Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / Artykuły

Zwierzęcy wzór w sypialni dodaje pazura aranżacji

Kiedy modernizowałam strefę małżeńską, w ścianie sypialni zamontowałam tzw. secret door. Chciałam nimi zamaskować przejście z sypialni do garderoby i dalej do łazienki z sauną. Żeby osiągnąć taki efekt, potrzebna mi była jeszcze odpowiednia tapeta... - Magdalena, Czytelniczka Budujemy Dom, która modernizowała ściany w 2013 r.

Zwierzęcy wzór w sypialni dodaje pazura aranżacji

Rodzaj pomieszczenia: sypialnia o pow. 18 m2.

Opis dekoracji: tzw. secret door w ścianie między sypialnią małżeńską, a garderobą i łazienką, zamaskowane tapetą ze zwierzęcym wzorem.

Sposób wykończenia pozostałych ścian: pomalowane farbami lateksowymi, rekomendowanymi przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne, kolor gołębi.

Decyzja: kiedy modernizowałam strefę małżeńską, powiększyłam naszą łazienkę kosztem gościnnej, a w ścianie sypialni zamontowałam tzw. secret door. Te specjalne drzwi, bez widocznych ościeżnic i zawiasów, kupiłam we włoskiej firmie. Chciałam nimi zamaskować przejście z sypialni do garderoby i dalej do łazienki z sauną. Żeby osiągnąć taki efekt, potrzebna mi była jeszcze odpowiednia tapeta. Musiała pasować do ścian w gołębim kolorze i nie mogła być zbyt ciemna, bo wtedy zmniejszyłaby sypialnię.

Szukałam powtarzalnego, jasnego wzoru, który nie zaburzy stylizacji, jeśli na chwilę otworzy się drzwi. Szara żyrafa doskonale tu zagrała. Wzór powtarza się co 40 cm, na ścianę 3 x 2,70 m zamówiłam więc 5 rolek razem z klejem.

Nawet po uchyleniu skrzydła drzwi są mało widoczne.
Nawet po uchyleniu skrzydła drzwi są mało widoczne.

Wykonanie: drzwi zamontowali fachowcy. Tapetę położyłam, w ciągu 6 godzin, razem z mężem. Jak nakazywała instrukcja, rozrobiony w wodzie klej rozprowadzaliśmy wałkiem na ścianie i na zamkniętym skrzydle drzwi. Klej szybko wiązał, więc już pod koniec pracy mogłam, centymetr po centymetrze, wyczuwając aluminiowy rant drzwi, wyciąć nożykiem w tapecie otwór wokół drzwi. To był najtrudniejszy moment całej operacji, taka precyzyjna dłubanina. Skrzydło drzwi od strony garderoby pomalowałam identyczną farbą, co ściany. Akurat urodziłam dziecko, więc to farba ekologiczna. Farby na suficie i ścianach wcześniej położyli malarze.

Niezbędne narzędzia: nóż, wałek i szczotka do tapet, stalowa linijka, pędzel do kleju, wałki i pędzle do malowania.

Rant aluminiowych drzwi pozostawiono bez tapetowania i malowania.
Rant aluminiowych drzwi pozostawiono bez tapetowania i malowania.

Tapeta w zwierzęcy wzór w sypialni - rady i przestrogi:

Jesteśmy z mężem bardzo zadowoleni z sekretnego przejścia i jego oprawy. Mamy teraz przejście, którego nie widać, jak w starych domach z tajemnicą. Zwierzęcy wzór fantastycznie je maskuje, a znajomi mówią, że dodaje pazura aranżacji. Przy kładzeniu tapety istotne jest zostawienie 2–3 mm odstępu od reszty ścian i od sufitu. Wtedy nie widać krzywizn. Tapeta nie może się na nich zaginać!

Tapeta w zwierzęcy wzór w sypialni - koszty:

 • secret door – 4000 zł; 
 • tapeta – ok. 500 zł/rolka; 
 • robocizna – we własnym zakresie; 
 • farby lateksowe – 400 zł plus robocizna – 1000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-11-16

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
20-lecie marki Muraspec - relacja
20-lecie marki Muraspec - relacja Konkurs na projekt designerskiej lampy oraz sentymentalna podróż przez dwie dekady wzornictwa i aranżacji wnętrz, to tylko niektóre atrakcje, ...
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce 20-lecie istnienia na polskim rynku obchodzi marka Muraspec - światowej sławy producent oklein ściennych. Z tej okazji 21 września 2017 r. ...
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża Firma fischerpolska wprowadziła do oferty dwukomponentowe mocowania do kotwienia we wszystkich rodzajach podłoży. W skład linii DUO wchodzi ...
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze