Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / Artykuły

Ściany na poddaszu udekorowane miękkimi gąbkami 3D

Długo upieraliśmy się przy fototapetach, ale projektantka odradzała je ze względu na trudność ułożenia na ukośnych ścianach. Poza tym duże wzory stwarzają optyczny chaos. Przypadkiem znalazła miękkie gąbki 3D, przeznaczone do ozdabiania ścian, i to było to! - mówi Jarek, Czytelnik Budujemy Dom, który modernizował ściany w 2014 r.

Ściany na poddaszu udekorowane miękkimi gąbkami 3D

Rodzaj pomieszczenia: pokoje synów o pow. 15 i 18 m2.

Opis dekoracji: miękkie panele ścienne z elastycznej i gęstej pianki poliuretanowej o gr. od 2 do 5 cm.

Sposób wykończenia pozostałych ścian: pomalowane farbą w kolorze granit i farbą magnetyczną (nad biurkami i fragmentach ścian).

Decyzja: wcześniej ściany i meble w pokojach synów były zbyt kolorowe. Ponadto żonę denerwował widoczny na półkach sprzęt i chciała go schować w zabudowie. Nowy wystrój miał być bardziej dorosły, optycznie stwarzać porządek, a jednocześnie pasować do różnego temperamentu i zainteresowań nastolatków. Jeden syn trenował wtedy piłkę nożną, drugi tańczył, więc potrzebował w swoim pokoju więcej przestrzeni i lustra.

Modernizację rozpoczęliśmy od... zamiany pokojów. Młodszy, obdarzony większą energią, zajmuje teraz trochę większy, w którym przy jednej ze ścian architektka wnętrz zaprojektowała pojemną zabudowę na ubrania, książki, telewizor, a jej front pokryła ogromnymi lustrami. Podobną szafę, tylko bez luster, ma drugi syn. Mieliśmy zgryz z wykończeniem ścian przy łóżkach, bo tam najbardziej się brudzą. Obaj często zostawiają kanapy rozłożone i na nich wypoczywają i uczą się.

Długo upieraliśmy się przy fototapetach, ale projektantka odradzała je ze względu na trudność ułożenia na ukośnych ścianach. Poza tym duże wzory stwarzają optyczny chaos. Przypadkiem znalazła miękkie gąbki 3D, przeznaczone do ozdabiania ścian, i to było to!

Miękka okładzina z elastycznej i gęstej pianki poliuretanowej
Wykonanie: przed zawieszeniem nad biurkami ciężkich półek, malarze zdjęli ze ściany pokojami, płyty g-k. Założyli mocniejsze systemowe rusztowanie ze stali, położyli nowe płyty, zagruntowali. Ściany pomalowali dwukrotnie, a jedynie tam, gdzie kładli farbę magnetyczną, jest więcej warstw. Układanie paneli na ścianach było banalnie proste. Kupiłem z okładziną specjalny klej w tubach. Prace trwały miesiąc.

Niezbędne narzędzia: wałki i pędzle do malowania, pistolet do kleju.

Ściana pomalowana białą farbą magnetyczną
Czarną farbę magnetyczną nad biurkiem zamalowano białą farbą, żeby się nie odznaczała od reszty ścian.

Miękkie gąbki 3D na poddaszu - rady i przestrogi:

 • Synowie są bardzo zadowoleni z okładzin ściennych, bo przy łóżkach tworzą oryginalne, miękkie i ciepłe "plecy". Mogą się o nie oprzeć nie czując chłodu. Na elastycznej piance nie widać żadnych odcisków. Kiedy panele się zabrudzą, mogą je odkleić i uprać. Nawet w doborze kolorów pokazali odmienne gusty, jeden skompletował je w kolorach fluo, a drugi w stonowanych: bieli, czerni i graficie. Neonowe kolory musieliśmy nawet trochę uładzić, żeby "nie zabiły" stylistyki pokoju na poddaszu.

 • Do malowania wybraliśmy antyalergiczne i bezwonne farby, bo mieszkaliśmy w domu czasie remontu. Super funkcjonalna jest farba magnetyczna. Zastępuje tablice, które wymagają dziurawienia ścian.

Miękkie gąbki 3D na poddaszu - koszty:

 • panele ścienne i klej – 4000 zł; 
 • farby 170 zł; 
 • robocizna – 2000 zł.

Galeria zdjęć

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Miękka okładzina z elastycznej i gęstej pianki poliuretanowej ma grubość od 2 do 5 cm i daje efekt 3D.

aktualizacja: 2016-11-14

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
20-lecie marki Muraspec - relacja
20-lecie marki Muraspec - relacja Konkurs na projekt designerskiej lampy oraz sentymentalna podróż przez dwie dekady wzornictwa i aranżacji wnętrz, to tylko niektóre atrakcje, ...
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce 20-lecie istnienia na polskim rynku obchodzi marka Muraspec - światowej sławy producent oklein ściennych. Z tej okazji 21 września 2017 r. ...
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża Firma fischerpolska wprowadziła do oferty dwukomponentowe mocowania do kotwienia we wszystkich rodzajach podłoży. W skład linii DUO wchodzi ...
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze