tapeta na ścianie za łóżkiem. Trochę trwało, zanim właściciele wybrali wzór. Pierwszy, z gałązkami oliwek, nie porwał ich. Celnym strzałem okazała się czarna tapeta w złote ornamenty, bo jest uporządkowana i elegancka, a właściciel lubi symetrię i równowagę.

 • Grażyna – Tapeta miała wywołać efekt "łał", ale dla męża nie mogła być krzykliwa. Ta czarno-złota jest super, ale radzę takie markowe tapety wybierać z wyprzedzeniem, bo my na naszą czekaliśmy 5 tygodni. Tak długo płynęła zza oceanu. Przy takiej tapecie i dążeniu męża do symetrii musiałyśmy z architektką uważać, żeby sypialnia nie przypominała pokoju hotelowego. Udomowiłyśmy ją satynowymi ścianami w kolorze oliwki, miękką jasną wykładziną i funkcjonalnymi drewnianymi meblami na zamówienie.

Tapeta z ornamentem w sypialni - koszty:

 • tapeta 4 rolki – 1300 zł, farby mineralne 200 zł;
 • robocizna – 1200 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu: Ułożenie tapety na ścianie szerokości 4 m i wysokości 2,70 m trwało pół dnia roboczego.

aktualizacja: 2016-11-14

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
20-lecie marki Muraspec - relacja
20-lecie marki Muraspec - relacja Konkurs na projekt designerskiej lampy oraz sentymentalna podróż przez dwie dekady wzornictwa i aranżacji wnętrz, to tylko niektóre atrakcje, ...
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce 20-lecie istnienia na polskim rynku obchodzi marka Muraspec - światowej sławy producent oklein ściennych. Z tej okazji 21 września 2017 r. ...
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża Firma fischerpolska wprowadziła do oferty dwukomponentowe mocowania do kotwienia we wszystkich rodzajach podłoży. W skład linii DUO wchodzi ...
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze